We are the Champions a další hity se rozléhaly u Gymnázia Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi včera dopoledne. Na desátou hodinu zde totiž byla naplánována velká sláva, jíž přihlíželi snad všichni studenti školy i řada kolemjdoucích.

Po několika desetiletích neutěšeného stavu, kdy studentům k venkovním sportům musela postačit štěrková dráha protkaná plevelem a basketbalové hřiště v obdobném stavu, se konečně situace rapidně mění: za téměř 11 milionů středočeských korun zde totiž za cca sedm měsíců vyrostl moderní sportovní areál, jenž mimo jiné zahrnuje atletické dráhy, doskočiště pro skok daleký i vysoký, dvě víceúčelová hřiště, posilovací konstrukci, ale také parkoviště pro dvě desítky automobilů.

Sluníčko potěšilo

„Dříve jsme neměli takové podmínky, nynější areál přímo vybízí ke sporování. Těšíme se na slunečné dny zde strávené,“ řekl zástupce studentů Radim Bobek. Slunečné počasí, které ceremoniálu vládlo, bylo příjemnou třešničkou na dortu – vždyť den předtím se snášely z nebe mokré sněhové vločky.

„Počasí jsme viděli jako jediného nepřítele dnešního slavnostního otevření,“ podotkl ve své řeči ředitel gymnázia Vlastimil Volf, který vzpomněl historii středoškolského sportoviště, jež vznikalo v padesátých letech minulého století pod rukama profesorů i frekventantů školy. A právě takové ve víceméně nezměněné podobě sloužilo až donedávna. Dobře to ostatně ilustrovaly i vystavené materiály.

„Musím poděkovat zástupci Středočeského kraje, že se mu podařilo peníze na sportoviště sehnat. Věřím, že žáci budou areál využívat s radostí a nový areál bude impulzem k tomu, aby se více rozpohybovali,“ připomněl ředitel také fakt, že mladá generace se hýbe čím dál méně. „Jsem rád, že se dílo, o kterém se mluvilo snad dvacet let, konečně zdařilo,“ řekl náměstek hejtmana Robin Povšík, který posléze s ředitelem Volfem a zástupcem zhotovitele Martinek Kouřilem přestřihl slavností pásku, čímž novotou zářící komplex definitivně otevřel.

Takřka vzápětí se již začali rozcvičovat atleti, kteří areál pokřtili kláním v několika atletických disciplínách či volejbalu a kopané se studenty partnerského Pezinku.

Nově i na průmyslovce

Ceremoniálu otevření hřiště přihlíželi přes ulici i studenti Střední průmyslové školy. Závidět svým gymnaziálním kolegům ale nemuseli, vzápětí se totiž páska střihala i tady. Také průmyslováci se díky středočeské dotaci (tentokrát ve výši 9 milionů korun) proběhnou po novém tartanu, využijí víceúčelová hřiště, plochu s mantinely.

„Mladoboleslavská průmyslovka ve svých řadách vždycky měla, má a doufám, že i bude mít vynikající sportovce. Přesvědčují o tom svými výkony na soutěžích i republikového významu, kde se umisťují na čelných místech. Je to malý zázrak vzhled k tomu, v jakých podmínkách doposud probíhala výuka tělocviku. Dnes, když se podíváme na tento areál, je těžko k uvěření, že ještě nedávno tady byl plácek připomínající něco mezi loukou a polem,“ uvedl ředitel „průmyslovky“ Martin Kubát.

Středočeský radní pro oblast školství, sám bývalý učitel, zase žákům kladl na srdce, aby si nových sportovišť vážili. „Areál bude sloužit několika generacím,“ zdůraznil a dodal: „Za mých mladých let jsme si hřiště stavěli svépomocí.“

Hřiště tedy konečně stojí, a tak nezbývá než doufat, že budou plnit svůj úkol více než dobře a mladá generace se střemhlav vrhne do sportování. „Se školami jednáme o zpřístupnění školních hřišť široké veřejnosti a věřím, že se dohodneme,“ řekl náměstek primátora Daniel Marek. Mladoboleslaváci by tak vysokým cholesterolem do budoucna trpět rozhodně neměli, budou-li mít zájem něco pro svoje tělo udělat.