VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Chudíře Vitmajer: Zvelebíme obecní úřad i pro dětskou skupinu

Chudíř - Obec Chudíř se rozkládá asi patnáct kilometrů jihovýchodně od Mladé Boleslavi. Úředně žije v katastru této menší vesnice zhruba 190 obyvatel

16.4.2014
SDÍLEJ:

Vesnička: jak se žije v ChudířiFoto: Archiv obce

Lidé, kteří tu žijí, ovšem neznají slovo nuda, jsou velmi aktivní, stále se tu něco děje. Povídali jsme si se starostou Michalem Vitmajerem.

Co se za poslední rok v Chudíři povedlo?
Provedli jsme rekonstrukci veřejného rozhlasu a vyměnili svítidla veřejného osvětlení za moderní LED tělesa. Tato technologie je téměř bezúdržbová a samozřejmě úsporná. Investice by se měla vrátit do devíti let. Provedli jsme také rekonstrukci střechy místního obchodu a klubu U čápa. Střecha byla rekonstruována technologií stříkané PUR pěny s ochranným nátěrem.

Co plánujete v roce letošním?
Pro letošní rok jsme opět požádali o dotace na dokončení tlakové kanalizace, na zateplení obecních objektů a rekonstrukci historického křížku. Rádi bychom také spustili projekt dětské skupiny s kapacitou asi dvaceti dětí. Školky v okolí jsou plné a v naší vesnici zažíváme malou populační explozi.
Obyvatelé Chudíře, navzdory malému počtu, jsou velmi aktivní. Co se u vás všechno děje?
To je pravda. Máme velmi aktivní sbor dobrovolných hasičů, skupinu maminek a červený kříž, začíná se aktivovat i skupina rybářského spolku, který má bohatou tradici. Akce mají mezi sebou rozdělené. A ty nejbližší? V neděli 20. dubna se v hostinci U Černů koná dětské maškarní a hned po něm velikonoční zábava.

Proč se Chudíř jmenuje Chudíř?
První zmínka je z roku 1318 o Zdislavu z Chudíře, ale proč zrovna Chudíř, není úplně doložené, samozřejmě se nabízí asociace na chudou díru, ale jak je to doopravdy jsem se nikde nedopátral. Každopádně obec s tímto názvem je u nás jediná.

Kam poputují největší investice obce?
Největší investice bude pravděpodobně do budovy obecního úřadu, ve kterém bude umístěna zmíněná dětská skupina. Je třeba zrekonstruovat podlahy, vyřešit topení, vyměnit dveře a okna. Vybudovat sociální zázemí. Termín otevření je stanoven na 1. září, a ten musíme stihnout.

Je něco, co vás v Chudíři trápí, a rád byste to změnil?
Trápí nás prozatím marná snaha získat dotace na tlakovou kanalizaci, což nás velmi brzdí v rekonstrukcích místních komunikací. Bylo by chybou, kdybychom na jaře opravili komunikace a v létě je kvůli kanalizaci rozkopali. Je to začarovaný kruh.

Co vás v poslední době potěšilo, co se povedlo, na co jste pyšný?
Máme velmi kladné ohlasy na provedenou rekonstrukci veřejného osvětlení.

Budete v letošním roce kandidovat znovu na post starosty?
Budu kandidovat do zastupitelstva a na zastupitelstvu je, zda mě za starostu zvolí.

Z knihy Hrady a Tvrze na Mladoboleslavsku

V roce 1318 je doložen Zdislav z Chudíře, který s bratrem Všeslavem ze Solce r. 1323 hájil dědictví v Solci a Chudíři proti pražským kanovníkům. R. 1398 žil Jan Chudíř, řečený z Vince a r. 1437 Myslibor z Chudíře. Později Chudíř připadla k sousednímu charvátskému zboží a s ním od r. 1555 k Dobrovici, ke kterým patřila i v 17. století. Sídlem statku byla menší tvrz, obklopená vodou a rybníky v nižší, západní části vsi. I když je dnešní tvrziště zaniklé, na louce mezi horním a dolním rybníkem je patrný obrys terénního útvaru.
Září 1930; zapsal Jaroslav Šorejs

„Chtěl bych poděkovat všem spoluobčanům za aktivní účast na organizaci společenských akcí, za aktivní přístup ke zvelebování obce a podporu nejen mé osobě , ale celému zastupitelstvu."
Michal Vitmajer, starosta Chudíře

V OBCI se obyvatelé nebojí žádné práce. Všechno má svůj řád a každou akci berou s respektem a naprosto vážně. Svědčí o tom i fotografie jízdy na traktorech, to když se místní rozhodli, že vysadí nové stromy v lese. Výprava to byla jak se patří. V Chudíří netroškaří ani se vstupem do manželství. Konala se tam hned trojitá svatba. I Dětské dny bývají veselé, plné pohádkových postav. Obec se může pochlubit i slavným rodákem.

V Chudíři se narodil otec Dominika Duky

Kardinál Dominik Duka má blízko k Chudíři přes svého otce Františka. Ten se tam narodil.  Za druhé světové války byl nejdříve součástí vládního vojska, z něhož roku 1944 v Itálii dezertoval a přes Švýcarsko se dostal do Anglie, kde působil jako zbrojíř 311. československé bombardovací perutě britského Královského vojenského letectva. V 50. letech byl spolu s dalšími letci ze Západu odsouzen k žaláři na Mírově. Zemřel v roce 1991. Matka Anežka Duková pocházela ze šumavské Hory Matky Boží. Velmi úzký vztah měl k Chudíři také herec, scénárista, malíř a spisovatel Dalibor Pokorný. Podle jeho námětu byl například natočen film Ať žijí duchové.

- Dvacátého dubna mohou obyvatelé Chudíře zajít na Velikonoční dětské maškarní. Pořádá ho Jitka Vitmajerová, Petra Vrátná a mnoho dalších, kteří jim pomáhají.  Těšit se můžete na soutěže,tombolu, ale i na vyhlášení nejlepší masky. Maškarní se koná v hostinci U Černů, 20. dubna od patnácti hodin.

- První květen nezůstane v Chudíři bez povšimnutí. Konat se totiž bude Průjezd obcí, a to již druhý ročník.  Pro všechny místní je to opět výzva k naleštění strojů. Sraz je v devět hodin u zdejšího obchodu.

- V případě obce Chudíř není v historických dochovaných archivních materiálech z období před konstitucí obecního zřízení doloženo užívání vlastního pečetního znamení. Ves Chudíř byla dříve osadou obce Charvatce a písemnosti, u kterých lze očekávat užití vlastního pečetního typáře obce Charvatce, jakýkoliv otisk obecní pečeti postrádají, když obsahují pouze otisky pečetí kanceláře panství Dobrovice, se složitým erbem knížecí rodiny Thurn-Taxisů. Platí to o archivním materiálu v rámci Stabilního katastru z období první poloviny 19. století,  uloženém nyní v Národním archivu v Praze. 

Autor: Petra Kuldová

16.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 500 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Operátoři výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce:, Plazy č.p. 115, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 326377171, e-mail: Sakrytova.Katerina@recticel.com nebo osobně: út+čt 9-11 hod.. Pracoviště: Recticel interiors cz s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Kateřina Sakrýtová, +420 326 377 171.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik 30 000 Kč

Pracovníci v oboru elektroniky a elektrotechniky Projektanti elektro (EPLAN). Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, Pod Borkem č.p. 313, Čejetičky, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 702 174 301 (po-pá 7-16 hod.), e-mail: aneta.kubickova@montana-mb.cz, , Požadavky:, - SŠ elektro s odpovídající praxí (VŠ výhodou), - Znalost práce s EPLAN, - Zkušenosti ve tvorbě výkresové dokumentace elektroprojektů, - Zájem o elektro obor a průmyslovou automatizaci, - Časová flexibilita, - Řidičský průkaz sk. B, - Aktivní znalost AJ výhodou, , Náplň práce:, - Návrhy, řešení a tvorba technické dokumentace v EPLANU, - Elektrokonstrukce rozvaděčů a jednoúčelových strojních zařízení a montážních linek, - Podíl na tvorbě řešení a nabídek pro zákazníky, - Komunikace s projektovým týmem, dodavateli i zákazníky naší společnosti, , Zaměstnanecké výhody: školení, kurzy, stravenky.. Pracoviště: Montana s r.o. mladá boleslav, Pod Borkem, č.p. 313, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Aneta Kubíčková, +420 702 174 301.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce:, K Pískovně č.p. 108, Veselá, 295 01 Mnichovo Hradiště, , Prvotní kontakt: osobně: po-pá 10-14 hod.. Pracoviště: Demitool s.r.o.- pracoviště mh, K Pískovně, č.p. 108, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Lyudmyla Bentsa, +420 774 864 881.

Informační technologie - Informační technologie Databázový specialista 30 000 Kč

Specialisté v oblasti databází a počítačových sítí Specialista IT podpora - kusovníky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: O čem to bude? Úkolem nového kolegy bude podpora uživatelů kusovníkových systémů., , Náplní práce nového parťáka bude:, , - podpora uživatelů speciálních kusovníkových SW a dat v rámci procesu vzniku výrobku, - zpracování požadavků, dotazů, vyhledávání v kusovníkových databázích, - analýza dat v jednotlivých SW a databázích, - vytváření SQL dotazů, - analytická podpora IT projektů pro oblast procesu vzniku výrobku, - analýza požadavků odborných útvarů na nový SW, , Co by měl nový kolega umět a jaký by měl být?, - znát Oracle databázi a jazyka SQL (PL/SQL) alespoň na úrovni mírně pokročilé, - orientovat se v projektové metodice, - komunikační dovednosti a analytické myšlení, - AJ nebo NJ na mírně pokročilé úrovni, , A co za to?, - hlavní pracovní poměr na plný úvazek v Mladé Boleslavi, - super parta, - týden dovolené navíc, - sick day, - poukaz pro volný čas ve výši 2 000 Kč, - stravenky 100 Kč na den, - dotační program na volnočasové aktivity, - mobil i pro soukromé účely, - příspěvek na soukromé penzijní připojištění nebo soukromé životní pojištění ve výši 6 000 Kč za rok. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Lenka Oumrtová, +420 739 392 726.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Mladé Boleslavi ve čtvrtfinále MOL cupu vyřadili Baník Ostrava po penaltách.

Trenérská rošáda se Boleslavi vyplácí. Teď tým čeká Slovácko

Ilustrační snímek.

Myslet nyní na letní tábor? Je nejvyšší čas!

Chcete mluvit s hejtmankou? Příležitost je ve středu

Střední Čechy – Možnost promluvit si s hejtmankou Středočeského kraje Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) budou mít ve středu všichni zájemci, kteří se rozhodnou využít pokračování cyklu jejích „úředních dnů v regionu“. Tentokrát se dějištěm stane Arnoldinovský dům na Masarykově náměstí v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi – tedy budova Oblastního muzea Prahy-východ – kde se 21. března lze s hejtmankou setkat mezi 10. a 16. hodinou. 

Šlágr přeboru hostí neutrální půda. Horky věří, že jarní křest zvládnou

Střední Čechy – Na nějaké rozkoukávání nebude čas. Podzimní půlmistr krajského fotbalového přeboru vstoupí do jarní části pořádně zostra. V náhradním azylu mladoboleslavské umělky Horky vyzvou Libiš, tedy svého nejbližšího pronásledovatele.

Bude to klouzat, hodně klouzat, varují meteorologové

Střední Čechy – Jestliže během uplynulého víkendu shodili bundy a uplatnili letní trička i ti, kteří se neřadí mezi otužilce, rozhodně to neznamená, že teplé počasí vydrží. Podle kalendáře stále vládne zima – a z aktuálního varování meteorologů vysvítá, že ještě neřekla sbohem. V nejbližších hodinách se chystá potrápit zvláště řidiče.

OBRAZEM: Studenti stávkovali i v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Ke studentským protestům proti krokům prezidenta a vlády v demisi se 15. března v poledne přidali i studenti Gymnázia Mladá Boleslav. Akce se uskutečnila na základě výzvy, kterou před týdnem zveřejnili studenti pražské Divadelní fakulty Akademie múzických umění. Pod výzvu se při shromáždění před budovou gymnázia podepsalo celkem 219 lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT