Přesto se debata mezi zastupiteli neobešla bez různorodých názorů, které se točily nejen kolem toho, zda Benátky městskou policii opravdu potřebují, ale také zda nepřebírají úkoly státní policie či jestli je jejich práce efektivní.

„Reakce lidí jsou odlišné. Nicméně si myslím, že se jim nechce moc dávat pokuty například za špatné parkování," řekl na minulém jednání před zastupiteli tajemník radnice Marek Mařík. Starosta Jaroslav Král se služby lyseckých strážníků zastal. Vysvětil, že zpočátku hlídka řešila přestupky spíše domluvou.

Jak ale Boleslavskému deníku potvrdil ředitel Luboš Přibyl, ředitel Městské policie z Lysé nad Labem, mírumilovný přístup už skončil. Pokud se přestupek hříšníka opakuje, pokuta ho pochopitelně nemine. Avšak stále používají zdravý rozum.

Parkování

„Nejpalčivějším problémem je asi jako v každém městě parkování. Vedení benátecké radnice nás požádalo, abychom více dohlédli na parkování aut před zimním stadionem v době, kdy se hraje hokej," ukázal na jeden konkrétní úkol Luděk Přibyl. Do té doby totiž byli fanoušci dá se říct zvyklí zastavovat téměř, kde se dalo. „Situaci jsme se snažili korigovat společně se státní policií," doplnil ředitel strážníků.

Sám spolupráci Benátek a Lysé nad Labem hodnotí pozitivně. Nejenže se na ně obrací sami obyvatelé, což je výsledek toho, že jejich práci už vnímají, ale také mají za sebou záchranu života.

„Přijali jsme oznámení, že se z mobilní toalety ozývá nějaký zvuk, který zní jako kdyby tam plakalo miminko. Když strážníci přijeli na místo a dveře toalety otevřeli, uviděli zde právě narozená koťátka. Asi je sem musel někdo zavřít, jinak by se sem nedostala," vzpomněl si Luděk Přibyl na jeden z případů, který řešili. Následný osud koťat byl jasný – strážníci je převezli do lyseckého útulku.

Větší efektivita než kamera

Podle Marka Maříka mají ale strážníci větší efektivitu než jen sledování kamerového systému. Zastupitelka Ludmila Doležalová (ODS) je ráda, že ve městě působí. „Proč bychom se jich zbavovali? Když se rozkřikne, že tady nebudou, opět se nám tu rozšíří kriminalita. Vždyť to, že byť jen projedou městem, působí preventivně," vyjádřila souhlasné stanovisko. Prodloužení navrhoval i starosta Jaroslav Král s tím, že pokud se názor většiny někdy změní, má město šestiměsíční výpovědní lhůtu.

Městská policie z Lysé nad Labem dojíždí do Benátek nepravidelně osmkrát do měsíce vždy na osm hodin. Většinu času tráví pochůzkami.