Už brzy by se obyvatelé Bělé pod Bezdězem mohli dočkat druhého supermarketu. Vyrůst by mohl u právě stavěného kruhového objezdu za benzinovou čerpací stanicí.

Jediné, co stavbě zatím brání, je platný územní plán. Jeho konečná verze je ještě rozpracovaná a současné zastupitelstvo ho podle všeho schválit nestihne.

Chyba zřejmě není na straně bělské radnice. Jak na minulém jednání sdělil Stanislav Beran, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí, již delší dobu čekají na jednání s mladoboleslavským magistrátem. Proto zastupitelé zvedli ruku pro létajícího pořizovatele územního plánu, který poslední kroky důležitého dokumentu, jehož návrh je již hotový, dokončí.

Záměr realizace obchodního centra představil Oldřich Gregor, zástupce firmy Gresin-Invest. „Jelikož jsme zjistili, že územní plán ještě není schválený a že to bude úkol nového zastupitelstva, přišel jsem vás požádat o vyjádření kladného stanoviska, abychom mohli začít na stavbě marketu pracovat. V této fázi by se jednalo o přípravu dokumentace a průzkumu zvoleného území," řekl Oldřich Gregor stávajícímu vedení města.

Slíbil, že součástí stavby, která trvá maximálně tři měsíce, bude také nové veřejné osvětlení a chodníky, které 
v lokalitě nejsou.
Vyjednat toto místo, kde by lidé mohli nakupovat, se snažil již před několika lety.

Nedostanou stavební povolení

„Dokud město nebude mít 
v ruce schválený dokument, nebude firmě vydáno stavební povolení. Starý územní plán totiž nepočítal s tím, že toto místo bude určené k průmyslové zástavbě," doplnila starostka Jitka Tošovská.

Místostarosta Rudolf Kouba dále upozornil, že pokud by firma v tuto chvíli zažádala 
o změnu územního plánu, neuspěla by. „Nikdo by ji nerealizoval. Dokument je rozpracovaný a v současné době už se nepřijímají žádné změny do starého územního plánu," sdělil místostarosta.

Také místní obyvatelé by další supermarket ve městě uvítali. Přestože ten současný se nachází v centru města, přímo na Masarykově náměstí, jeho palčivým problémem je parkování. Míst k zastavení je tu zoufalý nedostatek.

„Mně osobně to potíže nedělá. Jsem v důchodu, a tak si sem zajdu pěšky, když potřebuji," říká sedmasedmdesátiletá Anežka Kopřivová a dodává: „Komplikace to ale podle mě může být pro lidi, kteří sem chtějí přijet autem a udělat velký nákup. Často není kde zastavit, a tak musí hledat jiné možnosti. Myslím, že novým obchodem by se situace zlepšila."