Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SLEDUJEME, FOTO: Stávka v Mladé Boleslavi zastavila Škodovku, ale autobusy ne!

Mladá Boleslav/průběžně aktualizujeme/ Mladou Boleslav dnes ochromí stávka proti reformám české vlády. Tisíce lidí se sejdou před 8. branou automobilky Škoda

24.6.2008 14
SDÍLEJ:

StávkaFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Aktuálně:

13:39 Na autobusovém nádraží stojí několik autobusů. Ty ale jen čekají, než nastoupí cestující. Řidiči se totiž do stávky nezapojili. "Chtěli jsme stávkovat a podpořit tak ostatní, ale v půl jedenácté nám všem přišel příkaz shora, že stávkovat nesmíme a ani nebudeme. Jsem z toho trošku nasr…" řekl nám jeden z řidičů.

13:16 Na mladoboleslavském Hlavním nádraží je téměř liduprázdno. Vlaky ale normálně jezdí a nic nenasvědčuje tomu, že by měli cestující problémy dostat se vlakem tam, kam potřebují.

13:11 Mladoboleslavští hasiči vyvezli před zbrojnici jeden hasičský vůz, na kterém mají transparent s nápisem Podporujeme stávku. Do stávky se tak zapojili alespoň takto symbolicky, protože stávkovat nemohou a jsou neustále v pohotovosti.

13:07 Autobusy v Mladé Boleslavi jezdí bez problémů jako v kterýkoliv jiný pracovní den, a to jak autobusy městské hromadné dopravy, tak linkové.

13:00 Také v Mladé Boleslavi startuje stávka, do které se zapojí stovky a možná i tisíce zaměstnanců. Nelíbí se jim totiž chystané vládní reformy.

Autobusy v Mladé Boleslavi jezdí, jak městsk

Autobusy v Mladé Boleslavi zřejmě nakonec stát nebudou! Dnes to sdělil mladoboleslavský magistrát, který je vlastníkem Dopravního podniku Mladá Boleslav (DP).

Připravujeme foto a video.

"Řidiči Dopravního podniku Mladá Boleslav sice dnešní stávku odborářů podporují, ale v praxi to na jízdu městských autobusů nebude mít žádný vliv. Kromě cedulky za oknem autobusu, která případně upozorní na podporu dnešní stávky, by žádné přerušení jízd či prosloužení intervalů nemělo hrozit," řekl dnes vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Josef Macoun.

Odboráři z DP přitom včera novinářům tvrdili, že nepojede většina autobusů. Dnes mluvili zcela opačně. "Ano, autobusy nakonec pojedou," řekl Deníku předseda dílenské organizace v DP Jiří Filip. Na otázku, proč odboráři takto razantně otočili jen po pár hodinách, odpověděl: "Bez komentáře," a položil telefon.

******

Původní článek v tištěném deníku - informace o stávce aktualizujeme nahoře.

Tisíce lidí v Mladé Boleslavi dnes budou stávkovat proti reformám zdravotnictví, financí a důchodů. Připojí se tak k dnešní celostátní stávce. V době od 13 hodin se tak zcela zastaví výroba v největší české továrně Škoda, kde jindy funguje výroba přesně na minuty. Nepojede ale také většina autobusů městské autobusové dopravy.

Nejvíce lidí bude stávkovat právě ve Škodě Auto. Ranní směnu by mělo předčasně ukončit na pět tisíc lidí, a to jak v hlavním, tak i v pobočných závodech. Podle odhadů se tak nevyrobí asi sto automobilů.

Zaměstnanci se po 13. hodině sejdou na ploše proti administrativnímu centru před osmou branou firmy (směrem od Kauflandu). Odboráři na akci pozvali také širokou veřejnost. Do schránek totiž distribuovali tisíce letáků.

„Na protestu promluví k lidem chartista a bývalý ministr zahraničí Jiří Dientsbier a místopředseda ČMKOS a člen tripartity Jaroslav Zavadil,“ řekl Deníku předseda ZO OS KOVO Jaroslav Povšík. Podle něho se zaměstnanci firmy museli ozvat proti nespravedlivým poplatkům ve zdravotnictví, chystanému posunutí hranice odchodu do důchodu v 65 letech i proti zásahům do zákoníku práce, které mohou vážně poškodit kolektivní vyjednávání o mzdách ve firmě. „Například chystaný odchod do důchodu by měl pro naše zaměstnance na montážích a v těžkých provozech destruktivní dopady. To nemůžeme dopustit,“ uvedl Povšík.

Zaměstnancům za účast ve stávce nic nehrozí. Podle vyjádření personálního šéfa firmy Klause Dierkese totiž automobilka bere stávku jako ústavní právo zaměstnanců.

Ve stejný čas, tedy od 13 do 14 hodin, bude ochromena i městská autobusová doprava v Mladé Boleslavi. Pokud se tedy někam chystáte jet v tuto dobu autobusem, raději tento záměr odložte.

„Mohu potvrdit, že většina řidičů autobusů v úterý po 13. hodině přeruší práci. Několik málo jich ovšem pracovat bude. Tento protest není namířen proti lidem, ale proti špatným reformám české vlády,“ řekl Deníku předseda dílenské organizace odborů v Dopravním podniku Mladá Boleslav Jiří Filip.
Do stávky se připojí i někteří řidiči největšího regionálního přepravce Transcentrum bus, člena skupiny evropského přepravce Arriva. „V praxi to znamená, že asi 15 procent řidičů naší společnosti se ke stávce připojí a přeruší tak od 13 do 13.15 jízdu autobusu,“ řekl referent osobní dopravy Transcentra Jan Holub.

V přístupu ke stávce však podle Holuba panují mezi jednotlivými zaměstnanci velké rozdíly.


#nahled|https://g.denik.cz/63/4a/info_stavka_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/63/4a/info_stavka.jpg|Infografika#

Například řidiči z provozovny v Mnichově Hradišti, Benátkách nad Jizerou nebo Bělé pod Bezdězem své autobusy až na ojedinělé výjimky nezastaví, protože nechtějí narušit cestování veřejnou dopravou a omezit tak poskytované přepravní služby hlavně pro školáky a zaměstnance cestující na jednotlivé pracovní směny. Tím ovšem nedeklarují svůj odmítavý postoj k vyhlášené stávce.

„Jako zaměstnavatel jsme byli o případné stávce vybraných řidičů informování a předem se omlouváme za případné komplikace v cestování, se kterými je však nutné počítat,“ dodal Holub.

Ke stávce se připojí také pracovníci mladoboleslavské České pošty. Ta však i přesto bude fungovat. „Naše odborové organizace informovaly o stávce s tím, že se připojí k celostátní akci, ale zdůraznily, že rozhodně nechtějí zaměstnavatele poškodit a ke stávce se ve většině případů připojí pasivně,“ uvedla mluvčí firmy Dita Václavíková.

Plně zachován bude oproti situaci v jiných městech provoz v boleslavské nemocnici.

Fandíte stávkujícím zaměstnacnům? Nebo vám naopak vadí, že se flákají? Ztěžovala vám dnešní stávka život? Vyjádřete svůj názor v diskuzi dole, nebo hlasujte v anketě vpravo.

Autor: Pavel Svačina

Pocítili jste stávku v Mladé Boleslavi na vlastní kůži?

Ano, bylo to nepříjemné.

8 %

Ne, šlo to mimo mě.

92 %

Hlasovalo: 12

Anketa byla ukončena

24.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:
Žáci 1.třídy Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce, třídní učitelka Zuzana Fenclová

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení