Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obavy obyvatel: snad revitalizaci naše domy vydrží

Mladá Boleslav - Nejméně stovku obyvatel Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi v těchto dnech čeká návštěva dvojice techniků.

29.1.2010 12
SDÍLEJ:

Vizualizace Staroměstského náměstí a jeho budoucí podobě.Foto: vizualizace projektu

Nejméně stovku obyvatel Staroměstského náměstí v Mladé Boleslavi v těchto dnech čeká návštěva dvojice techniků.

Zástupci společnosti Bögl a Krýsl totiž obejdou majitele nemovitostí v centru Mladé Boleslavi, aby zmapovali stav objektů před startem rekonstrukce plochy náměstí.

Zhodnotí stav domů

„Při návštěvě zhodnotíme stav nemovitosti, provedeme dokumentaci a vzájemně si s majitelem podepíšeme protokoly,“ vysvětlil šéf projektu za firmu Mojmír Neškudla.

Společnost tak chce chránit nejen sebe, ale zejména i majitele domů pro případ, že by došlo k nečekanému poškození statiky, popraskání zdí či střech. To přitom není zcela vyloučeno, protože některé objekty na Staroměstském náměstí jsou velmi staré a mají značně rozsáhlá sklepení.

„Já sice nemám sklep žádný, ale vím, že sousedé mají i třípatrový sklep,“ varovala jedna z místních obyvatelek na veřejném setkání se zástupci firmy a vedení města, jež se uskutečnilo ve středu večer a o němž jsme vás jako první informovali již ve včerejším vydání Boleslavského deníku.

Bude docházet k otřesům

Podle zástupců firmy ale v projektové dokumentaci nebyl zaznamenán žádný objekt v opravdu havarijním stavu, že by u něj hrozilo poškození při stavebních pracích. Vzhledem k tomu, že již loni byla provedena rekonstrukce vodovodních řadů, kanalizace, plynového potrubí a dalších sítí, nebude samotná výměna povrchu náměstí a instalace zábavných prvků zasahovat do takové hloubky, aby došlo k narušení statiky.

#nahled|https://g.denik.cz/4/a3/mb_vizualizace_namesti_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/4/a3/mb_vizualizace_namesti.jpg|Vizualizace Staroměstského náměstí a jeho budoucí podobě.#

„Musím ale podotknout, že budeme používat vibrační desky a válce, takže může docházet k mírným otřesům,“ sdělil k důležitosti monitorování stavu domů Josef Holba ze společnosti Bögl a Krýsl.

Obyvatele však trápí i skutečnost, že během rekonstrukce, která začne 20. února a skončí 20. září, nebudou mít kde parkovat auty a celkově bude omezen vjezd do celého prostoru. Město ve spolupráci s firmou a odborem dopravy stanoví konkrétní objížďky okolními ulicemi.

Zmizí parkovací místa

V centru města během rekonstrukce Staroměstského náměstí i plánovanému záboru Komenského náměstí při stavbě parkovacího domu zmizí na dvě třetiny parkovacích míst. „Město nezajímá, že budeme parkovat přes půl města daleko, radní tady nebydlí,“ kritizovala řada obyvatel.

#nahled|https://g.denik.cz/4/a3/mb_vizualizace_namesti2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/4/a3/mb_vizualizace_namesti2.jpg|Vizualizace Staroměstského náměstí a jeho budoucí podobě.#

Podle náměstka primátora Adolfa Beznosky se ale bez této oběti revitalizace neobejde. Sám by prý ochotně parkoval klidně přes půl města daleko. Zároveň i odmítl výtky místních živnostníků, že je více než půlroční stavba na náměstí zničí. „Nikoho nelikvidujeme, chceme naopak přilákat lidi na Staré Město, aby sem přišli zákazníci a místní lidé mohli žít v kultivovaném prostředí,“ zdůraznil Beznoska.

Někteří podnikatelé skončí?

Někteří podnikatelé ale už avizovali, že své provozovny po dobu revitalizace nejspíš uzavřou, nebo alespoň výrazně omezí provoz. Firma slíbila, že bude pracovat co nejrychleji. „20. září je dost šibeniční termín a teď nám překáží sněžení i mráz, ale výhodou je, že hlavní práce a dokončování již připadá na jaro a léto, takže bychom to stihnout měli,“ dodal Holba.

Práce začnou v dolní části Staroměstského náměstí od ulice Pražská brána. Celá akce bude rozdělena na sedm etap s cílem co nejméně bránit přístupu do domů a dvorů.

Pět zajímavostí, které jste možná nevěděli o začínající revitalizaci Staroměstského náměstí:

- Město vytvoří speciální internetové stránky, kde bude informovat o postupu prací i plánovaných dopravních uzavírkách či jiných omezeních.

- Během revitalizace bude pod náměstím položen také prázdný kabel vhodný pro pozdější zaplnění datovými kabely – například optická vlákna.

- Během stavebních prací se na náměstí dostanou velmi těžko i popeláři. Kontejnery tak budou pracovníci stavby svážet na jedno místo a zpět majitelům.

- Parkování na Staroměstském náměstí bude během revitalizace téměř nemožné. Lidé tak budou parkovat pod hradem pod skálou nebo u zimního stadionu.

- Parkovací dům v horní části Staroměstského náměstí nebude stavět firma Bögl a Krýsl, ale město Mladá Boleslav přes svoji firmu Parkovací domy.

Autor: Pavel Svačina

29.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení