„Na území města byly uzavřeny oblasti, ve kterých se vyskytují vzrostlé stromy a hrozí zde pád větví, nebo celého stromu,“ upozornil z magistrátu Bohumil Horáček.

Městská policie uzavřela park Štěpánka, les v lokalitě Na Radouči a městské hřbitovy.

Magistrát dále doporučil, aby každý, kdo bezprostředně nemusí, v pondělí mezi 5. a 10. hodinou vůbec nevycházel. Pokud už nutně musíte ven, nepohybujte se pod vzrostlými stromy a v blízkosti budov.

Deset tisíc domácnosti bez proudu

Ráno také v některých obcích vypadla dodávka elektrické energie. Zatímco po sedmé hodině byli bez elektřiny ve Zdětíně, Sedlci, nebo Dolním Slivnu, kde neotevřela ani místní základní škola, po odpolední smršti, která znovu zaúřadovala po 13. hodině, už byly bez elektřiny desetitisíce domácností na Mladoboleslavsku.

„Aktuálně řešíme poruchy v různých lokalitách na Mladoboleslavsku. Bez elektřiny je cca 10 tisíc domácností,“ popsala mluvčí dodavatele elektřiny, společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Po 14. hodině byly bez elektřiny Kosmonosy, Mladá Boleslav - Debř, Mladá Boleslav I, Mladá Boleslav II, Mladá Boleslav III, Mladá Boleslav IV, Bělá pod Bezdězem.

Komplikace v dopravě

Popadané stromy udělaly paseku také v dopravě. Motoristé je hlásili například na komunikaci mezi Mělnickým Vtelnem a Beznem.

Hasiči v půl deváté ráno hlásili desítky výjezdů. „Od včerejší 22. hodiny evidujeme na Mladoboleslavsku 27 výjezdů a víceméně všechny souvisí s počasím. Ve Vlkavě byla převrácená dodávka vlivem větru. Opřel se do ní vítr a spadla na bok,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Její slova potvrdila také mladoboleslavská policejní mluvčí Lucie Nováková. „Oznámení jsme přijali v 6.54. Dodávka s plachtou se převrátila před odbočkou na Struhy,“ popsala Nováková s tím, že se celá nehoda obešla bez zranění. Řidič dodávky před jízdou sice nepožil alkohol, za nehodu ale podle policistů mohlo nepřizpůsobení jízdy povětrnostním podmínkám. Kromě toho také na Mladoboleslavsku spadl jeden ze stromů na dodávku.

V odpoledních hodinách, kdy se nad Mladoboleslavskem přehnala druhá vlna orkánu, opět popadalo několik stromů. „Jeden strom máme hlášený na silnici ve směru na Jivinu. Další potom spadl na komunikaci, která vede z Dolní Bukoviny na Mukařov,“ popsala Fliegerová.

Uzavřené silnice

Po třinácté hodině přišel Krajský úřad Středočeského kraje s informací, že po 10 minutové smršti musí silničáři uzavřít silnici druhé třídy 277 ve směru z Mnichova Hradiště na Mohelnici nad Jizerou. Dále pak bylo zapotřebí uzavřít silnici třetí třídy z Mohelnice na Sovenice, důvodem je větší rozsah polomů.

Silničáři na místě odstraňují polomy a obnovují značení. „Na silnici druhé třídy je horší situace. Na silnici 277 mělo ležet 10 až 12 stromů. Předpokládáme, že kolem třetí hodiny bude silnice zprůjezdněna. Uzavřená je oboustranně," uvedla Helena Frintová z Krajského úřadu Středočeského kraje a s tím, že silnice bude znovu průjezdná do patnácti hodin. Na silnici z Mohelnice na Sovenice byly jen tři stromy, které silničáři měli odstranit do 14 hodin.

Popadané stromy potvrdila také Nováková s tím, že se na místě žádný motorista naštěstí nezranil.

Do půl čtvrté odpoledne měli hasiči na Mladoboleslavsku celkem 102 událostí, z toho 96 v souvislosti s větrem. V 71 případech šlo o stromy, ve 24 případech byly na vině opadané střešní krytiny.

Promokla na kost

Když se před sedmou ranní přidal také déšť, tak šla Iva Martinková na praxi do dobrovické školky. "Vítr se mnou silně cloumal, až jsem upadla. Navíc jsem totálně zmokla," popsala ranní zkušenost mladá žena.

Podobně na tom byla také paní Eva. "Nejhorší bylo čekání na zastávce. Tam jsem pěkně zmokla. Navíc po chodníku tekly tak dva centimetry vody. Když zafoukal vítr, tak mě ohodila vlna až do půlky stehen," popsala.

Uzavřené školy

Například v Dolním Slivně zůstala zavřená základní škola. „Museli jsme výuku ráno zrušit kvůli větru a dešti, ale hlavně kvůli výpadku elektřiny, takže vlastně z bezpečnostních důvodů. Do školy nám přišly dvě děti, jejichž rodiče zřejmě nečetli zprávu a ty teď vezeme domů,“ uvedl ředitel základní školy v Dolním Slivně Vladimír Lacina.

Velká smršť, která přišla po třinácté hodině, poškodila střechu Střední integrované školy Na Karmeli. „Vítr nám poškodil střechu a to na dvou místech. Vytrhal nám tašky a ty rozbily okna. Ukončili jsme vyučování s tím, aby se někdo nezranil a aktuálně už zasklíváme,“ uvedl ředitel školy Štefan Klíma. Žáky poslali domů, aby se nikomu nic nestalo.

Řidič autobusu sám odklízel strom

Řidič, který odtahovat strom, Jan KodrlaPro šoféry bylo včerejší počasí noční můrou. Jen tak na 10. únor 2020 určitě nezapomene třeba řidič autobusu Jan Kodrla. Ten se včera pohyboval na silnicích v Benátkách nad Jizerou a okolí. Cesta mu původně ubíhala docela pohodlně i přes nepříjemné počasí. Nakonec mu ale vítr shodil přímo před autobus strom.

Naštěstí s komplikacemi dopředu počítal a do spadlého kmene nenarazil. „Jel jsem pomalu a opatrně, a tak jsem měl autobus pod kontrolou,“ předeslal řidič autobusu.

Situace ale i tak byla nepřímená. Řidič musel zastavit. Pak vystoupil z vozu a o odklizení stromu z cesty se postaral sám. „Naštěstí nebyl příliš velký. Stačilo zatáhnout a dalo se s ním uhnout ze silnice,“ zdůraznil.

Posléze zjistil, že problémy na svých trasách zažívali i někteří jeho kolegové. „Jeden z nich mě varoval, že nedaleko toho místa také musel odklízet spadlý strom. Nebyl si jistý, zda tudy bude možné projet. Místa ale bylo dost,“ dodal Jan Kodrla.