Kolem Země proletí těleso v menší výšce, než létají geostacionární družice. Nejmenší vzdálenost bude téměř čtrnáctkrát menší, než je oběžná dráha Měsíce. 

Planetka označená číslem 2012 DA 14 má hmotnost asi 130 000 tun. Její průměr nepřesahuje 50 metrů. Kdyby narazil do Země, byla by to katastrofa. Odhaduje se, že síla exploze by dosáhla 2,4 megatuny TNT. Pro představu - výbuch by zničil celé jedno velkoměsto se širokým okolím.

Pokud byste chtěli těleso pozorovat, potřebujete k tomu malý dalekohled. Je spočítáno, že těleso na noční obloze bude zářit jako hvězdička 7. magnitudy, (7m), tedy právě na hranici viditelnosti prostým okem.

(Lidské oko za dobrých pozorovacích podmínek vidí objekty o hvězdné velikosti asi 6. magnitudy, (6m). Proto stačí vyhledat odlehlé místo a do kapsy malý dalekohled. Doporučuji čepici na hlavu a rukavice.

Kde můžeme asteroid pozorovat?

Máte-li to štěstí, že vaše okna míří přibližně k východu, a vsadíte-li na to, že bude jasná obloha, zůstaňte doma a pozorujte z tepla svého bytu. Jinak si najděte místo vzdálené od přesvětleného města.   

Ve 20 hodin SEČ bude asteroid v blízkosti souhvězdí Pohár, na jihovýchodě oblohy,

*  ve 20.25 SEČ bude u Země nejblíže 28 000 kilometrů

*  ve 21 hodin poblíž "ohonu Lva", vlevo od hvězdy jménem DENEBOLA

*   ve 22 hodin asteroid vstoupí do souhvězdí Velké Medvědice (Velký vůz)

*  ve 22.20 vlevo od hvězdy PHEKDA

*  ve 22.40 vlevo od hvězdy MEGREZ

* ve 23 na úrovní hvězdy DUBHE (stále vlevo, nyní daleko vlevo),

 V dalším čase směřuje let asteroidu k severu do Malé Medvědice. Jasnost "hvězdičky" slábne, její zdánlivá rychlost rovněž. 

Tento mimořádný "koncert" skončí asi po jedné hodině po půlnoci, tedy už 16. února tohoto roku.

Nezoufejte však, pokud tuto letošní podívanou zmeškáte. Tento asteroid se k naší Zemi opět vrátí v roce 2020. Zatím se nedá spočítat, jaká bude jeho cesta. Po obloze, nebo zda se rozhodne naši Zemi trefit…

AUTOR: Josef Zahrádka