Pokud ke stávce odborářů ve čtvrtek nakonec opravdu dojde, i přestože premiér Petr Nečas se pokouší narychlo svolat společné jednání s odbory a zaměstnavateli v tripartitě, zasáhne nejspíš i dopravu na Mladoboleslavsku.

„Ano i na Mladoboleslavsku se zastaví doprava na železnici. Od středeční do čtvrteční půlnoci žádné spoje nepojedou,“ řekl Deníku šéf odborového sdružení železničářů Mladá Boleslav Libor Šimůnek. Podle něho by vláda nepochodila ani v případě, že by se pokusila část vlaků vypravit. „Je třeba myslet, že jde také o výpravčí a další důležité profese, bez kterých vlaky jet nemohou a ti také budou stávkovat,“ upřesňuje Šimůnek.

Odboráři se ale nechystají jen potichu nepracovat. Na čtvrteční odpoledne podle informací našeho Deníku svolali na hlavní vlakové nádraží v Mladé Boleslavi protestní akci, kterou má podpořit i několik zástupců odborů KOVO ve Škoda Auto.

Právě Škodovka, největší česká automobilka a největší regionální zaměstnavatel, přitom může mít potíže s personálem, který se nedostane do práce. „Takové obavy nemáme, větší problémy neočekáváme,“ řekl ale již dříve mluvčí Škodovky Rudolf Dreithaler. Odboráři navíc podle předsedy Podnikové rady Jaroslava Povšíka vysvětlují zaměstnancům, co mají dělat, když se objektivně kvůli stávce nedostanou do práce. Na vyplněném formuláři mají přinést potvrzení s razítkem od jejich dopravce.

Automobilka se prý podle Povšíka i včas předzásobila, aby výpadky dopravy po železnici neohrozily výrobu.

Autobusy pojedou

Dopravu automobily a autobusy by stávka na Mladoboleslavsku ale nijak ohrozit neměla. Řidiči Dopravního podniku a Transcentra jako jedni z mála stávkovat prý nebudou. Dopravní ředitel Transcentra se však obává situace v Praze, kam podnik denně vypravuje řadu spojů.

Odboráři podle svých slov stávku svolali, protože vláda chystá zvýšení DPH, vyvedení části peněz z důchodového systému, spoluúčast ve zdravotnictví a další závažné kroky. Podle odborářů však paradoxně i přesto dojde k prohloubení státního dluhu a pouze k zatížení zaměstnanců. „Vláda navíc své kroky neumí vysvětlit nejen občanům, ale ani ekonomům a dokonce ani zaměstnavatelům,“ uvedl Povšík.

Proč se do protestu zapojí i odboráři ze Škoda Auto? Co se odborům nelíbí na vládě? Ohrozí omezení dopravy největší českou automobilku? Čtěte rozhovor s šéfem Podnikové rady odborů KOVO ve Škodovce Jaroslavem Povšíkem ve středečním tištěném Boleslavském deníku!