Problémy s usychajícími dřevinami pokračují. Mladoboleslavská radnice chce pokácet nemocné a neperspektivní dřeviny v příměstském lese Radouč a stromy u Jizery, jež by mohly v případě povodní způsobit komplikace. Pokácet je chce ještě letos.

Z Mladé Boleslavi zmizelo už v první polovině letošních prázdnin 45 topolů, město je pokácelo kvůli rekonstrukci školního sportovního areálu. Další stromy ovšem zřejmě kácení čeká, některé jsou ve špatném stavu, například poblíž Kauflandu.

Les Radouč se v říjnu dočká první ze tří etap plánovaných úprav, během níž budou odstraněny nemocné a neperspektivní dřeviny. Město získalo na tuto etapu více než stotisícovou dotaci z Fondu životního prostředí Středočeského kraje, kterou musí do konce října vyčerpat. Ze stejného zdroje byla loni poskytnuta dotace 250.000 korun na dětská hřiště v lokalitě.

Úpravy lesa budou podle finančních možností města pokračovat i v příštím roce. Počítá se nejen s odstraněním suchých, odumřelých a vyvrácených stromů a likvidací pařezů, ale následně i úpravou pěšin a doplněním mobiliáře.

„Rádi bychom pokáceli i některé stromy na březích Jizery, které mohou spadnout do řeky, a v případě povodní způsobit velké problémy,“ řekl primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. Na březích Jizery je řada nahnutých stromů, které podle odborníků pádem do řeky hrozí. „Kácet budeme ještě letos, ale skutečně jen ty stromy, které hrozí pádem nejvíce,“ dodal Nwelati.

Zástupci hasičů i Povodí Labe v úterý při prohlídce koryta řeky v Boleslavi zdůraznili, že Jizera je proti jiným velkým tokům velmi rychlá, a při povodních je proto méně času na přípravu protipovodňových opatření. Nejhorší povodeň v posledních letech byla v Boleslavi v roce 2000, kdy dosáhla úrovně téměř stoleté vody a způsobila velké škody jak v Mladé Boleslavi, tak v dalších obcích a městech na Mladoboleslavsku.