Na plese byl bohatý program, vidět jsme mohli také taneční vystoupení malých dětí, žáků taneční školy Jana a Hany Stinkových.

Právě s Janem Stinkou jsme si o plese, tanečnících, ale i společenském oblečení povídali.

Na plese se představilo několik dětských párů, které, jak jste v úvodu plesu uvedl, trénovaly  velmi usilovně. Kolik jim tedy trénink zabral času?
Na plesu se představili ti, kteří byli zdraví. Bohužel v této době se i na trénincích potýkáme s tímto problémem. Tréninky máme dvakrát týdně v Zrcadlovém sále Domu kultury, ale nikdy se snad nestalo, že by účast malých tanečníků byla sto procent. Tahle věkově rozdílná směsice párů, která byla k vidění na plese, se tanečnímu sportu věnuje mezi třemi měsíci až  pěti lety. Určitě tam výkonnostní rozdíly vidět byly. Cílem jejich snažení není pouze vystoupení na plesech, ale i účast na tanečních soutěžích, které jsou stále populárnější.

Jaký z uvedených úvodních tanců dal dětem nejvíce „zabrat" a který je nejvíce bavil?
Soutěžní taneční repertoár zahrnuje celkem deset tanců. Pochopitelně jako někomu nechutná třeba „koprovka" a jí raději hamburgry, tak i obliba jednotlivých tanců je individuální. Stejně je ale nemine se naučit celou desítku. Převážně se jim v jejich věku asi více líbí tance latinsko-americké.

Oblečení dětem doporučujete vy?
V soutěžním tancování jsou pravidla pro jednotlivé věkové kategorie, týkající se jejich oblečení a líčení. Obecně se dá říci: čím mladší, tím jednodušší a přirozenější vzhled i oblečení.

Jak se domníváte, že se vystoupení dětem povedlo?
Jenom špatný trenér se nechá ukolébat případným úspěchem svých svěřenců. Odměnou tanečním párům za jejich vystoupení byl potlesk návštěvníků plesu města. Byl oprávněný a tleskal jsem i já.

Co je podle vás na práci s dětmi nejtěžší a co vás na ní nejvíce baví?
Těžká práce vypadá úplně jinak. Věnovat se dětem v jakékoliv sféře by dospělý člověk měl brát jako odměnu a poslání. V jejich společnosti si dobíjí ty pomyslné baterie a za to jim nesmí nikdy být dlužen.

Jak se děti vypořádávají s nervozitou před vystoupením a jak vy?
Upřímně – tenhle výraz, tohle slovo je pro děti něčím, jehož význam by si musely nalézt na internetu. Nervozita pramení z nepřipravenosti, neznalosti, z malého sebevědomí. A malí tanečníci znají, jsou připraveni a sebevědomí jim také nechybí. Tanec je o exhibicionismu a individualitě – nemyslíte ?

Kde budeme moci vidět další vystoupení dětí, nebo vaše?
Moc příjemná otázka, na kterou odpovídám s velkou radostí. Úplně nejlepší je nečekat až na některé další plesy nebo taneční soutěže. Přijďte se na nás podívat kterékoliv pondělí nebo čtvrtek mezi 16 -17 hodinou do Zrcadlového sálu Domu kultury. A třeba už na další společenské akci budete moci tleskat někomu z vašich blízkých.

Jak moc je Boleslav tanečním městem?
Velmi. Jsem opravdu velmi šťastný, že Mladá Boleslav patří mezi nejtanečnější města v ČR. Vidět tančit páry na zcela plném parketu kterýkoliv tanec z už zmiňované desítky je úžasný zážitek.

Jak jsme vy sám ples města vnímal?
Reprezentační ples Mladé Boleslavi je opravdu reprezentačním po všech stránkách. Výběrem kapel, interpretů, ale i oblečením a chováním návštěvníků a hlavně stále narůstajícím zájmem se této vysoce společenské události zúčastnit. Rád bych alespoň za sebe poděkoval všem, kdož se na přípravě a průběhu plesu podíleli, ať na tanečním parketu nebo coby neviditelní, kdesi v zákulisí.

Rozjezd plesové sezóny tu dopadl dle mého na jedničku.

 

Jak by měla vypadat róba žen

Dáma se obléká do velké večerní toalety. Ta je tvořena dlouhými šaty, jejichž šířka dává možnost volného tanečního kroku.

Samozřejmostí jsou doplňky, které mohou při obměnách dát šatům nový švih  /šál, šátek, rukavice, pásek, kabelka apod./

Pochopitelně, že i dobré nalíčení je spolutvůrcem celkové vizáže. Na  společenské plesy se volí líčení výraznější v návaznosti na celkový charakter oblečení. O účesu dam je asi zbytečné se zmiňovat, právě tady jsou dokonale informované a nezapomínají si před plesem vlasy nechat upravit.

Boty na podpatku jsou logickým doplňkem společenské róby. Pár, který se  na ples vypraví, by měl působit vizuálně vyrovnaně. Často bývá k vidění i  „špatná domluva" – ona ve velice reprezentativním oblečení a on v plátěných kalhotách, fialovém saku a bílých ponožkách.

Ale pozor, k vidění jsou i variace opačné, například slečny v riflové sukni a kabelkou přes rameno. Takhle tedy opravdu raději ne.

Jak by se měli na ples strojit muži

Ke společenskému oděvu pánů patří tmavé barvy. Vždy k němu patří boty šněrovací /ne mokasíny/ a v nich vysoké /dlouhé/ černé ponožky. Ke smokingu jsou vyžadovány boty lakovky.

Kalhoty, ať se záložkou či bez, musí mít perfektně vyžehlené puky. A hlavně: v kapse kalhot může být uložen maximálně malý kapesník. Ruce do kapes u obleku nikdy nepatří! V každém případě je důležitým a nutným doplňkem opasek s decentní přezkou v barvě ostatních doplňků – stříbrná přezka, stejná barva snubního prstýnku, spona kravaty.

Diskutabilní je pásek hodinek. Lze tolerovat kovový stříbrný, ale do společenského oděvu jsou správné hodinky s páskem koženým. Do smokingu je to varianta jediná.

Na vysoce společenské akce se do obleku nosí bílá košile s motýlkem, či kravatou, která může mít návaznost na barvu oblečení partnerky. Její délka by měla být k přezce opasku. Nikdy by neměl zůstat knoflík košile, který je skryt pod vázanku, rozepnutý. V žádném případě do obleku nepatří košile s krátkým rukávem.

Dalším nutnou součástí obleku je vesta. Chápu, že na plese je teplo, ale v „kraťasech" nikdo na ples také nezavítá.  Nejdůležitější součástí obleku je sako. To musí být vždy jiné než to, které nosíme běžně.