Počasí si na tento týden schovalo lámání rekordů v téměř olympijském stylu; v pondělí se například rtuť teploměrů vyšplhala na některých místech až nad čtyřicítku.

O tom, že nás čeká víc než teplý týden, se přesvědčili na boleslavském městském koupališti už v pondělí, kdy zde padl dosavadní návštěvnický rekord, potvrdil Milan Kopal, jednatel společnosti Sara, která koupaliště provozuje.

„V pondělí přišlo na koupaliště 4 507 lidí, velmi navštěvované je v těchto dnech i večerní koupání," uvedl Kopal. O koupání po západu slunce je takový zájem, že v pondělí večer pro jistotu při zavírání koupaliště asistovala městská policie.

Lidé se snaží využít každý kousek stínu, veškeré vodní plochy jsou v obležení, a kdo nemusí, tak nevychází.

Jsou ale profese, kde lidé tráví většinu pracovní doby venku, a to je v těchto dnech opravdu náročné. Martin Novotný, který pracuje jako dělník na úpravách boleslavského parku Výstaviště, se svěřil, že začátek tohoto týdne je pro něj a jeho kolegy velmi namáhavý. „Snažíme se hodně pít vodu, to je nezbytné. V pondělí nám dokonce zkrátili pracovní dobu o dvě hodiny," uvedl.

Záchranáři potvrzují zvýšený počet výjezdů k případům, kdy lidem způsobí potíže horko. „Určitě je více kolapsů, hodně se také vyskytují potíže z dlouhého pobytu na slunci, častěji nás také volají kardiaci," uvedl dispečer mladoboleslavské záchranky.

Kdo nemůže k vodě, snaží se zchladit alespoň ledovým pitím nebo zmrzlinou.

Jeden z majitelů boleslavské cukrárny na náměstí Míru, Jiří Bednář, vysvětluje, že se počet prodaných zmrzlin příliš nezvýšil hlavně proto, že kdo nemusí, do centra nejde.

„Vedra jsou ale patrná na výběru zmrzliny, v těchto dnech je jednoznačným favoritem citrónová, obecně se v horku lépe prodávají vodové zmrzliny, málokdo si dá hutnou smetanovou," vysvětlil cukrář.

Kromě horka přinášejí tropické teploty i nebezpečí spálení, v těchto dnech je totiž navíc snížená ozónová vrstva.

„Opalovací krémy s vysokým faktorem by měly být samozřejmostí. Děti do jednoho roku sluníčku vůbec nevystavujeme, zejména přes poledne by ale měl být pobyt na slunci tabu i pro ostatní," varuje lékárnice Renata Horáková. Potvrzuje také, že se znovu zvýšil jejich prodej.