Prázdné školní chodby, ticho už od rána. Narazit v úterý na učitele byl na většině škol pořádný oříšek. Školy totiž dodržely svůj slib a na jeden den svá vzdělávací zařízení zavřely. Pěkný to dárek pro žáky a studenty, kteří si díky stávce užili jednodenního volna.

Stávkovalo se například na základní škole na Komenského náměstí v Mladé Boleslavi. Do stávky se tam zapojilo 34 učitelů. V úterý do školy přišli pouze dva kantoři. Jedním z nich byl i Oto Rosák. „Nezapojil jsem se proto, že patřím k náboženské společnosti Svědci Jehovovi. Podle našeho náboženství je stávka považována za porušení křesťanské neutrality,“ řekl pedagog základní školy. Přesto ale se stávkou souhlasí, respektive s důvody, které vedly k vyhlášení stávky.

Z řad učitelů je také často slyšet, že jejich práce není dostatečně ohodnocena, a také to, že učitelské povolání je často odstrkováno kamsi na okraj společnosti. „Přitom, co může být důležitější, než vzdělaná budoucí generace? Co může být důležitějšího, než kvalitní výuka a výchova dětí?“ řekl dále Rosák.

„Peněz na nákup pomůcek je málo. Uvítali bychom pochopitelně víc. V jedné třídě máme interaktivní tabuli. Chtěli bychom jich víc, ale nákup jedné tabule s příslušenstvím přijde na 80 tisíc korun,“ řekla ředitelka 2. základní školy v Mladé Boleslavi Hana Macková s tím, že by těmito tabulemi potřebovali vybavit minimálně tři třídy.

Na 2. základní škole přišla do práce necelá desítka učitelů. Velká většina se tak do stávky zapojila. Ti, co do školy přišli, měli jinou práci. „Připravujeme například projekty, na které nebyl při každodenní výuce dostatek času,“ řekla ředitelka Macková. Projekty se připravovaly také na 1. základní škole na Komenského náměstí v Mladé Boleslavi. „Celý den připravuji projektový den Zdravá škola aneb den bez závislosti, který by na naší škole měl proběhnout 19. prosince,“ řekl Deníku Rosák. Děti tak budou zdobit své třídy na téma Ne drogám, alkoholu, cigaretám a dalším závislostem. Vyplňovat se budou také dotazníky, se žáky přijedou diskutovat i strážníci městské policie. Připravit takový projekt je otázkou mnoha hodin. „Trochu mi to volno pomohlo. Ušetřil jsem si tím jeden víkend,“ řekl Rosák.

Většina studující mládeže, která nemusela v úterý do školy, trávila jednodenní mimořádné volno po svém. Ostatní, kteří do školních lavic zasednout museli, svým vrstevníkům jen tiše záviděli. „Je to paráda. Každý den, kdy nemusíme do školy, se hodí,“ řekla Deníku jedna z žaček boleslavské základní školy, která den volna trávila nakupováním vánočních dárků.

Do školních lavic zasedli včera například studenti Soukromé střední školy Maja v Železné ulici. Důvod byl právě ten, že škola je soukromá. Učilo se ovšem i na osmiletém gymnáziu v Palackého ulici v Mladé Boleslavi.