Celý únor bez kapky něčeho ostřejšího. Muži svedou bitvu s alkoholem. Budou držet Suchej únor. Rozhodla se k tomu parta mužů, která zapracovala na projektu s názvem LOM –  Mužské zdraví, jenž se snaží o prevenci mužských nemocí i různých závislostí a nabízí mužům zdravý životní styl. „Známe to. Dodává kuráž, pomáhá zapomenout a utužuje přátelství. Přitom však pomalu a velmi zrádně ničí naše tělo i mysl. Suchej únor je tu proto, abychom si na jeden měsíc dali od alkoholu odstup a místo něj se věnovali našemu fyzickému i duševnímu zdraví," říká Martin Jára z Ligy otevřených mužů, která kampaň organizuje.

Ušetřené, tedy nepropité, peníze mohou všichni odvážní věnovat na dobročinné projekty LOMu Patron a Muži proti násilí nebo na jiné kampaně zaměřené na mužské zdraví. A pokud si někteří myslí, že jde pouze o zviditelnění, opak je pravdou. Žádná vnější identifikace totiž druhý ročník akce ještě neprovází a veškerá komunikace probíhá pouze na facebooku a webu LOMu. A jak se na tuhle mužskou akci dívají odborníci? Ptali jsme se klinického psychologa Michala Milovského.

„Suchej únor je skvělý nápad. Je to akce, která stojí za to, aby se stala tradicí. Zase mě jednou naplnila dojmem, že pití a adiktologie nenechává lidi chladnými a že se stále najdou chlapi, kteří nemají potřebu si na chlapa hrát. Prostě jím jsou a jsou jím bez rekvizit, tedy bez alkoholu, který činí někdy mužství trapným, protože z chlapů dělá karikatury," prohlašuje klinický psycholog. I muži, kteří se zúčastnili této kampaně v roce minulém, si akci velmi pochvalují. Můžeme tak klidně říct, že minulý ročník evidentně mužům zachutnal.

„Moje tělo se mi zdá nějak čistší. Až je mi líto ho tím pivem zase "zalejt". Každopádně si z toho udělám pravidelnou akci. Alespoň jednou do roka." nechal se slyšet jeden z úspěšných účastníků akce. „No, vysvětlovat kamarádovi v hospodě při víkendové masopustní veselici, že si opravdu nedám ani pivo, ani panáka, byl docela výkon. Byl jsem na sebe pak patřičně hrdý," dodává. Kampaň je primárně určena mužům. Pro podporu a inspiraci jsou ale vítány i ženy. „V minulém roce se k akci připojila řada mužů a žen z celého Česka. Letos chceme povědomí o akci ještě více rozšířit. Zúčastnit se nic nestojí. Potřeba je jenom dostatek odhodlání přijmout tuto u nás neobvyklou výzvu," dodává Martin Jára.

S kampaní v podstatě souhlasí také primář interního oddělení Klaudiánovy nemocnice Roman Košek, i když se nedomnívá, že by úplná abstinence byla úplně nutná. „Co se týče krátkodobých účinků alkoholu, největším rizikem vždy je, že jedinec pod jeho vlivem může způsobit úraz či škodu sobě nebo někomu jinému. Co se týče dlouhodobých účinku – nadměrné požívání alkoholu může mít vliv na centrální nervový systém a může vest až k alkoholické demenci," vysvětluje primář Košek.

Alkohol má podle něj vliv také na zažívací systém, kdy nejvíce jsou ohrožena játra (cyrhóza) a slinivka (chronický zánět slinivky). Poškodit ale samozřejmě může i další orgány, to ovšem nemusí být tolik zřejmé a poškození se může projevit později. Nemusí však mít fatální následky. „Obecně přichází poškození dříve u žen, účinky alkoholu na ně jsou důraznější. Střídmé pití alkoholu škodit nutně nemusí, může mít i účinky relativně dobré. Střídmým pitím se ale obecně rozumí jedno deci vína a tři deci piva denně u žen, u mužů je to pak dvě deci vína a půl litru piva denně," uvádí Košek.

Primář také nezapomněl dodat, že každé připomenutí škodlivosti alkoholu je velmi pozitivní, a pokud někoho vede k zamyšlení nad sebou samým a k větší střídmosti v konzumaci alkoholu či k úplné abstinenci, lze s tím prý jen souhlasit. K této protialkoholní kampani se ale poměrně rozdílně staví osobnosti na Mladoboleslavsku.

„Sám alkohol nepiji, takže pro mě je tato akce vlastně celoroční. Domnívám se, že by konzumaci alkoholu někteří jedinci měli omezit po celý rok. Stejně jako já," nechal se například slyšet starosta Mnichova Hradiště Arnošt Vajzr. Opačného názoru je ale například taneční mistr z Mladé Boleslavi Jan Stinka, který je toho názoru, že střídmé pití alkoholu neškodí a lidé by měli významné dny svého života okořenit právě alkoholem v rozumné míře.

Názory oslovených osobností Mladoboleslavska jsou každopádně zajímavé. Najdete je v dnešním tištěném vydání Boleslavského deníku.