Posledních pár dní začal leden dělat čest svému jménu, do Česka dorazila zima z Ruska.

Největší riziko představují teploty pod dvacet stupňů pro seniory, malé děti a kardiaky, ohroženi jsou i bezdomovci.

„Rodiče s malými dětmi, zejména s novorozenci, by v takto nízkých teplotách neměli vůbec vycházet ven. Pokud jim chtějí dopřát čerstvý vzduch, doporučuji pouze pobyt v dobře vyvětrané místnosti. Jinak to může být opravdu nebezpečné, miminka nemají ještě vyvinutou schopnost regulovat teplotu těla,“ varuje dětská lékařka Jana Čepková.

Mrazivý charakter počasí může způsobovat komplikace hlavně lidem s onemocněním srdce, kterým se při mrazu výrazněji stahují cévy. Nebezpečný je i pro pacienty s nemocemi termoregulačního systému nebo pro cukrovkáře, těm se mnohem hůř hojí případné omrzliny.

„Pro naše klienty to samozřejmě znamená také komplikace, protože řada z nich na tom není zdravotně dobře. Budeme muset omezit nebo zrušit vycházky, a doporučíme jim, aby se zdržovali v teple,“ sdělila jedna z pečovatelek penzionu pro důchodce města.

Nejvíc obětí si pravidelně kruté mrazy vybírají mezi lidmi bez domova, podle informací městské policie jich na ulici Mladé Boleslavi žije momentálně 23.
Útočiště, které mohou využít nejen v chladných dnech, jim nabízí azylové středisko Naděje, sídlící ve Štýrské ulici.

„Víme, kde přespávají bezdomovci, a tahle místa samozřejmě budeme pravidelně kontrolovat nad rámec běžného hlídání noční bezpečnosti ve městě. Pokud bychom nalezli podchlazeného člověka, budeme to řešit ve spolupráci se zdravotníky,“ vysvětluje ředitel městské policie Tomáš Kypta.
„Strážníci jsou samozřejmě vybaveni teplým oblečením, a pro velké mrazy se chystá speciální rozpis služeb tak, aby se častěji střídali a nebyli vystaveni náročnému pobytu v teplotách hluboko pod bodem mrazu neúměrně dlouho,“ dodává Kypta.

V souvislosti s radikálním ochlazením chystá opatření i mladoboleslavský VaK, ačkoliv zatím se žádný vážnější problém nevyskytl.
„Pokud bude opravdu tak silný mráz, může zamrzat i potrubí u jednotlivých odběratelů, a lidé by se ocitli bez vody. Kontrolujeme také, zda je všechno dobře utěsněno a zaizolováno, riziko je třeba na mostech, kde se často stává, že nám vandalové poškodí izolaci vedení potrubí. Momentálně se snažíme udělat všechno pro to, abychom těmto problémům předešli,“ ujišťuje ředitel VaKu Jan Sedláček.

Odborníci nabádají, aby byli lidé opatrní a nebrali rizika z podchlazení na lehkou váhu. V krajním případě totiž může extrémní podchlazení organismu způsobit i smrt.

Doporučuje se vrstvit teplé oblečení, nezapomínat na pokrývku hlavy, a také používat krémy proti omrznutí.
„Pozor na přípravky na bázi vody, ty mohou v těchto teplotách na obličeji namrzat. Už dnes jsme zaznamenali zvýšený zájem o krémy do chladného počasí, které kůži ochrání, stačí i obyčejná vazelína“ radí lékárnice z Mladé Boleslavi.

Ideálním způsobem zahřívání rozhodně není ani alkohol. Čaj s rumem sice příjemně zahřeje zevnitř, ale riziko omrznutí ještě zvýší. Alkohol totiž roztahuje cévy a krev se pak pod kůží rychleji ochlazuje.