Výše odstupného pro šéfa stavebního odboru, podle některých politiků nízká cena za prodej městských pozemků, zákaz otištění některých článků v městském zpravodaji a další kauzy štvou část zastupitelů v Kosmonosích.

Podle nich vedení města tyto problémy dostatečně neřeší. Starostka pochybení naopak odmítá a vidí za kritikou spíše osobní motivaci některých zastupitelů.

Spory před pár dny vyvrcholily návrhem zastupitele Martina Kropáčka k odvolání starostky Zdeňky Procházkové. Pro odvolání ale nakonec na posledním zasedání zastupitelstva hlasoval sám, ostatní zastupitelé se zdrželi, nebo byli proti.

Kropáček přitom zastupitelům přednesl celou sérii údajných pochybení starostky. Asi nejožehavějším problémem je přitom cena za pozemky, které město nabídlo, nebo nabízí k prodeji. Například část zastupitelstva kritizovala prodej pozemku společnosti Interma pod tržní cenou. Podle názorů zastupitelů na zpravodajském blogu Naše Kosmonosy tím mohla vzniknout škoda až 1,5 milionu korun.

V záměru je navíc i prodej pozemku poblíž silnice I/38 (naproti bývalému Plusu na hranicích Kosmonos a Mladé Boleslavi) s cenou 600 korun za metr čtverečný. O ten měla před několika lety zájem soukromá firma a nabídka byla výrazně vyšší. Jenže tehdy z prodeje sešlo.

„Teď jsme si nechali udělat odborný posudek, který stanovil cenu na 600 korun/m², následně zastupitelstvo záměr prodeje za tuto cenu odhlasovalo. Nyní je o koupi pozemku zájem, zda ale bude za tuto cenu prodán, je čistě na rozhodnutí zastupitelstva. Rozhodně v tom není nic špatného,“ odmítá výtky starostka Procházková.

Na sousedním soukromém pozemku začal majitel budovat sítě a přípravu pro stavbu nákupního centra s potravinami a dalším zbožím. Zatím se jen spekuluje, že by tam mělo vzniknout Tesco. Společnost by ráda využila i zmíněný sousední městský pozemek, nejspíš jako plochu k parkování či rozšíření plánovaných prodejních ploch.

Starostka si vysloužila kritiku, že nehlasuje podle strany, za níž byla zvolena, tedy za ODS. Podle ní je to však nesmysl. „Politikaření do města nepatří, jednám tak, aby to vždy bylo ve prospěch našeho města a jeho obyvatel,“ dodala Procházková.