Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sucho neovlivníme. Můžeme jen čekat a v rámci možností pomoci

Benátky nad Jizerou - Jen těžko bychom hledali člověka, kterého netrápí aktuální sucho. Karel Bendl, ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou, s nedostatkem vody bojuje už několikátou sezónu. Největším rizikem je klesající hladina spodní vody a požáry.

24.5.2016
SDÍLEJ:

Karel Bendl v hájovně Okouhlík v Benátkách nad JizerouFoto: Deník/Petra Kuldová

Sucho komplikuje práci benáteckým lesníkům už druhou sezonu po sobě. „Minulé léto bylo převážně bez dešťů. Dá se říct, že srpen, září a říjen byly takřka bez vody, a tak příroda očekávala, že srážky doplní ztracenou vodu zase přes zimu. Sníh je na to ideální, protože se pomalu se vsakuje do půdy. Zima byla ale mírná a téměř nesněžilo," shrnul situaci uplynulých měsíců Karel Bendl, ředitel benáteckých městských lesů.

Pak ale mělo přijít jaro, kdy meteorologové předpovídali časté dešťové srážky. Pršelo, ale opět jinde než na Mladoboleslavsku, potažmo Benátecku.

„Deficit vody je značný a myslím si, že situace do budoucna nevyznívá příliš příznivě. Příroda je poškozená a už si pomalu nedokáže pomoci ani z našetřených zásob. Ty už jsou totiž téměř vyčerpané," hodnotil současný stav Karel Bendl.

V květnu bez deště

Upozornil, že žádné deště nepřinese ani květen. Půda ztrácí retenční schopnost, což znamená, že pokud nárazově zaprší, voda z vyprahlé země rychle odteče, aniž by se stačila vsáknout. To je bohužel nyní už běžná přírodní anomálie.

Klimatickými změnami trpí nejvíce lesy a v nich žijící zvířata. To je ekosystém, kdy jeden bez druhého článku zkrátka nemůže existovat. „Lesy jsou pověstné tím, že zadržují vodu, a to prostřednictvím mechů a lišejníků. Jenže ty kvůli suchu usychají," pokračoval dále Karel Bendl.

Ještě větším nebezpečím je ztráta spodní vody, což mohou na vlastní kůži pociťovat také majitelé studen. „Byli jsme zvyklí, že se spodní vody udržují na určité hladině, což vzhledem k déletrvajícím suchům je na řadě míst již minulostí. To brání stromům, které mají hluboko kořeny, například dubům, natáhnout vodu do kořenů a dále do listů, jež jsou pak potravou pro živočichy," upozornil ředitel benáteckých lesů.

Subtropy

Podle něj se v současné době rodí podmínky pro subtropické dřeviny, které rostou například v Portugalsku či Španělsku, jimž nedostatek vody nevadí. Na to jsou navázané i konkrétní druhy živočichů.

„Zvířata samozřejmě trpí i v našich lesích. V létě jim do napajedel dáváme vodu. Zatím nás to stojí pouze energii, čas a peníze, ale nic víc s tím dělat nemůžeme," konstatoval Karel Bendl s tím, že podle něj jde o jakousi zkoušku přírody, v níž se lépe adaptují silnější jedinci. Apeluje také na návštěvníky lesů, že každý neuvážený krok je teď mnohem rizikovější, než tomu bylo dříve. I jedna jiskra může způsobit požár.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
24.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

V rámci svého podzimního turné se hudební skupina Harlej po dvou letech opět vrátila do pražské Lucerny.
53

OBRAZEM: Harlej po dvou letech vyprodal Lucernu

AKTUALIZOVÁNO

V době počasí babího léta řidiče zaskočily podzimní mlhy

Střední Čechy – Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. Na vině byly hromadné nehody na dálnicích spojené s citelným zdržením, v jejichž důsledku se jak na Praze-východ, tak na Praze-západ rychle ucpaly i další silnice, jež se motoristé snažili využívat jako objízdné trasy.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Boleslavsko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Boleslavsku.

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

Mladá Boleslav – Česká republika patří mezi více než šest desítek zemí světa, které se přihlásily k osvětovému programu Mléko do škol. V souvislosti s projektem platným pro tento rok, uspořádala v úterý soukromá střední škola Maja v rámci této akce svůj projektový den. Do programu se zapojili všichni studenti bez rozdílu.

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení