Tak by se dala popsat část starostů, kteří bojují o několikátý mandát v řadě v nadcházejících volbách. Patří mezi ně například Barbora Adamcová. Ta je starostkou Března již druhé volební období a uchází se o podporu voličů do období třetího. Motivuje ji k tomu rozvoj ve Březně. „Je to tím, že jsme začali spoustu projektů, které se daří realizovat. Nejsou jen na papíře a hlavně jsou to velké, prioritní a strategické záležitosti pro naši obec,“ řekla.

Chce tedy dodělat započatou práci. Z projektů jde například o revitalizaci náměstí, rozšíření čističky odpadních vod. „Měla jsem to štěstí, že jsem měla osm let kvalitní a stabilní zastupitelstvo,“ řekla. Starosta je podle ní nejen statutární zástupce, ale i styčným důstojníkem pro občany. „Není možné, aby byl starosta na věci sám, je to o kolektivním rozhodování,“ podotkla.

Na menší obci je prý práce více vidět, ale zároveň je starosta pod drobnohledem obyvatel. Setkává tak třeba s tím, že občané po ní často chtějí shrnout komplexní problematiku v jedné větě. To ale podle jejího názoru nebývá vždy možné. „Často se starostům malých obcí vytýká nedostatek komunikace. Nelze ale chodit od domu k domu a vše vysvětlovat. Lidé si musí informace studovat, když se jedná o složité problémy, které nelze jednoduše shrnout. Třeba takové odpadové hospodářství nebývá zrovna zábavným tématem,“ řekla Adamcová.

Otomar Pohl z obce Josefův Důl je ve veřejné funkci ještě déle. Byl jednou místostarosta, dvakrát starosta a nyní kandiduje znovu na funkci starosty. Předtím vším působil i jako obecní zastupitel. „Jsem třetí generace rodáků této obce. Bydlel tu můj dědeček, moji rodiče, já a teď pokračuje i moje dcera. Mám tedy motivaci v tom, aby se tu lidem žilo lépe, aby se podmínky zlepšovaly,“ řekl, co ho motivuje k tomu zůstat v úřadu.

Práce v menší obci má podle něj tu výhodu, že jsou výsledky hned vidět. „Vidíte to dříve než ve velkém městě. Setkáváte se s tím každý den a na každém kroku. Mám z toho potom takový ten příjemný pocit na srdíčku,“ řekl Pohl. Nedělá mu ale prý problém ani, když se setká s kritikou. „Všude se najde někdo, kdo není spokojený a dělal by to jinak. Kritické připomínky mi nevadí, pokud jsou vstřícné, proč ne. Snažím se je zakomponovat do své práce,“ podotkl.

Potřetí kandiduje na post starostky Brodce Edita Nová. Chce prý pokračovat v dokončení zásadních investicích. „Náš důvod je ten, že jsme za uplynulá období věnovali hodně času přípravě kanalizace v obci a v srpnu jsem se dozvěděli, že nám přiklepli dotaci. Chtěli bychom to proto dokončit,“ řekla starostka. „Jinak bych už mohla být v důchodu a hlídat vnoučata“ dodala s nadsázkou. Starostování ji prý těší, má totiž na menší obci šanci vidět, jak se vše buduje. „Třeba hřiště nebo nový plot u školy, to mě vždy potěší a povzbudí. Výsledek práce je vidět,“ řekla Edita Nová.

Potřetí chce být starostou i Blahoslav Jírů, současný první muž Chotětova. Postupně se investice dokončují a to ho naplňuje další energií a sílou pro další práci. „Řadu projektů se podařilo dokončit, plno jich je ale rozdělaných. Chtěl bych u toho být,“ řekl Jírů. Občas se i on stal terčem kritiky občanů. Dívá se na to ale tak, že se vždy nezavděčí všem. „Musíte někdy udělat i nepopulární věci. Někdy jsem si říkal, jestli mi to stojí za to? Ale pak převládnou lepší myšlenky,“ řekl. Právě dílčí úspěchy ho naplňují. „To vás pak žene do další práce,“ doplnil starosta.

Starostů, kteří jsou ve funkci několik období, je ale více. Za zmínku stojí například Josef Keller z Ledce, který je starostou Ledce od roku 1998. Mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati svůj post drží od roku 2006. Oba svoji funkci chtějí obhájit v blížících se volbách.

Zda získají starostové důvěru občanů i na další období, se ukáže již brzy. Komunální volby se uskuteční 5. a 6. října.