Nečekaná vlna odporu se vzedmula z řad významných osobností Mladé Boleslavi vůči rozhodnutí města Mladá Boleslav předisponovat část peněz z Evropské unie určených na přístavbu nové malé scény městského divadla do jiného projektu.

Děje se tak, přestože město již peníze divadlu slavnostně a před veřejností slíbilo a dokonce byl vedení divadla předán šek. O celé kauze budou v mimořádném termínu jednat zastupitelé.

Nwelati: Místo velké ledničky koupíme menší a k tomu televizi

Město kritiku odmítá s tím, že šlo o živý projekt a nová rada města změnila priority. „Je to jako, když se rozhodnete koupit velkou ledničku, ale pak si uvědomíte, že koupíte raději menší a k tomu ještě televizi,“ vysvětluje primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS). Je tedy téměř jisté, že Mladá Boleslav novou malou scénu divadlu nepostaví, plánuje pouze úpravy té stávající v hodnotě kolem 18 milionů korun, přičemž k tomu dojde nejdříve v létě příštího roku.

Na dostavbu divadla přitom město získalo dotace z Evropské unie, došlo proto ke kompletní přípravě stavby a také již bylo vydáno stavební povolení. Hlavně příznivci divadla a kulturní scény jsou rozčarovaní. „Přišlo nám to jako velmi nespravedlivé, protože v minulém volebním období byl připraven projekt a čekalo se, až bude vše odklepnuto, teď se najednou vše otočilo o 180 stupňů a přístavba divadla nebude. To vůbec není dobře,“ říká například pořadatel řady nezávislých kulturních festivalů v Mladé Boleslavi Jan Kurka.

Mitlener: Město nemůže vyhodit projekt za miliony z daní!

Změna se paradoxně nelíbí ani části samotné ODS. Podle bývalého senátora za ODS Jaroslava Mitlenera patří boleslavské divadlo do pomyslné první ligy. Potřeby divadla i nároky diváků jsou podle něho dnes postaveny jinde a také vzhledem k tomu je potřeba dostavbu malé scény realizovat. „Osobně jsem byl u toho, když pan primátor slavnostně předal šek a věřím, že bude tato akce realizována. Není o čem diskutovat, hrozila by ztráta dotace i reputace Mladé Boleslavi. Město si přece nemůže dovolit vyhotovit plány a projekty za miliony a potom je vyhodit z okna, takto se nikde na světě nehospodaří,“ říká rezolutně Mitlener.

O špatném rozhodnutí začínají nezvykle hovořit i podnikatelé, kteří ze svého městské divadlo rádi podporují. „Jsem z toho rozčarovaná. Divadlo je moje srdeční záležitost a vím, jak moc je nová malá scéna potřeba, proto jsem si velmi vážila toho, že město tento projekt chce realizovat a pan primátor slavnostně přede všemi předával šek. Teď je vše jinak,“ podotýká úspěšná podnikatelka Božena Sedláková ze společnosti Ford Bospor.

Podle ní si diváci ve zcela nevyhovujících prostorách absolutně nemohou vychutnat kvalitu představení. Podle mecenáše divadla Karla Zetky je takové rozhodnutí pro město ostudné. „Zásadní je, že byly připraveny všechny podklady a povolení a jen stačilo realizovat stavbu. Všechny tyto náklady teď město v podstatě vyhodí a začne od nuly. Je mi jedno, kdo sedí na radnici a z jaké je politické strany, ale toto považuji za velmi špatný krok radnice,“ říká podnikatel Zetka.

Podle primátora Nwelatiho je však rozhodnutí správné. „Podařilo se nám uspořit peníze z jiných investic, například z rekonstrukce Staroměstského náměstí a přidáváme proto do našich záměrů nové projekty potřebné pro město, například výstavbu zázemí zahrady Domu dětí a mládeže a eventuálně krytý bazén. To neznamená, že nebudeme malou scénu řešit, jen se změnil koncept schválený v uvozovkách jiným vedením města. Takovou změnu schválila všemi hlasy rada města,“ dodal Nwelati.

Mimořádné téma o Městském divadle Mladá Boleslav, názory osobností avizualizaci přístavby, najdete v pondělí 12. září av úterý 13. záží2011 v tištěném Boleslavském deníku.