Zhruba 50 milionů korun by mělo být na výstavbu severovýchodní části obchvatu v Mladé Boleslavi k dispozici příští rok v lednu. Peníze jsou potřeba na první etapu stavby. V Mladé Boleslavi to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš. „Jisté jsou na 80 procent,“ řekl ministr.

Vláda peníze na severovýchodní část obchvatu, tzv. tangentu, slíbila v rámci ujednání s automobilkou Škoda Auto už v roce 2008. Součástí dohody byla jednak investice Škodovky za 26 miliard korun za dobu pěti let, jednak výstavba tangenty.

Návrh musí projít hospodářským výborem. „Pevně doufáme, že se nám filozofie ministerstva dopravy, že je potřeba dávat peníze na stavby z Operačního programu doprava, podaří prosadit,” řekl Dobeš. Podle poslance a člena hospodářského výboru Radima Vysloužila (VV) bude projednání dokumentu o tangentě prioritou.

Druhou podmínkou k alokaci 50 milionů korun je samotná výše státního rozpočtu, která bude vycházet z diskuse ve druhém čtení. „Pak nebude nic stát v cestě udělat v lednu 2012 rozpočtovou změnu 50 milionů korun, které budou uvolněny na výstavbu tangenty,” doplnil ministr.

Město i kraj deklarovalo, že bude schopno stavbu v příštím roce profinancovat. Poslední stavební povolení pro severovýchodní část obchvatu města by mělo město dodat v listopadu. Náměstek hejtmana Středočeského kraje Robin Povšík novinářům řekl, že stavba by mohla začít příští rok v létě.

„Pokud město skutečně dodrží svůj slib, který dává již dva roky a zatím se mu ho nedaří úplně naplnit, tedy že předá kraji všechna stavební povolení, tak kraj zahájí proces výběrového řízení, které by mohlo být dokončeno nejdéle v květnu 2012. A pokud i ministr dodrží svůj slib o financování, pak by mohla stavba skutečně začít v letních měsících 2012,“ upřesnil Povšík. Od té doby by práce měly být hotové do 1 a ¾ roku.

Severovýchodní část obchvatu naváže na už hotovou nultou etapu u Bondy centra a měla by vyvádět dopravu z této lokality směrem k Intersparu a dále na výpadovky z města či na R10.

Stavba vyjde na 300 milionů korun. Komunikaci postaví kraj, město mimo jiné zajistilo pozemky a vybuduje chodníky a veřejné osvětlení.