Stovky zaměstnanců Škodovky vyrazily demonstrovat proti české vládě na velkou demonstraci odborů a také občanských iniciativ na pražské Václavské náměstí.

V sobotu se tam vměstnalo na 120 tisíc lidí, kteří se tam sjeli téměř z celé země. Demonstranti tentokrát zaplnili skutečně celé Václavské náměstí a hlavně v jeho horní části byla hlava na hlavě tak, že se téměř nedalo projít.

K demisi vyzvalo vládu asi 600 zaměstnanců automobilky Škoda, většinou členové zdejších odborů Kovo, které na akci vypravily 12 autobusů. Další stovky Škodováků se připojily z Vrchlabí a Kvasin.

Vadím jim vyšší zdanění i pozdější odchod do důchodu

Cílem odborářů z automobilky bylo zastavit vládu, aby nemohla realizovat asociální kroky, zejména větší zdanění zaměstnanců či zvýšení DPH. Právě vyšší sazba daně z příjmů má více zdanit právě zaměstnance a na druhou stranu vyšší sazba DPH může poškodit nejen životní úroveň lidí, ale také odbyt vozů. Právě zaměstnance automobilky ale chrání nová mzdová dohoda, která jim zaručuje růst tarifů o 5 procent a například vysoký dvacetitisícový bonus.

Odborářům z automobilky Škoda také hrubě vadí prosazované prodloužení odchodu do důchodu, kterého by zejména ve velkém tempu práce na montážních linkách mnozí ani nemuseli dožít. Na demonstraci ovšem vyrazili jako občané této země, nikoli jako zaměstnanci automobilky, tedy bez log a transparentů se značkou Škoda.

Demonstrace trvala asi 2,5 hodiny, ukončilo ji společné stanovisko, které přečetl Josef Středula, předseda odborového svazu KOVO. Členy vlády v něm označil za nedůvěryhodné, nerespektované a nemoudré a vládní reformy za asociální. Ve stanovisku také vyjádřil požadavek za zastavení reforem, odstoupení vlády a vyhlášení předčasných voleb.

Demonstrace se odehrávala za ohlušujícího rámusu. Desítky tisíc lidí řečníkům z řad odborových předáků bouřlivě aplaudovaly, centrem města opakovaně zněl souhlasný řev, protestní pískot a hromadné: Demisi! Na závěr lidé zvonili klíči.

Největší demonstrace od roku 1989

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil ve svém projevu kritizoval vládu premiéra Petra Nečase (ODS) za důchodovou i zdravotnickou reformu, státní rozpočet i způsob, jaký zvolila pro boj s korupcí. "Nečekal jsem takovou účast, ale dnes je tady 120.000 lidí. Je to největší protest od roku 1989, tak si to, vládo, zapiš za uši," řekl Zavadil.

Pokud by se jeho odhady počtu potvrdily, byla by tato demonstrace největší od protestu v roce 1997, kdy odbory účast odhadly také na 120.000 lidí. Podle policie však byla účast tehdy i dnes o něco menší.

Hlavním organizátorem dnešního protestu byl ČMKOS, hlavní odborový svaz v zemi, který sdružuje 30 svazů s téměř půl milionem členů. Protestu se ale zúčastnili i další odborové svazy a zástupci občanských sdružení, organizací, profesních svazů, seniorů či tělesně postižených. Z deseti milionů obyvatel ČR tvoří zaměstnanci, které odbory především reprezentují, 3,7 milionu lidí. Další velkou skupinou jsou starobní i invalidní důchodci, kterých bylo koncem roku 2012 v zemi 2,8 milionu.

Zavadil také odmítl tvrzení, že by dnešní demonstrace byla politická. "Je to demonstrace sociální, ke které vedly výsledky reforem Nečasovy vlády," prohlásil odborový předák. Podle něj současná vládní politika nejvíce škodí nezaměstnaným a nemocným lidem. "Vláda devastuje státní struktury a ponižuje bezbranné svými asociálními reformami. Slibovala rozpočtovou odpovědnost, ale namísto toho se zadluženost státu zvyšuje," uvedl Zavadil.

Nečas: S odbory chceme diskutovat

Premiér Petr Nečas (ODS) během demonstrace zaslal médiím prohlášení, ve kterém uvedl, že respektuje právo občanů vyjádřit svůj názor demokratickou formou. "Jsme ve svobodné zemi a součástí Evropy, kde jsou podobné protesty běžné. Odmítám však politizaci akce odborů, kterou představitelé ČSSD a KSČM zneužívají pro svoji předvolební kampaň," uvedl premiér, který chce i nadále pokračovat v rozpočtově zodpovědné politice snižování zadlužování státu. "Chceme o ní diskutovat i s odbory, a není to vláda, kdo tato jednání bojkotuje," uvedl premiér. Demonstrace se organizovaně zúčastnili i představitelé opozičních ČSSD a KSČM.

Také podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) byl dnešní protest odborů politický. Kalousek to odpoledne řekl Českému rozhlasu. "Vláda bude pokračovat, když přetrvá parlamentní většina," uvedl Kalousek a dodal, že škrty snižují příjmy, ale jsou nutné.

Zavadil připomněl současné rozpory ve vládní koalici a kritizoval vládní boj proti korupci. "Slibovali boj s korupcí a jak to dopadlo? Korupce zachvacuje jejich strany i celou společnost," řekl.

Podle Dufka nastal čas, aby odbory republiku zachránily samy. "Potřebujeme novou ústavu, která bude sloužit občanům, a ne jen politikům a jejich kmotrům. Ústavu, která by zabránila tunelování," řekl.

Demonstrace bez problémů i velkých úrazů

Policie nezaznamenala během demonstrace žádné větší incidenty. "Pochod prošel městem v naprostém klidu, došlo pouze k potyčce ve vestibulu metra," sdělila policejní mluvčí Eva Kropáčová. Dva lidé při potyčce utrpěli lehká zranění, policie případ vyšetřuje.

Podle mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jiřiny Ernestové záchranáři na demonstraci ošetřili do 14:30 deset lidí, nikdo z nich však nechtěl převézt do nemocnice.

Také Škodováci se vrátili z demonstrace bez zranění. "Pokud vím, nikomu z našich lidí, se nic nestalo a vrátili se v pořádku domů," podotkl pro Deník místopředseda Podnikové rady Vladimír Kment.