Cena tepla vzroste meziročně o sedm procent na 598 korun za GJ. „Nutná korekce odráží výrazný nárůst cen povolenek CO2, které meziročně zdražily až o 100 %, a vstupních komodit,“ uvedl jednatel Ško-Energo.
Podle jeho slov se společnosti zásadním způsobem dotýká nárůst cen povolenek CO2 nebo uhlí, které v příštím roce velmi pravděpodobně výrazně neklesnou. „Cenu tepla jsme řadu let neměnili, přestože náklady spojené s produkcí tepla a energií rostly. Tento stav už není udržitelný, proto musíme od nového roku zdražit o jednotky procent,“ vysvětlil Tomáš Kubín. Podle něj bude sedmiprocentní meziroční nárůst patřit k nejnižším ve srovnání s ostatními teplárnami v zemi.
Výroba energií má být ve Ško-Energo od roku 2026 CO2 neutrální. „Toto strategické rozhodnutí jsme začali řešit s předstihem, obnovitelné zdroje energie zpracováváme ve stále větší míře. Ceny těchto komodit zaznamenaly na trhu oproti plynu nebo elektřině menší výkyvy. Navíc se snažíme promyšlenou nákupní strategií omezovat tržní rizika. Ceny dodávek tepla obyvatelům Mladé Boleslavi jsme proto nemuseli razantně zvyšovat,“ konstatoval Jaromír Vorel, druhý z jednatelů firmy. Podle něj jsou domácnosti odebírající teplo centrálně z ekologických provozů ve výhodě oproti těm vytápěným elektrickými nebo plynovými kotli.
Ško-Energo dodává teplo na vytápění a ohřev vody do více než 14 tisíc mladoboleslavských domácností i do průmyslových podniků prostřednictvím distribuční společnosti Centrotherm. „Jsem rád, že jsme se navzdory turbulentní situaci na trhu energií domluvili na ceně tepla pro rok 2022,“ řekl Miroslav Olšák, předseda představenstva Centrothermu.