„Březinská studánka je pro Bělou hodně známý pojem, ať už ze strany bělských občanů či březinských. Rousovská studánka už není tolik známá a myšlenka spojit tyto dvě studánky jakousi naučnou stezku se mi moc líbí,“ uvedla při slavnostní otevření na návsi v Březince starostka Bělé pod Bezdězem Daniela Vernerová.

Naučná stezka umožní příjemnou procházku, při které lidé narazí na několik informačních tabulí. „Přesněji se jedná o šest tabulí. Text na nich se přímo týká místa, kde se tabule nachazí, ať už přírodními zajímavostmi nebo historií,“ prozradil při slavnostní řeči jednatel Lesů Bělá Josef Šachl.

Polorozpadlou lesní studánku v Rousové museli pracovníci lesů koncem devadesátých let nejprve opravit a vyčistit její zdroj. „Do klenby byl zasazen kámen, ve kterém je vytesán letopočet 1865. Ten dokládá, že správce panství, tam nechal tuto studánku vyzdít.

Právě Rousovská studánka je bohužel stranou od turistických cest. Dost proto zarostla. V současné době už je i tento problém vyřešen.

Více turisté vědí o studánce Březinské. „V roce 2004 jsme tam nechali vybudovat dřevěný přístřešek, pod kterým se mohou lidé při špatném počasí schovat nebo se občerstvit,“ upřesnil Šachl. O studánku se stará bělský skautský oddíl.

Lidé, kteří se rozhodnou projít si celou stezku, mohou vyrazit z Březinky, kde se na návsi nachází první z informačních tabulí. Poté se už musí držet červených čtverečků vyobrazených na stromech.

Na realizaci stezky se podílely předevší Lesy Bělá pod Bezdězem a také občanské sdružení Pejřavák z Březinky. Instalace a výroba dřevěných informačních tabulí zase vznikla za ochoty a přispění jednoho z místních rodáků, který také poskytl cenné informace z historie.