Drnčení motorů, hlasité túrování před startem a pak jen oblak modrého kouře a vzhůru na trať. Do Mladé Boleslavi se po roce vrátil už 5. ročník prestižního závodů veteránů Oldtimer Bohemia Rally a s ním milovníci motoristické krásy.

Do letošního ročníku závodu, jenž se od svého zrodu řadí mezi dvacítku mezinárodních a tedy nejprestižnějších závodů zaštiťovaných organizací FIVA, se přihlásilo neuvěřitelných 80 posádek. O atraktivní podívanou tak na startovní čáře nebude nouze.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto bude mít silnou pozici. Tomu nahrává i fakt, že letos slaví padesáté narozeniny legendárního embéčka. V něm na trať vyrazí například Zuzana Rajtrová nebo Vítězslav Kodym.

Silné zastoupení mají i další škodovácké modely, v akci bude vidět Škoda 645, Felicia, Popular, Superb a dokonce dva vozy Laurin a Klement.

Už dnes můžete na slavnostním startu na Staroměstském náměstí vidět nejstarší závodní stroj celé rally, Ford T Canada z roku 1915, jenž řídí Jiří Pešán, Rolls Royce Silver Cloud II z roku 1961 Stevena Pierce, ale také zástupce skupiny jednostopých vozidel třeba motocykl BSA 770 z roku 1928 paní Libuše Šulcové.

Za veterána je považován automobil starší třiceti let, nejmladším strojem na trati tak bude Jaguar XJS vyrobený v roce 1981. Rozptyl bezmála 70 let mezi nejmladším a nejstarším strojem je dalším dokladem toho, že na své si nepřijdou jen milovníci vozů pocházejících z raného období motorismu.

Vozidla, která se na silnici nevidí každý den, budou křižovat Mladou Boleslav a její okolí už dnes. Od 9 hodin čeká řidiče administrativní přejímka, kde si posádky stanoví, jakou průměrnou rychlostí se budou na trase pohybovat. Veteránská rally je totiž jízdou plynulosti. Každý, kdo pojede pomaleji, nebo rychleji, bude sbírat trestné body.

Pro dobrou náladu zahraje od 14 hodin na Staroměstském náměstí kapela Old Stars MB, vozy už budou v tu chvíli na náměstí zaparkované. V 17 hodin odtud závodníci začnou startovat. První etapa je po půl šesté povede ke Škoda Muzeu, kde zahraje Zámecké saxofonové kvarteto. Do cíle, opět na Staroměstské náměstí, by v první den rally měli řidiči dorazit kolem 19.15 hodin.

V pátek automobily čeká cesta na Trosky, v sobotu do Benešova nad Ploučnicí a závěrečný galavečer. Po celou dobu konání rally bude uzavřena sinice před hotelem Věnec. Staroměstské náměstí bude neprůjezdné dnes mezi 14. a 22. hodinou.