Do zámku člověk přichází po prošlapaných zvlněných schodech, z nichž i naprostý laik pozná, že jsou pár stovek let staré. „Tudy kráčela historie, a my chceme, aby to návštěvník pocítil," potvrzuje archeolog Petr Brestovanský, že vaše dojmy jsou správné.

„Snažili jsme se o to, aby tu zůstalo zachováno maximum původního vzhledu, ta budova je nějakých pět set let stará, přibližně stejně jako pivovar," vysvětluje.

Rekonstrukce zámku trvala necelé dva roky, a za tu dobu tady objevili stovky historických a také archeologických skvostů.

Jednou z nekrásnějších místností je kaple, která původně bývala rytířským sálem, kde se na stěnách pod nevzhlednou žlutavou výmalbou podařilo odkrýt a zrekonstruovat původní výzdobu, mezi nimi erby několika původních majitelů.

Zámek Svijany se veřejnosti poprvé otevře 25. června v 10 hodin, a expozice, které tu tým Petra Brestovanského ve spolupráci s architektem Davidem Vávrou připravil, jsou skutečně ohromující a nečekané.

„Historie Svijan nezačíná ani zámkem, ani první písemnou zmínkou ve 14. století. Je to tady jedno velké archeologické naleziště, a my jsme tu našli předměty staré tři tisíce let a dokonce jsme našli i artefakty staré 6,5 tisíce let," zaníceně líčí Petr Brestovanský.

Návštěvníci si tak mohou prohlédnout sakrální krajinu z doby bronzové, hroby staré tři tisíce let, rekonstruované krematorium a celý pohřební rituál, model vesnice i projekci, ve které se přenesou do doby prvního osídlení v krajině kolem Svijan.

V přízemí se dostanete do starého pivovaru, jehož součástí budou i kádě na pivní lázeň. A jelikož k pivovaru patří především pivo, k dispozici bude při této příležitosti jedno speciální a nové, stylově nazvané Zámecký Máz.