„Jsme pyšní právě na to kouzelné slovo FIVA, které znamená naši příslušnost k dvacítce vybraných podniků na světě,“ řekl sportovní ředitel soutěže Ladislav Pakosta.

V předchozích letech se FIVA konala i v Polsku nebo v Rusku, ale to už je minulostí. „Ve Východní Evropě jsme jediní, kdo světový podnik tohoto rázu pořádá,“ doplnil muž, který v minulosti šéfoval i Rallye Bohemia pro soudobá vozidla.

Ilustrační foto
Město upravilo vyhlášku o veřejném pořádku

Přes podobné názvy jsou obě Bohemie odlišné. Již devátý ročník Oldtimeru je totiž vypsán pouze pro vozidla vyrobená do roku 1988 a jeho startovní pole je rozděleno do dvou částí. „V kategorii FIVA mohou startovat jen originální vozidla s rodokmenem, zjednodušeně řečeno,“ vysvětlil ředitel Oldtimeru Josef Macoun. Takových strojů je do nadcházejícího ročníku přihlášeno 60. „V druhé kategorii nazvané „pohár“ startují například repliky nebo automobily, které nejsou ze sta procent originální. Tato vozidla jsou zařazena do mistrovství České republiky. Těch je zatím přihlášeno 17,“ prozradil ředitel a dále doplnil, že čísla představují jak osobní automobily, tak motocykly.

Podstatou historické Bohemie není rychlost, a tak zde rychlostní zkoušky na účastníky nečekají. Jedná se v podstatě o jízdu pravidelnosti. Přesto prvek soutěživosti a boje s časem soutěž bezesporu nabízí. „V rámci technických a administrativních přejímek si posádky nejstarších vozů a motocyklů mohou vybrat rychlost, jakou absolvují vybrané úseky. Ty pak v určitém smyslu suplují rychlostní zkoušky,“ vysvětlil Ladislav Pakosta a zároveň doplnil, že vyšší nebo nižší rychlost v měřených úsecích představuje pro posádku trestné body. Ostatním účastníkům s novějšími vozidly je předepsán maximální průměr 40 kilometrů v hodině.

Punc světovosti dodávají Oldtimeru nejen hlavní partner Škoda Auto, ale i účastníci z Německa, Rakouska nebo Norska. Mezinárodní automobilová federace navíc do Mladé Boleslavi vysílá svého pozorovatele, který má budoucnost soutěže prostřednictvím svého hodnocení ve svých rukou. „Letos přijede ze Švýcarska,“ uvedl Ladislav Pakosta, jenž identickou funkci v rámci mistrovství světa zastává pro zahraniční soutěže.

Zabavené „suvenýry" - chráněné druhy.
Kamínek z pláže může být památkou i problémem

A na jaké skvosty motoristické historie se fanoušci mohou těšit? „Nejstarším vozem mezi přihlášenými je Ford T z roku 1915 a naopak nejmladším Austin Mini z roku 1988,“ prozradil Josef Macoun. Dále uvedl, že se na start kromě jiných postaví také Libuše Šulcová, která se narodila v roce 1936. Ta usedne na svůj motocykl značky BSA vyrobený v roce 1928.

Devátý ročník Oldtimer Bohemia Rally 2018 FIVA se uskuteční ve dnech 7. – 9. června. První etapa se odehraje v okolí Mladé Boleslavi, druhá kolem Litoměřic a třetí v oblasti Hradce Králové. Ředitelství soutěže je situováno do mladoboleslavského Domu kultury. Starty a dojezdy do jednotlivých etap se uskuteční na Staroměstském náměstí, a to před hotelem Věnec. Samotnému startu bude předcházet pod patronací Jaroslava Jelínka, bývalého továrního jezdce a partnera soutěže, položení věnců u hrobu zakladatelů automobilky pánů Laurina a Klementa. V Domu kultury je také připraveno promítání filmů s motoristickou tématikou pro děti ze základních škol.

Magistrát města Mladá Boleslav.
Jak školy využijí peníze od města, rozhodnou žáci

Program Oldtimer Bohemia Rally 2018 FIVA:
ČTVRTEK 7. června
Start 1. etapy – Staroměstské náměstí 16:00
Letecké muzeum Metoděje Vlacha 16:05 – 17:30
Letiště Katusice 17:00 – 18:15
Lobeč 17:30 – 19:30
Cíl 1. etapa – Staroměstské náměstí 19:15

PÁTEK 8. června
Start 2. etapy – Staroměstské náměstí 8:30
Motorland Bělá 9:00 – 10:15
Autodrom Sosnová 10:15 – 11:30
Litoměřice 11:30 – 14:30
Motorland Bělá 15:30 – 17:00
Cíl 3. etapy + zvláštní úkol - Bondy Centrum 15:30 – 19:30

SOBOTA 9. června
Start 4. etapy – Staroměstské náměstí 8:30
Hradec Králové 11:30 – 14:30
Cíl 5. etapy - Staroměstské náměstí 17:00

Oldtimer Bohemia Rally ovlivní také dopravu v centru města

Mladá Boleslav - Letošní devátý ročník prestižní soutěž veteránů, Oldtimer Bohemia Rally, se uskuteční od 7. do 9. června. V souvislosti s tím se musí obyvatelé Mladé Boleslavi připravit na dopravní změny a také několik krátkodobých uzavírek. První z nich bude platit už od středy 6. června od 12 hodina potrvá do neděle 10. června do 18 hodin a týká se obslužné komunikace na Staroměstském náměstí, tedy úseku kolem fontány a hotelu Věnec. Další úplná uzavírka provozu bude platit v Dukelské ulici v úseku od Husovy k malé třídě T. G. Masaryka, a to ve čtvrtek 7. června od 8 do 17.30 hodin. 

Ilustrační foto.
Rok od zákazu kouření: restaurace ho ustály