Ještě minulý rok nikdo netušil, že kolem Dolního Bousova vznikne stezka. Pavla Bartková, která s Lenkou Hejnovou vede přírodovědný kroužek na zdejší základní škole a společnými silami znovuobjevily málem zapomenutou studánku Na horách v Rohatsku, byla jednou z členek týmu, jež stezce dal tvář.

Jelikož s rodinou vyráží na časté výlety do okolí, napadlo ji, že by o tipech na výlety mohla napsat článek. „O minulých letních prázdninách jsem proto využila stránek místního zpravodaje, o nichž jsem věděla, že si je lidé přečtou," vysvětlila Pavla Bartková, kterou k tomuto kroku inspirovalo i to, že v Dolním Bousově bydlí hodně mladých rodin, které mnohdy ani netuší, kam tady s dětmi ven.

A pak už to šlo ráz na ráz. „Miroslav Boček, starosta Dolního Bousova, uspořádal schůzku, na které se sešlo šest lidí, kteří měli k tématu co říct. Já a pan Kverek jsme si například vzali na starosti obsah informačních panelů, tvořili texty či dohledávali fotografie," vyjmenovala činnosti Pavla Bartková s tím, že nezávisle na tom se rozběhlo jednání s Rohatskem o obnovení tamní studánky.

Čtyři hlavní body

Stezka, která začíná u koupaliště, spojuje čtyři hlavní body trasy město Dolní Bousov, obec Rohatsko a dvě sousední osady Bechov a Svobodín. Tato čtveřice míst má společnou řeku Klenici, podle níž se stezka také jmenuje. Pokud chcete být u toho, udělejte si čas už tuto neděli 26. června. Naučná stezka se otevře v 15 hodin v rámci dětského dne, a to na koupališti. Při této příležitosti nebude chybět ani zajímavý program pro nejmenší, například se mohou vydat Z pohádky do pohádky. Start je ve tři hodiny odpoledne.

Pohádkový les vede směrem na Rohatsko, což znamená, že při jejím zdolání i se zpáteční cestou urazíte pět kilometrů.

„Naučná stezka vede od koupaliště polní cestou na Rohatsko až ke studánce Na horách, poté podél bývalého pískového lomu lesem na Bechov a odtud na Svobodín. Ze Svobodína dojdete až na silnici k Rohatsku. Tato komunikace dříve bývala hrází mezi dvěma dnes už neexistujícími rybníky. Ani tady ale cesta nekončí. Projdete dále Rohatskem k obecnímu úřadu a odtud příjemnou polňačkou k dolnobousovskému koupališti," popsala podrobně desetikilometrovou trasu.

Třináct informačních tabulí

A aby zejména dětem případná procházka nenáročným terénem lépe plynula, bude je doprovázet třináctka informačních panelů se zajímavou hrou. K tomu je navíc vytvořený i pracovní list, který je k dispozici v infocentru v Kostelní ulici. „Kdo po cestě posbírá všechny znaky, může si do íčka přijít pro drobnou odměnu," láká Pavla Bartková. Prozradila, že otázky jsou šité na míru konkrétní lokalitě. Děti se tak dozvědí, jak se pohybuje škeble, čí potravou jsou klíšťata či jaký je rozdíl mezi žlunou a žluvou.

Stezka je však zajímavá i sama o sobě. Pozorní návštěvníci si všimnou nejen dravců kroužících nad polem, ale také šneků, otisků stop v blátě, nedaleko rostoucích vlčích máků či dětských prolézaček.

Práce na realizaci naučné stezky trvaly asi čtyři měsíce, o financování se podělil Dolní Bousov a sousední obec Rohatsko.