Kapela Strabivari z Mladé Boleslavi hraje ve složení Petr Šilhavý, Martin Nováček a Michal Šnajdr od léta roku 2009. Nejdříve chtěli jen tak hrát ve zkušebně, což se jim podařilo, jejich kroky ale směřují dál. Povídali jsme si s dvěma členy kapely Petrem šilhavým a Martinem Nováčkem.

Jaký je váš repertoár?

Martin Nováček: Všechny naše písně vlastně pocházejí z per Petra. Jsem přesvědčen, že jsme se sešli v ideálním spojení, všichni si maximálně jak lidsky, tak muzikantsky vyhovujeme.

Co hrajete?

Martin Nováček: Pouze vlastní písně. Většinou se kapely do fáze, že hrají, jen vlastní písně dostanou postupně, ale to bychom nebyli my, abychom si nevybrali tu svou, byť strastiplnější cestu.

Ve středu 30. listopadu máte koncert ve Světě, na co se mohou návštěvníci těšit?

Petr Šilhavý: Tak určitě na písničky, které hrajeme od roku 2009, ale máme i písničky nové. Nabídneme i bonus, zahrajeme písně skupiny String a to proto, protože s námi na koncertě vystoupí kapela Generace ve které hraje Pavel Rejnart, který s námi hrál právě ve Stringu. Koncert začíná ve 20 hodin a jste všichni srdečně zváni.

Pro koho, nebo spíše pro jakou skupinu lidí jsou vaše písničky nasměrované?

Petr Šilhavý: Domníváme se, že si v nich každý najde to své. Máme zpětnou reakci od lidí v našem věku, od téměř dospělých dětí i dětí malých. Nebojím se pozvat úplně všechny věkové skupiny.

Martin Nováček: Nejde nám o vyhraněnost stylu. Jde nám i o texty. Věřím, že každý si tam nějakou paralelu najde. Co se týče hudby dá se říci, že jsou to písničky oblečené v popovém hávu, okořeněné někdy nevšední aranží. Michal se nebojí zapojit svou hudební fantazii a najednou třeba slyšíte symfonický orchestr. Člověk si kolikrát říká, proboha, kde bere ty nápady?

Kde by kapela Strabivari nezahrála?

Martin Nováček : No zřejmě na svatbě. Myslím, že tak jde o zábavu, o to aby si mohli nechat lidi zahrát to, co je baví. Vzhledem k tomu, že hrajeme jen své písně, asi by to nebyla ta správná zábava na svatbu. Pokud by to byl kamarád, který ví, co čekat, tak beze všeho.

Kam se chcete dostat?

Martin Nováček: Určitě bychom rádi objeli v roce příštím některé festivaly a samozřejmě dali pár svých koncertů. Také by bylo fajn zaujmout nějaké místo na české klubové scéně. Určitě by se nám také líbilo, kdyby nás bylo víc slyšet z rádia. Ale domnívám se, že i cesta je cíl a ta po které teď jdeme nás všechny tři hrozně baví, takže pokud příští rok zrovna nevyprodáme Lucernu, žádný pláč se nekoná.

Petr Šilhavý: Perfektní je ten pocit stát na pódiu a čerpat tu energii z lidí, když vidíte, že je to baví. Samozřejmě chceme i energii dávat, je to oboustranné a to je dost dobrý důvod proč hrát dál.

Jak moc řešíte oblečení na svá vystoupení?

Petr Šilhavý: Ano řešíme. Pomáhá nám v tom Ludvík Kovář, který má na starosti také náš web a stará se o image kapely. Nefunguje to tak, že si řekneme, dneska hrajeme všichni v tričkách, ale řešíme to. Nejen v oblečení, ale i v tom jak se pohybujeme na pódiu, fotíme a podobně.
Koncert 30.11. od 20 hodin ve světě bude posledním koncertem letošního roku?

Petr Šilhavý: Zřejmě ano. Čeká nás ještě spousta práce na mixu posledního songu s názvem Měsíc, spousta manažerské práce, a pak blíží se vánoce.

Co chystáte v roce příštím?

Petr Šilhavý: Jak již bylo řečeno, daleko víc živého hraní, první vlašťovkou by měl být malý festiválek na Rožátově 21. ledna. Každá další akce bude včas anoncována na našich stránkách www.strabivari.cz

Jak často zkoušíte?

Martin Nováček : Každý z nás má kromě kapely svou práci, takže tak trochu bojujeme s časem. Zkoušíme jednou týdně a každý z nás se pak hraní věnuje individuálně.

Podporují vás rodiny?

Petr Šilhavý: Musím říct, že manželka je v tomhle směru hodně tolerantní. Manželka moje to bere tak, že je to bezva, lepší, než trávit čas po hospodách.

Hrajete ve třech, bude vás někdy víc?

Martin Nováček: Ve formě v jaké hrajeme, nám to zatím maximálně vyhovuje. Pokud někdy budeme mít například bubeníka, to se uvidí. Mimochodem není tam někde mezi čtenáři kvalitní bubeník?

Dělat jen vlastní muziku není v dnešní době lehké, nebo se pletu?

Martin Nováček: To je spíš otázka pro Petra s Michalem, vím, že to z mých úst zní ne zcela nestranně, ale oba mají opravdu velký talent a v jejich podání to člověku připadá, jako že to jde samo. Prosadit se ale v době globální komercializace s vlastní muzikou opravdu není lehké, ale to přece není důvod házet flintu do žita.