„Svatby se loni rušily nebo překládaly na náhradní termíny, většinou o rok později,“ potvrdila mluvčí boleslavské radnice Šárka Charousková.

Přímo v Mladé Boleslavi byla loňských svatebních obřadů v porovnání s předchozím rokem pouze zhruba čtvrtina. První letošní pár si řekne ano až v příštím týdnu. „Předpokládáme však, že v létě by mohlo být obřadů více než obvykle. Bude záležet na aktuálních nařízeních vlády,“ dodala Charousková.

Nižší zájem snoubenců zaznamenali v minulém roce také v Benátkách nad Jizerou. „Loni jsme měli 57 obřadů, zatímco dříve jich bývalo kolem stovky. Letos je to zatím úplně vražedné,“ poznamenala benátecká matrikářka Ivana Šnýdrová, podle které jsou nějaké svatby objednané na léto, kdy by se většina z nich měla odehrávat pod širým nebem.

Poslední pár měl loni svatbu v Benátkách nad Jizerou na začátku prosince. „Přišli si ale jen pro papír, odehrálo se to v šesti lidech,“ připomněla Šnýdrová. První letošní svatba se koná až 19. února.

Podle loňských zkušeností matrikářka odhaduje, že na větší svatby dojde až s příchodem léta. Větší svatba přitom v době nouzového stavu znamená, že se obřadu účastní nejvýš třicet svatebčanů.

V Bakově nad Jizerou mají na léto zatím objednané tři nebo čtyři svatby. „Loňských obřadů bylo 26, což je o polovinu méně než v předchozím roce,“ uvedla bakovská matrikářka Alena Zajícová.

Spousta lidí podle ní čekala na letošní rok, ani teď to ale nevypadá nadějně. „Myslím si, že lidé vyčkávají. Máme jen rychlé svatby párů, které se potřebují vzít,“ dodala matrikářka.

Ani v Kosmonosech se snoubenci na radnici nehrnou. „Na letošní rok nějaké rezervace jsou, první svatba bude 12. února,“ vysvětlila zastupující matrikářka Jaroslava Chmelařová, podle které se lidé dost rozmýšlejí, někdy i kvůli následné hostině, která by se v současné době ve větším počtu lidí odehrát nemohla - a už vůbec ne v restauraci.