Bude mít však poněkud nezvyklou podobu – její součástí se letos nestane jedna z jindy nejsledovanějších součástí programu: mše na náměstí, kterou v minulých letech celebroval kardinál Dominik Duka. Národní pouť se již konala na Tetíně, a to v rámci připomenutí Václavovy babičky a jeho vychovatelky sv. Ludmily před 1100 roky; rovněž na údajném místě činu.

Návštěvníci Staré Boleslavi ale zkrátka nepřijdou. Přivítá je zrekonstruovaná románská stavba svatováclavské baziliky – a kardinál Duka bude od 10. hodiny sloužit mši tam. Veřejnost se sice při této příležitosti do nevelkého prostoru nedostane, zájemci však dostanou možnost sledovat videopřenos na obrazovkách umístěných v zahradě za bazilikou, kde budou k dispozici i židličky a stany; propojení mají zajistit také TV Noe a Český rozhlas. Bazilika bude přístupná odpoledne, kdy si lidé mohou prohlédnout vystavené relikvie: konkrétně od 12. do 17. hodiny. Obdivovat lze přijít relikviářovou bustu a svatováclavský meč ze svatovítského pokladu. Na 14. hodinu se také chystá přednáška o historii baziliky – s volným vstupem.

Připraven je však i další církevní program. Už v pondělí v 18.50 se plánuje příjezd relikvií k bazilice Nanebevzetí Panny Marie, následovaný modlitbou za národ a koncertem. V této bazilice se také budou konat bohoslužby v úterý po ránu: ranní chvály od 7.00 a mše svaté od 7.30 a 8.30. Modlitba za národ u Palladia země české se v bazilice Nanebevzetí Panny Marie chystá v úterý od 15. hodiny. Odjezd relikvií na Pražský hrad je plánován na úterní 17. hodinu.

Svatováclavskou pouť rovněž provází kulturní program, soustředěný především v Letním kině Houštka – a to zejména na sobotu a neděli; hudba však zde zazní i v pondělí večer. Lidová pouťová zábava v Houštce a v Lázeňské ulici běží již od čtvrtka. Dávat obě poutě do souvislosti přitom není omyl. Pouťové atrakce a zábavy, dnes vnímané víceméně samostatně, se v minulosti skutečně vyvinuly z povyražení a kratochvílí připravovaných pro poutníky, kteří mířili na církevní slavnosti.

Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi - rok 2015