Od soboty je tady totiž k vidění v areálu Dobrovických muzeí modulová železnice, a to ne právě malá, zabírá celou jednu místnost.

„Jde o malé provozní setkání velikosti TT Klubu modulové železnice Zababov, tentokrát na téma železnice a cukrovarnický průmysl. Pro návštěvníky je připravena například ukázka provozu na železničních tratích ČSD a vlečce cukrovaru," vysvětluje jeden z organizátorů.

Po celý víkend sem proudily davy malých i velkých obdivovatelů vlaků, železnice a jejich modelů.

„Přijeli jsme sem se syny speciálně kvůi tomu až z Prahy, klubu Zababov fandíme už dlouho. Tady je to navíc spojené s cukrovarnictvím, a tak jsme využili možnosti navštívit i dobrovický cukrovar, kde jsme ještě nikdy nebyli, je to opravdu zajímavý nápad," pochvaluje si Klára Malá zdejší výstavu.

Klub Zababov sdružuje milovníky modulové železnice už zhruba třináct let, a jeho specifikem je hlavně to, že členové jsou z nejrůznějších koutů republiky a setkávají se převážně virtuálně, tedy na internetu.

Podobná setkání, jako je to dobrovické, se konají několikrát do roka, ovšem ne vždy může skvosty klubu obdivovat i veřejnost.

A proč Zababov? Kdo zná Pohádky o mašinkách Pavla Naumana, tak asi tuší.

„Toto místo je virtuální jako internet, a tak každému z nás umožňuje se s ním ztotožnit, ať jsme odkudkoliv. Navíc stejně jako v pohádce se jednou za čas zhmotní v reálné místo místo setkání, kde se každý může stát kouzelníkem Zababou," vysvětluje zakladatel klubu Vladimír Soukup.

V Dobrovických muzeích mohou lidé modulovou železnici obdivovat ještě i dnes a zítra, v úterý 28. října ve 12.30 ovšem akce končí. Po předchozím objednání je také v tyto dny možné navštívit cukrovar, a to vždycky v 10 a ve 13 hodin.