Poslední květnový týden přináší dlouho očekávanou úlevu motoristům boleslavským i těm přespolním, již byly soustavou objížděk zmateni. Od pondělního rána mohou auta Staroměstským náměstím projíždět takříkajíc durch.

Jenže je zde několik omezení, na která by si řidiči měli dát obzvlášť velký pozor, neboť je nabíledni, že strážníci budou na dodržování nově odhalených značek bedlivě dohlížet a při současně fungující „nulové toleranci“ k přestupkům všeho druhu si budou musit případní hříšníci sáhnou nejen do svědomí, ale především do kapsy.

Co tedy lze, a co už nikoli? Při vjezdu na Staroměstské náměstí od severu (kostela Nanebevzetí Panny Marie) mohou všichni řidiči náměstím projet a pokračovat směrem do Pražské ulice. Ovšem pozor! Vlevo kolem staré radnice mohou odbočit rezidenti (vyzbrojení příslušnou kartou), kteří pak pokračují do Bělské či Krajířovy, Vodkovy anebo Starofarní ulice.

V úzké Bělské si musejí dát všichni pozor – od pondělka se totiž změnila v obousměrnou. Do ulice Starofarní (hned za kostelem) mohou tedy nyní vjíždět pouze rezidenti s příslušnou parkovací kartou. To zatím mnozí řidiči nerespektují a ze zvyku Starofarní projíždějí dále do Vodkovy a na Ptáckou. Měli by proto vzít na vědomí, že tato možnost pro ně končí!

„Nevím, jestli si na to zvyknu, ušetřilo mi to dost času… No, budu muset!“ nemýlí se „pilot“ tmavomodré fabie. Řidiči by také měli důsledně respektovat, že obslužná komunikace podél hotelu Věnec je pěší zónou a slouží pro zásobování zdejších provozoven. Není možné ji využívat jako objízdnou trasu po Staroměstském náměstí.

Nový režim má zásadní vliv i na parkování v této lokalitě. Skončilo po dobu stavby dočasně tolerované parkování aut v místech autobusových zálivů a na dalších místech, kde je parkování v rozporu s dopravními předpisy. „Jsem ráda, už jsem se začínala obávat, že tu bude parkoviště jako kdysi. A rezidenti si nemají kde postavit auto,“ říká slečna Klára, obyvatelka bytového domu vedle hotelu Věnec.

Parkování na Staroměstském náměstí je nyní již možné jen na podélných parkovacích místech označených dopravní značkou P (a doplněných dodatkovou tabulkou, která omezí stání aut na náměstí po dobu maximálně 30 minut).

Staré Město, tak jak magistrát zamýšlel, postupně ožívá, a to nejen díky řadě akcí zde konaných. Lidé si přicházejí vychutnat zmrzlinu, mrňousové řádí ve stylizovaném korytu řeky Jizery nebo zkoumají tajemství techniky kontroverzních rezavých „vrb“ nedaleko. Zkrátka pěší zóna, příjemné korzo, jež bude ještě přitažlivější, až se řádně zazelenají zasazené stromky.

I proto se vedení města rozhodlo, že ve směru od ulice Pražská brána mají povoleno na náměstí vjíždět pouze městské autobusy a stroje Compagu. Ostatní vozidla mají vjezd do ulice Pražská brána a na Staroměstské náměstí od jihu zakázán. Tak tomu ostatně bylo již dříve (před opravou náměstí) a všichni daný fakt respektovali. Náměstí je tedy již konečně propustné a motoristé se zde nemusejí cítit jako pstruh v rybářské vrši.