Základní školu v Debři povede od středy současný ředitel 6. základní školy v Mladé Boleslavi Tomáš Suchý. Povede školu, kde většina žáků i jejich rodičů protestují proti odchodu dosavadního šéfa Štefana Klímy.

Život i kariéra Tomáše Suchého se točí kolem dětí. Vede například středočeskou Krajskou radu Pionýra.

Sama osoba Tomáše Suchého vyvolává otázky. Je totiž městským zastupitelem a navíc kandidoval za KSČM. On sám však komunistou není, je takzvaně bezpartajní, respektive stranickou legitimaci nevlastní. Suchému, jehož pracovnu zdobí velký model tanku, se však vůbec nelíbí, že byl měl být označován jako komunistický zastupitel.

Do zastupitelstva jste se dostal za komunistickou stranu. Oslovení komunista se vám ale vůbec nelíbí. Jak to tedy je?

Ano, jsem nezávislý zastupitel a kandidoval jsem za KSČM, a to už ve čtvrtém volebním období. Já s tím problém nemám.

Takže jste, nebo nejste komunista?

Já jsem levicově orientovaný člověk. Velice.

A proč jste kandidoval za komunisty, není to trochu kontraproduktivní …

Podívejte se, budeme se bavit o tom, proč jsem kandidoval za komunisty, nebo jestli je problém se školou v Debři? Jestli bude rozhovor na tohle téma, tak jsme skončili!

Dobře, co byste vzkázal rodičům, kteří se obávají, že teď školu povede pan Lukáš Krejčík, váš současný zástupce na 6. základní škole, který už v Debři učil v době, když odtamtud hromadně odešla část učitelského sboru?

Pan Krejčík tam vůbec nebude. Pan Krejčík se tam nikdy neměl dostat a to je váš výplod.

To není můj výplod, takové obavy mají rodiče a učitelé, s kterými jsme mluvili.

Jak se to ti rodiče dozvěděli? Nikdy a nikde jméno pana Krejčíka nepadlo.

Dobře, tak jinak, vezměme to popořadě. Vy jste byl osloven panem náměstkem Smutným, co bylo dál?

Já jsem byl osloven panem Smutným. Ale chtěl bych říci jinou věc.

Ano?

Vy to tlačíte do politické debaty. Já v tom vůbec politiku nevidím, já jsem byl osloven nikoli jako zastupitel, nikoli jako člen nějaké strany, ale jako ředitel základní školy, protože problém má škola. A vůbec tady politika nemá co dělat. Tak jako podle mě byli oslovení jiní ředitelé, tak jsem byl osloven já. Mně nejde o to, jestli jsem červenej, modrej, zelenej, bílej, ale jde o to, aby ta škola šlapala a děti ani nepocítily, že se tam něco mění.

Souhlasím, jaké budou vaše další kroky?

Můj úkol je jediný, dovést školu do konkurzu na ředitele a nebudu do toho nikdy tahat politiku.

A co se bude dít na vaší 6. základní škole, když vy budete v Debři? Bude za vás pracovat zástupce, nebo kdo?

Dneska jsme měli jednání v Debři a chtěl jsem, aby mým zástupcem na toto přechodné období byl současný pan ředitel Klíma, ale zatím se nerozhodl. Říkal, že to dělat nechce, že chce jen učit. Podle něho má ale pedagogický sbor svého kandidáta na zástupce. Jinak se vše bude dělat úplně normálně. Já mám snížený úvazek a budu průběžně pendlovat mezi oběma školami a budu se svými zástupci dělat tak, aby ty školy pracovaly dál.

Neuškodí to tedy ani jedné škole?

Pro mě je prioritou šestka, protože tady jsem ředitel. Kdyby to šlo v Debři standardně, tedy pan ředitel odstoupil a paní zástupkyně školu vedla do konkurzu, nemuseli jsme tady sedět a tohle řešit. Ale, co chcete dělat se školou, která nemá vedení?

A neobáváte se toho, jak vás přijmou děti a rodiče? Za ředitelem velmi stojí a situace je dost emotivní?

Mluvil jsem s učitelským sborem a nastínil svoji vizi. Nezaznamenal jsem žádné negativního stanovisko, přestože každý mohl cokoli říci. Všichni pedagogové na mě mají telefon i e–mail a mohou mi připomínky sdělit. Já s nimi budu pracovat. Já bych se vás také mohl zeptat, co se školou, kde není vedení?

Mě se neptejte, já nejsem odborník na školství.

Mně jde o to, jestli na to umíte odpovědět?

Neumím.

No, vidíte.

Podstatnější je, že v Debři mají rozjeté některé projekty, jako například zájezd na Korfu. Bude se toto realizovat bez problémů?

Já neříkám, že to bude realizováno bez problémů, ale budu se snažit, aby to realizováno bylo. S panem Klímou jsme o tom dnes hodinu jednali a požádal jsem ho o pomoc. Myslím, že nebyl proti, nemáme spolu vůbec žádné problémy a komunikovali jsme spolu i v době, kdy jsem ještě nebyl ve školství a komunikujeme i dnes. My i pedagogický sbor se budeme snažit, aby všechno bylo realizováno.

Máte v plánu schůzku s rodiči?

Mám to v plánu. Požádal jsem předsedkyni školské rady, aby svolala co nejrychleji školskou radu, kde řeknu to samé, co jsem sdělil pedagogickému sboru. Tedy, že tam budu na nezbytně dlouhou dobu. Pro mě by bylo ideální, kdyby se rodiče a sbor domluvili třeba do týdne a já mohl v klidu realizovat své plány zde na šestce. V případě, že se nedomluví, nebudu na škole déle než do výběrového řízení. Já ani nikdo z této školy do debřské školy nechce vstupovat. Požádal jsem magistrát, aby konkurz byl co nejrychleji.