VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Dobrovice Tomáš Sedláček: Ke škole mám citový vztah

Dobrovice - Tomáš Sedláček opustil místo zástupce ředitele základní školy a od listopadu je starostou Dobrovice. S ochotníky bude ale hrát dál

17.12.2014
SDÍLEJ:

Starosta Dobrovice Tomáš Sedláček.Foto: Deník/Martin Weiss

V předminulém volebním období si vyzkoušel funkci místostarosty, a tak ve chvíli, kdy mu zastupitelů dali důvěru a zvolili jej starostou, věděl, že si musí vybrat. Buď škola, nebo úřad. Tomáš Sedláček si na příští čtyři roky zvolil starostenské křeslo. V čele Dobrovice stanul učitel, dlouholetý zastupitel a také ochotník.

Co byla úplně první věc, kterou jste se v úřadu musel zabývat?
Hned první den na mě čekala bohužel nepříjemnost. Česká spořitelna se rozhodla zavřít svou pobočku ve městě. Nepříjemné je to především pro starší občany, pro které je dojíždění do Mladé Boleslavi náročné. Řada z nich navíc nedůvěřuje bankomatům, a proto ani nepoužívá platební kartu. Pobočka tu měla také psychologický význam a potvrzovala, že Dobrovice je město. Dnes se ten pocit vytrácí. Bohužel je to ale soukromá firma, a tak se nám s tím nepodařilo nic udělat.

A samotný nástup do úřadu? Na vedení města se podílíte dlouho, musel jste se seznamovat s něčím novým? Vidím, že na stole máte Zákon o obcích.
Čtyři roky jsem místostarostoval, ale mezitím jsem měl pauzu, ve které jsem byl jen prostým členem zastupitelstva. Za tu dobu se něco změnilo, něco jsem zapomněl, takže se přece jen s lecčím musím teprve seznámit. Nemůžu si ale stěžovat. Zaměstnanci úřadu jsou výkonní a dělají svou práci dobře.

Jaká je spolupráce s bývalou paní starostkou, která je nyní tajemnicí?
Bezproblémová. Paní Bímová je profesionál a má organizaci v malíčku.

Počítám, že v práci trávíte ještě víc času než v případě své občanské profese.
Věděl jsem, že to bude náročné. Po zkušenosti, když jsem jako místostarosta pobíhal mezi školou a úřadem, mi bylo jasné, že ty dvě práce nejde dělat najednou. To bych ani jednu nedělal pořádně. Navíc jsem zjistil, že si budu muset zvyknout na to, že mám rozdělaných hned několik záležitostí najednou. Ale nestěžuji si, nenudím se a na nějaké pochyby nemám čas.

Jak často vás teď vídají doma?
Málo. Manželka s tím počítala. Starší dcera, které je osmnáct let, to také bere v pohodě, protože ve svém věku už nemá potřebu mít rodiče neustále na blízku. To mladší dcera, které je dvanáct, mi své rozčarování dává najevo. Myslím, že krušné budou zejména prázdniny, protože ty jsem jako učitel dosud vždy trávil s rodinou.

Co na váš odchod ze školy říkají vaši žáci?
Přemlouvají mě, abych se vrátil. Je to sice hezké, ale jak říkám, dělat ty dvě profese najednou nejde.

Probrali jsme rodinu a školu. Co bude s Dobrovítem? Vždyť dosud jste stál v čele místního ochotnického souboru.
Funkci předsedy jsem složil a novou předsedkyní byla zvolena Olga Dočekalová, bývalá jednatelka. Na její místo nastoupila Jana Vernerová. Máme dámské vedení, což je dobře, protože dámy bývají preciznější. Teď nás čeká Strašidlo cantervillské a Olga mi vyšla vstříc, takže nebudu hrát strašidlo, ale pana Otise, což je podstatně menší role. Teď za sebou máme několik zájezdů a musím uznat, že cestou domů jsem kolikrát měl pocit, že melu z posledního.

Hned na ustavujícím zasedání, kde se často řeší pouze procesní náležitosti a prakticky vše k projednání se nechává až na první řádné zasedání, jste navrhoval, aby zastupitelé na web města vyvěsili kontakty na sebe.
Ano. Musím říct, že to docela funguje. Přinejmenším někteří členové rady už mi říkali, že je lidé kontaktovali. Dnes jsme také řešili jednu aktuální stížnost. Týkala se Budovcovy ulice, kde se právě buduje chodník. Záležitost hned prověřil referent. Doufám, že občané se tuto možnost naučí aktivně využívat.

S jakými investicemi město Dobrovice počítá na příští rok?
Tu největší musíme příští rok dokončit. Jde o dostavbu spojovacího bloku školy za jedenáct milionů korun. Škola se skládá z historické budovy, která letos oslavila sto dvacet let, vedle stojí budova prvního stupně, postavená v osmdesátých letech. Léta se počítalo s propojením, ale ten projekt se nikdy neuskutečnil. Když dětí chodí do tělocvičny nebo na počítače, musí chodit venkem. To už brzy odpadne. Ve spojovacím traktu navíc vzniknou odpovídající šatny. Tato investice se začala realizovat na konci letošního srpna a hotová by měla být v dubnu příštího roku.

A další investiční akce?
Zůstává nám rezerva sedmi milionů korun. Z té bychom chtěli čerpat na několik menších projektů. Předběžně jsme se v radě bavili o výstavbě chodníků v místních částech. Na řadě míst obcemi prochází hlavní silnice a chodník tam postrádají, nebo je nevyhovující. Například v Úhercích nebo v Sýčině. Také bychom rádi investovali do lepšího propojení města s místními částmi. V tomto ohledu patrně využijeme polní cesty, na kterých chceme zřídit stezky vhodné pro pěší i cyklisty.

Město se vedle přístavby školy připravuje také na investici do Husovy ulice, že?
Rekonstrukci Husovy ulice, která už řadu let potřebuje generální opravu, jsme se rozhodli odložit na rok 2016 a příští rok ji připravit. Musíme ještě vykoupit některé pozemky, potom bude možné vybudovat chodníky na obou stranách ulice, kterou denně proudí žáci do školy.

Několikrát jsme také psali o objektu fary. Posunula se v poslední době někam tato záležitost?
Fara byla v den, kdy jsem byl zvolen starostou, zapsána jako kulturní památka. S tím jsme celkem počítali. Zatím neexistuje projekt, ale rádi bychom do těchto prostor výhledově přesunuli městskou knihovnu, prostory základní umělecké školy a část městského archivu, protože prostory v radnici nedostačují. Charakter kulturní památky určitě prodraží jakoukoliv rekonstrukci. Je sice pěkné tu památku mít, ale ta cesta k ní bolí. Myšlenku zřídit na faře zařízení pro seniory jsme přehodnotili. Ten pro starší občany obtížně přístupný terén by nebyl moc vhodný.

Cukrovarnická kampaň je za polovinou. Stěžují si starostovi obyvatelé města na největší místní podnik?
Musím říct, že zejména v listopadu se stížnosti množily. A byly oprávněné. Vliv dopravy je zanedbatelný, samotná Dobrovice o kamionech na rozdíl od Libichova skoro neví, hlučnost je trochu vyšší, ale ani to není ten největší problém. Nejhorší je to se zápachem. S vedením cukrovaru jsme jednali, s místostarostou a odborným konzultantem úřadu jsme navštívili výrobu, seznámili se s technologií a dozvěděli se, kde jsou problematická místa. Zároveň jsme se domluvili na opatřeních, která firma přijme. Nevím, zda je to změnou povětrnostních podmínek, nebo realizacích některých úprav, které už proběhly, ale pachová zátěž se v posledních dnech zdá být menší. V některých lokalitách se mnou možná nebudou souhlasit, ale stížnosti se přestaly kupit. Nyní čekáme, zda budou mít přijatá opatření požadovaný efekt, a pokud tomu tak nebude, bude muset společnost hledat další řešení.

Vaši spojitost s místní školou jistě nezapřete. Získá škola tím, že jste byl dosud zástupcem ředitele, nějaké výhody?
Samozřejmě, ke škole mám osobní vazby. Myslím, že když ze školy přijde nějaký požadavek, budu mu díky své dvacetileté praxi lépe rozumět, a bude tak snazší ho podpořit. Navíc jsem místní rodák a k naší škole mám citový vztah. Chci, aby naše děti měly jednou na dobrovickou školu hezké vzpomínky.

Autor: Martin Weiss

17.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Řidič LKW tuzemsko MB/HK31 500 Kč

Řidič LKW CZ Rádi přijmeme řidiče LKW pro tuz. přepravy. Výchozí bod Mladá Boleslav nebo okolí Hradce Králové. Náplň práce: pravidelné transporty JIT v kolečku po tuzemsku Po-Pá, plat: 28-30.000 Kč dle složitosti přeprav(zohlednění vícepráce). So - příplatky, plat: 30-33.000 Kč. 2měnný provoz nebo dle dohody. Při 2 řidičích možno parkovat LKW v místě bydliště na trase.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka12 200 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce:, Ledce č.p. 12, 294 47 Ledce u Mladé Boleslavi, , Prvotní kontakt: tel.: 777 040 909 (10-14 hod.), , Pomocné a úklidové práce v pekárně, prašné prostředí, manipulace s úklidovými prostředky.. Pracoviště: Rosa-pl sp. z.o.o., organizační složka - pracoviště ledce, 294 47 Ledce u Mladé Boleslavi. Informace: Pavlo Saganovskyy, +420 777 040 909.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka8 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, Jičínská č.p. 1355, Mladá Boleslav III, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 731 276 009, e-mail: Barbora.jelinkova@bleskservis.cz, , Úklid autosalonu., Hledáme pracovníka úklidu pro ranní úklid kanceláří a social.zařízení. Pracovní doba PO-PÁ od 8:00 hodin na 4 hodiny denně. Pozice je vhodná pro lidi se zdravotním znevýhodněním (invalidním důchodem). , V případě zájmu volejte technikovi zakázky Barboru Jelínkovou, tel.: 731 276 009, email: zamestnani@bleskservis.cz, barbora.jelinkova@bleskservis.cz., Nechodit na uvedenou adresu!. Pracoviště: Blesk servis s.r.o.- pracoviště v mb, Jičínská, č.p. 1355, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Barbora Jelínková, +420 731 276 009.

Výroba - Výroba Obsluha strojů17 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů Obráběči kovů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce:, Bratronice č.p. 3, Smilovice, 294 42 Luštěnice, , Prvotní kontakt: e-mail: tomas.barton@b-bartoni.cz, , Pro rozšíření výroby hledáme nové kolegy do procesu výroby. Jedná se obsluhu CNC soustruhů. Zaučíme! Nabízíme možnost pracovního postupu. Nástup možný ihned.. Pracoviště: B&bartoni machinery, spol. s r.o.- provozovna bratronice, 294 42 Luštěnice. Informace: Tomáš Bartoň, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vyhlášení II. stupně požárního poplachu si v pátek dvě hodiny před polednem vyžádal rozsáhlý požár v průmyslovém areálu v Mochově na Praze-východ.
8

Do vyhořelé haly v Mochově se zakousla těžká technika

Ilustrační foto vrtulník

Pod školákem se prolomil led, pod vodou byl téměř hodinu!

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Jan Hamáček končí jako zastupitel

Mladá Boleslav – Dlouholetý zastupitel města Jan Hamáček rezignoval na svou funkci, aby se mohl plně věnovat své nové roli v čele ČSSD. Na čtvrtečním zasedání zastupitelů to oznámil primátor Raduan Nwelati. Hamáček tam přítomen nebyl, svou rezignaci předal primátorovi o den dříve.

Dobrá zpráva: novorozencům pomůže nová lampa

Mladá Boleslav – Novorozenecké oddělení Klaudiánovy nemocnice má novou fototerapeutickou lampu, která se používá pro léčbu novorozenecké žloutenky. S ní se v porodnici setkávají denně. Přístroj za 82 tisíc korun zaplatila jako sponzorský dar mladoboleslavská společnost Vodovody a kanalizace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT