Už potřetí se v lesoparku Štěpánka konají závody psích spřežení. Jelikož se konají už zítra 28. září, tedy na svátek svatého Václava, tak celá akce nese název Svatováclavské psí ježdění. Zítřejší závody startují už v 10 hodin.

Soutěžit se bude celkem ve čtyřech kategoriích – Canicrossu, Bikejöringu, Scooteru a v psím spřežení. „Canicross je disciplína, v níž je jeden pes pevně spojen a doprovázen běžcem, při Bikejöringu táhne jeden pes závodníka na kole, v disciplíně Scooter táhnou jeden nebo dva psi jezdce na koloběžce a psí spřežení je ještě rozděleno do několika podkategorií, které se dělí podle toho, kolik psů táhne vozík neboli „káru“ s musherem,“ vysvětlili manželé Fiedlerovi, kteří tuto netradiční akci v Mladé Boleslavi pořádají pod hlavičkou Sportovního klubu českého horského psa.

Těchto závodů se nejčastěji zúčastňují grónská plemena, sibiřský husky, český horský pes, ale i plemena bez průkazu původu.

„Závodů se zúčastní řada závodníků a závodnic, kteří patří k české špičce v tomto sportu. Ty čeká trať dlouhá pět a dva kilometry. Přihlásit se ale mohou i zájemci, kteří si chtějí zaběhat při závodu Canicross. Mohou mít vlastního psa i bez průkazu původu, který musí mít platné očkování proti vzteklině, doložené očkovacím průkazem nebo jim propůjčíme psa k závodu my,“ řekla Fiedlerová. Pro příchozí je závodní trasa dlouhá dva kilometry. Vítané jsou i ti nejmenší, tedy děti, pro ty jsou připraveny dvě délky tratí 200 a 600 metrů. „Hodně malé děti běží vždy v doprovodu rodičů, ti starší to už bez problémů zvládají samy. Když se do soutěže přihlásí více dětí ve věku okolo patnácti let, tak určitě poběží delší trasu než ti nejmenší,“ doplnil Michael Fiedler.