Podle ministerstva dopravy v první polovině letošního roku propadly řidičáky nejméně třem stům šedesáti tisícům lidí, pro nové si však přišlo sotva dvě stě padesát tisíc lidí. Ostatní riskují za jízdu bez platných papírů hned na silnici pokutu až dva tisíce korun, ve správním řízení pak ještě o pětistovku více.

Čekat, až přijde poslední den platnosti řidičáku, je zbytečné. O nový průkaz totiž mohou lidé žádat až čtvrt roku předem. A dostanou ho do dvaceti dnů.

Na radnicích na Boleslavsku sice nárůst žádostí o výměnu řidičských průkazů zaznamenali, dlouhé fronty se však u přepážek dopravních odborů zatím netvoří. „Zájem je zvýšený jen mírně,“ potvrzuje vedoucí mnichovohradišťského odboru dopravy Jan Podlipský.

Shodné zkušenosti má podle mluvčí Šárky Charouskové i boleslavský magistrát. „Přichází sice vyšší počet žadatelů o řidičský průkaz, na délce čekání na vyřízení podání žádosti se to však neprojevuje,“ říká Charousková a dodává, že zhruba třicet až čtyřicet procent lidí přichází na městský úřad s už propadlým dokladem.

Fronty na řidičáky se zatím netvoří, hlavní nápor asi teprve přijde.

Úředníci z toho strach nemají. „Vzhledem k tomu, že dopravně správní agendy vyřizuje dopravní odbor mladoboleslavského magistrátu denně po celý pracovní týden, žádosti zvládáme bez problémů a čekací lhůty jsou minimální,“ vysvětluje Charousková a připomíná, že se lidé rovněž mohou předem objednat elektronicky na konkrétní hodinu a den. Pak nečekají ani minutu. „Z těchto důvodů nechystáme žádné navyšování kapacit,“ dodává mluvčí magistrátu.

Totožnou odpověď poskytl Deníku i vedoucí mnichovohradišťského odboru dopravy Jan Podlipný. „Neuvažujeme o rozšíření pracovní doby, už nyní jsme tu všechny pracovní dny. Běžně tuto agendu vyřizuje jedna pracovnice, v případě potřeby můžeme zapojit až tři pracovníky,“ říká Podlipský.

I když je povinností řidičů hlídat si platnost dokladů, úřady by jim podle některých názorů mohly více vycházet vstříc. Podle Petra Vomáčky z Ústředního automotoklubu by mohl pomoci centrální registr, který by lidi na končící platnost řidičáků včas upozornil. „Zahrnoval by nejen informace o uložených pokutách, ale i o vozidlech. Také by řidiče informoval o tom, že jim končí platnost řidičského průkazu, technické nebo o dalších věcech,“ představuje myšlenku Vomáčka.

Úředníci jeho nadšení nesdílejí. „O tom, že bychom řidiče na končící platnost dokladu upozornili sms zprávou nebo mailem, jsme neuvažovali. Stačilo by, kdyby ministerstvo dopravy provedlo reklamní kampaň v mediích,“ zamýšlí se mluvčí magistrátu Charousková.

K takové službě řidičům se neschyluje ani v Mnichově Hradišti. „Zatím nemáme možnost získat například mailové adresy řidičů, takže o variantě zasílání upozornění na blížící se konec platnosti průkazů v současné době ani neuvažujeme,“ potvrzuje vedoucí odboru dopravy Podlipský.

Doba platnosti největšího počtu řidičských průkazů vyprší už v tomto měsíci, další budou následovat na podzim. Výměna průkazů se nejvíce týká lidí ve věku nad jednašedesát let, nejméně se dotýká řidičů mladších třiceti let.

Anketa: Kontrolujete pozorně platnost svých dokladů?

Zdeňka Volfová, Mladá Boleslav

Platnost dokladů kontroluji pravidelně. Nikdy se mi nestalo, že by mi nějaký doklad propadl. Já jsem pořádná. Nedávno jsem byla pro novou občanku a včera jsem si kontrolovala cestovní pas a pojištěneckou kartu, protože na konci srpna letím na dovolenou.

Zdeňka Volfová, Mladá Boleslav
Tomáš Kaňka, Mladá Boleslav

Tomáš Kaňka, Mladá Boleslav

Platnost řidičáku nebo  občanky si opravdu nehlídám a nikdy jsem to snad ani nedělal. Nepřijde mi to důležité, upřímně řečeno, je mi to tak nějak úplně jedno.
Až mi něco propadne, určitě na to přijdu.

Jiří Macek, Praha

Jako většinu chlapů mě to zajímá až ve chvíli, kdy je problém. Takže letos před dovolenou jsem zjistil, že mám prošlý pas, povedlo se mi jen tak tak zařídit nový. A kdysi se mi stalo, že jsem den před dovolenou zjistil, že mi platnost řidičáku vypršela před dvěma lety.

Jiří Macek.
Eva ŠafařovskáNeratovice

Eva Šafařovská, Neratovice

Já si všechny doklady vždycky pečlivě hlídám. Jednomu známému se stalo, že ho policisté chytili s propadlým řidičákem a měl s tím nepříjemné oplétačky. Nerada bych riskovala zbytečné konflikty nebo pokuty.