VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby! Jak dobře volit a pozor na zavřený úřad

Mladá Boleslav /INFOGRAFIKA/ - V pátek a v sobotu se konají komunální volby do zastupitelstev obcí. Přinášíme návod, jak správně volit!

14.10.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

V pátek a v sobotu se konají komunální volby do zastupitelstev obcí.

Díky tomu končí také poměrně vyhrocená předvolební kampaň, která přinesla i řadu předvolebních sporů.

Teď už mají v rukou vše jen voliči. Volby startují v pátek ve 14 hodin a volit můžete až do 22 hodin. Pokud to nestihnete, máte další šanci v sobotu v 8 hodin ráno až do 14 hodin.

„V pátek 15. října budou kvůli volbám zavřena všechna pracoviště magistrátu s výjimkou podatelny, kde budou podávány informace občanům,“ sdělil tiskový pracovník magistrátu Pavel Šubrt. V době voleb budou ale přístupná pracoviště občanských průkazů na magistrátu (informace tel. 326 715 308) v souvislosti s konáním voleb.

Každý volič dostane jediný velký hlasovací lístek, na kterém jsou uvedeny kandidátky všech stran a hnutí, které kandidují do zastupitelstva dané obce či města.

„Na volebním lístku má volič právo křížkováním označit vybrané strany či kandidáty, ale nemůže například z lístku vystřihávat vybranou kandidátku jedné politické strany nebo jinak nepřípustným způsobem poškozovat volební lístek. V takovém případě by hlas voliče byl neplatný,“ vysvětluje mluvčí města Hana Koišová.

Kdo hlasovací lístek dosud nedostal do schránky, předá mu jej volební komise.

#nahled|https://g.denik.cz/1/4e/navod_volby_web_infografika_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/4e/navod_volby_web_infografika.jpg|Návod: Jak volit#

NÁVOD - OBECNÍ VOLBY

KDO MŮŽE VOLIT

Každý občan České republiky nebo země EU, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně 18 let a je v den voleb v této obci přihlášen k trvalému pobytu.

JAK

Hlasovací lístky lidé dostanou do schránek nejpozději 12. října. Pokud je lidé ztratí, mohou požádat okrskovou volební komisi o náhradní.

HLASOVACÍ LÍSTEK

Hlasovací lístek pro volby do zastupitelstva obce může být vytištěn oboustranně. V záhlaví je uveden název obce a hlavně počet členů zastupitelstva. Kandidáti každé strany jsou uvedeni v pořadí určeném jejich stranou.

JAK LZE LÍSTEK UPRAVIT

• Označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce jednu volební stranu. Tím je dán hlas jejím kandidátům v pořadí dle hlasovacího lístku.
• Označit v rámečcích před jmény kandidátů křížkem toho kandidáta, pro kterého hlasuje, a to z kterékoli volební strany, nejvýše však tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva obce má být zvoleno. POZOR – nesmí být ani o jednoho kandidáta víc, pak by byl lístek neplatný.
• Oba způsoby lze kombinovat, čili označit křížkem jednu volební stranu a dále v rámečku před jménem kandidáta z jakékoli jiné strany. V tomto případě je dán přednostně hlas jednotlivě označeným kandidátům. Pokud má být voleno např. 7 členů zastupitelstva a je označena volební strana se 7 kandidáty a kromě toho 3 kandidáti individuálně ze sloupců dalších volebních stran, připadnou vybrané straně 4 hlasy, a to pro kandidáty na prvních třech místech.

PREFERENČNÍ HLASY

Je to možnost v podstatě iluzorní. Označení kandidáti by přeskákali výše postavené straníky jen v případě, že by získali o deset procent víc hlasů než je průměrný počet hlasů na jednoho kandidáta jeho strany.

PŘENOSNÁ SCHRÁNKA

Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních, důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, avšak pouze v územním obvodu stálého volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena. Voličské průkazy se v komunálních volbách NEVYDÁVAJÍ.

(psv, red)

14.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

ON-LINE: Ptejte se mistra světa v malém fotbale Františka Hakla

Během uplynulého víkendu musel být znovu uzavřen kruhový objezd u ulic Jana Palacha a Na Radouči. Dělníci tam tentokráte dodělávali retardéry u přechodů. Ty se nově budou nacházet na každém vjezdu na kruhový objezd.
7

FOTO: Přecházení u kruháku je pro chodce bezpečnější

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Volební NEJ na Mladoboleslavsku

Mladoboleslavsko - Kde byla nejvyšší a nejnižší volební účast?

KRÁTCE: Volební střípky z měst okresu Mladá Boleslav

Boleslavsko - Jak volili lidé z Benátek, Mnichova Hradiště, Bělé nebo Dobrovice?

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení