Jediný šermířský oddíl mezi Libercem a Prahou a jeden z mála v České republice sídlí v městě pod Bezdězem a tento víkend pořádá celostátní žebříčkový turnaj v šermu kordem.

V dvoudenním turnaji žáků, žaček, mladších žáků a mladších žáček nastoupí přes stovku závodníků z celé země, ale také zhruba desítka šermířů ze zahraničí.

Účast sousedů ze Slovenska je už samozřejmostí. Slovenští kolegové si z bělského turnaje, jenž otevře novou šermířskou sezónu, započítávají totiž body i do své národní soutěže.

„Závodů by se mělo zúčastnit asi 40 – 50 šermířů v kategorii mladších žáků a zhruba 60 šermířů v kategorii starších žáků. Ve starší kategorii nastoupí také ti nejtalentovanější nebo nejlepší z mladší kategorie, aby si vyzkoušeli konkurenci  a přechod pro ně nebyl v budoucnu tak drastický," uvedl organizátor závodů a trenér bělského oddílu Martin Coufal.

Závodníci si na základě umístění v Podbezdězském kordu 2013 připíší body do Českého poháru, nejvyšší české šermířské soutěže.

„Závodů se obvykle koná pět nebo šest v jedné sezóně a je už tradicí, že náš turnaj zahajuje. Letos jej pořádáme počtvrté," pokračuje Coufal.

Domácí 1. FC Bělá pod Bezdězem pošle do boje zhruba desítku šermířů, z nichž někteří mají podle trenéra reálné šance probojovat se ve svých kategoriích do nejlepší osmičky nebo čtyřky.

„Jeden z našich největších talentů byl nedávno zraněný a nyní rehabilituje. Teprve nyní začíná zlehka trénovat. Je smůla, že zlomenou měl právě ozbrojenou ruku. Raději ale nyní možná vynecháme, abychom jej kvůli účasti na prvním závodě nevyřadili z celé sezony," dodává Coufal.

Šermířské klání je otevřené veřejnosti a probíhá tuto sobotu i neděli vždy od 10.30 hodin v bělské sportovní hale.

Finále obou věkových kategorií nabídne nejnapínavější podívanou v sobotu i neděli po 15. hodině.


Anna Coufalová: Ráda bych zopakovala úspěch z Mistrovství ČR


Jak se křehká dívka dostane ke sportu, jako je šerm?
Ještě než vznikl oddíl v Bělé, jezdil táta na tréninky do Liberce. Jednou jsem jela s ním, bavilo mě to, pak jsem si to oťukala, a když jsme založili oddíl u nás, začala jsem se šermu věnovat aktivně.

Kolik času musí člověk této disciplíně věnovat?
Mívám dva tréninky týdně, jeden zaměřený na školu, druhý na volný šerm. Kromě toho běhám a posiluji.

Čím se liší škola od volného šermu?
Škola, to je hodina s trenérem, kde se učím různé techniky, volný šerm je vlastně zápas s dalšími členy oddílu. Šermujeme kluci i holky, starší i mladší dohromady.

Nedávno jsi dosáhla v šermu svého dosud nejlepšího výsledku. O jaké šlo závody?
Na Mistrovství ČR v Olomouci jsem byla první v kategorii mladších žaček. Předtím jsem od trenéra dostávala dost zabrat a víc jsem se zaměřovala na volný šerm.

Chystáš se podobný úspěch zopakovat i tento víkend?
Určitě bych byla ráda, budu se snažit.