VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Chudíře Vitmajer: Zvelebíme obecní úřad i pro dětskou skupinu

Chudíř - Obec Chudíř se rozkládá asi patnáct kilometrů jihovýchodně od Mladé Boleslavi. Úředně žije v katastru této menší vesnice zhruba 190 obyvatel

16.4.2014
SDÍLEJ:

Vesnička: jak se žije v ChudířiFoto: Archiv obce

Lidé, kteří tu žijí, ovšem neznají slovo nuda, jsou velmi aktivní, stále se tu něco děje. Povídali jsme si se starostou Michalem Vitmajerem.

Co se za poslední rok v Chudíři povedlo?
Provedli jsme rekonstrukci veřejného rozhlasu a vyměnili svítidla veřejného osvětlení za moderní LED tělesa. Tato technologie je téměř bezúdržbová a samozřejmě úsporná. Investice by se měla vrátit do devíti let. Provedli jsme také rekonstrukci střechy místního obchodu a klubu U čápa. Střecha byla rekonstruována technologií stříkané PUR pěny s ochranným nátěrem.

Co plánujete v roce letošním?
Pro letošní rok jsme opět požádali o dotace na dokončení tlakové kanalizace, na zateplení obecních objektů a rekonstrukci historického křížku. Rádi bychom také spustili projekt dětské skupiny s kapacitou asi dvaceti dětí. Školky v okolí jsou plné a v naší vesnici zažíváme malou populační explozi.
Obyvatelé Chudíře, navzdory malému počtu, jsou velmi aktivní. Co se u vás všechno děje?
To je pravda. Máme velmi aktivní sbor dobrovolných hasičů, skupinu maminek a červený kříž, začíná se aktivovat i skupina rybářského spolku, který má bohatou tradici. Akce mají mezi sebou rozdělené. A ty nejbližší? V neděli 20. dubna se v hostinci U Černů koná dětské maškarní a hned po něm velikonoční zábava.

Proč se Chudíř jmenuje Chudíř?
První zmínka je z roku 1318 o Zdislavu z Chudíře, ale proč zrovna Chudíř, není úplně doložené, samozřejmě se nabízí asociace na chudou díru, ale jak je to doopravdy jsem se nikde nedopátral. Každopádně obec s tímto názvem je u nás jediná.

Kam poputují největší investice obce?
Největší investice bude pravděpodobně do budovy obecního úřadu, ve kterém bude umístěna zmíněná dětská skupina. Je třeba zrekonstruovat podlahy, vyřešit topení, vyměnit dveře a okna. Vybudovat sociální zázemí. Termín otevření je stanoven na 1. září, a ten musíme stihnout.

Je něco, co vás v Chudíři trápí, a rád byste to změnil?
Trápí nás prozatím marná snaha získat dotace na tlakovou kanalizaci, což nás velmi brzdí v rekonstrukcích místních komunikací. Bylo by chybou, kdybychom na jaře opravili komunikace a v létě je kvůli kanalizaci rozkopali. Je to začarovaný kruh.

Co vás v poslední době potěšilo, co se povedlo, na co jste pyšný?
Máme velmi kladné ohlasy na provedenou rekonstrukci veřejného osvětlení.

Budete v letošním roce kandidovat znovu na post starosty?
Budu kandidovat do zastupitelstva a na zastupitelstvu je, zda mě za starostu zvolí.

Z knihy Hrady a Tvrze na Mladoboleslavsku

V roce 1318 je doložen Zdislav z Chudíře, který s bratrem Všeslavem ze Solce r. 1323 hájil dědictví v Solci a Chudíři proti pražským kanovníkům. R. 1398 žil Jan Chudíř, řečený z Vince a r. 1437 Myslibor z Chudíře. Později Chudíř připadla k sousednímu charvátskému zboží a s ním od r. 1555 k Dobrovici, ke kterým patřila i v 17. století. Sídlem statku byla menší tvrz, obklopená vodou a rybníky v nižší, západní části vsi. I když je dnešní tvrziště zaniklé, na louce mezi horním a dolním rybníkem je patrný obrys terénního útvaru.
Září 1930; zapsal Jaroslav Šorejs

„Chtěl bych poděkovat všem spoluobčanům za aktivní účast na organizaci společenských akcí, za aktivní přístup ke zvelebování obce a podporu nejen mé osobě , ale celému zastupitelstvu."
Michal Vitmajer, starosta Chudíře

V OBCI se obyvatelé nebojí žádné práce. Všechno má svůj řád a každou akci berou s respektem a naprosto vážně. Svědčí o tom i fotografie jízdy na traktorech, to když se místní rozhodli, že vysadí nové stromy v lese. Výprava to byla jak se patří. V Chudíří netroškaří ani se vstupem do manželství. Konala se tam hned trojitá svatba. I Dětské dny bývají veselé, plné pohádkových postav. Obec se může pochlubit i slavným rodákem.

V Chudíři se narodil otec Dominika Duky

Kardinál Dominik Duka má blízko k Chudíři přes svého otce Františka. Ten se tam narodil.  Za druhé světové války byl nejdříve součástí vládního vojska, z něhož roku 1944 v Itálii dezertoval a přes Švýcarsko se dostal do Anglie, kde působil jako zbrojíř 311. československé bombardovací perutě britského Královského vojenského letectva. V 50. letech byl spolu s dalšími letci ze Západu odsouzen k žaláři na Mírově. Zemřel v roce 1991. Matka Anežka Duková pocházela ze šumavské Hory Matky Boží. Velmi úzký vztah měl k Chudíři také herec, scénárista, malíř a spisovatel Dalibor Pokorný. Podle jeho námětu byl například natočen film Ať žijí duchové.

- Dvacátého dubna mohou obyvatelé Chudíře zajít na Velikonoční dětské maškarní. Pořádá ho Jitka Vitmajerová, Petra Vrátná a mnoho dalších, kteří jim pomáhají.  Těšit se můžete na soutěže,tombolu, ale i na vyhlášení nejlepší masky. Maškarní se koná v hostinci U Černů, 20. dubna od patnácti hodin.

- První květen nezůstane v Chudíři bez povšimnutí. Konat se totiž bude Průjezd obcí, a to již druhý ročník.  Pro všechny místní je to opět výzva k naleštění strojů. Sraz je v devět hodin u zdejšího obchodu.

- V případě obce Chudíř není v historických dochovaných archivních materiálech z období před konstitucí obecního zřízení doloženo užívání vlastního pečetního znamení. Ves Chudíř byla dříve osadou obce Charvatce a písemnosti, u kterých lze očekávat užití vlastního pečetního typáře obce Charvatce, jakýkoliv otisk obecní pečeti postrádají, když obsahují pouze otisky pečetí kanceláře panství Dobrovice, se složitým erbem knížecí rodiny Thurn-Taxisů. Platí to o archivním materiálu v rámci Stabilního katastru z období první poloviny 19. století,  uloženém nyní v Národním archivu v Praze. 

Autor: Petra Kuldová

16.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Recepční 22 000 Kč

Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních) Recepční/administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KOHO HLEDÁME?, Hledáme samostatného a aktivního člověka, který si bude umět poradit, když se na recepci sejde více lidí, požadavků a úkolů najednou. , Recepční je člověk, na kterého se obrací kolegové a zákazníci, proto by měl/a být pozitivní, profesionální, aktivní a mít reprezentativní vystupování. , Bez pokročilé uživatelské znalosti MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook), komunikačních a organizačních dovedností se u nás neobejdete. , Předpokladem je i praxe na obdobné pozici minimálně 1 rok., , CO VÁS ČEKÁ?, - zodpovědnost za chod a stav recepce a zasedacích místností, - přijímání a uvedení návštěv a zákazníků, vyřizování stížností a přání, - péče o zákazníky, návštěvy, účastníky schůzek a porad (uvedení, občerstvení), - příjem telefonátů a jejich přepojování, - příjem a zpracování příchozí a odchozí pošty, - administrativní výpomoc kolegům, - správa centrálního systému evidence revizí a majetku (PC, mobilní telefony,...), - plnění operativních úkolů a další sekretářské práce. Pracoviště: Jap - jacina, s.r.o., Nákladní, č.p. 1486, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Šárka Libichová, +420 326 773 454,731 661 187.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 004 446 od 08:00 do 16:00, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Cps - communication & publishing services, s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 004 446 od 08:00 do 16:00, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Cps - communication & publishing services, s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 700 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Operátor výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20700 kč, mzda max. 24371 kč. Volných pracovních míst: 65. Poznámka: Požadujeme vyučení (strojírenský obor výhodou),, praxe výhodou.. Pracoviště: Škoda auto a.s., tř. Václava Klementa, č.p. 869, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jiří Nečesaný, +420 326 816 804.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ředitel středočeské záchranky Martin Houdek
AKTUALIZOVÁNO

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Ilustrační foto.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Ujíždění řidičky, která neuspěla s úplatkem, zarazil až zastavovací pás

Střední Čechy – Policisty ze dvou krajů zaměstnala honička za ujíždějící řidičkou, jíž při silniční kontrole vyšel pozitivně test na drogy. Divokou stíhací jízdu nakonec ukončil až zastavovací pás. Superbu, za jehož volantem 36letá žena seděla, propíchal pneumatiky.

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Letecký den byl, je a bude

Mladá Boleslav – Dobový letecký den pořádaný Aeroklubem Mladá Boleslav je minulostí. Na program se přišlo podívat více než 15 tisíc diváků, což je o 25 procent více, než v roce 2016.

Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

/VIDEO/ Češi jako první v Evropě rozkryli část nelegálního obchodu s chráněnými zvířaty kvůli čínské medicíně. Do případu byl spolu s Vietnamci zapleten chovatel Ludvík Berousek. Tým vyšetřovatelů vedl bývalý elitní detektiv Robert Šlachta.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT