K tomuto kroku se Pavlína Šertlerová, ředitelka zařízení, chystala už několik měsíců a jednala o tom nejen s radními, ale také s rodiči.

„Žádný z rodičů si nestěžoval. Problém měla jen jedna maminka, ale věřím, že nás chápe a že komplikace nějak kompromisně vyřeší," vysvětlila Pavlína Šertlerová. Jako důvod uvedla nejen kompletní rekonstrukci tamní kuchyně, ale také, že si její zaměstnanci zaslouží vybrat si po celoroční práci dovolenou. Podle zákoníku práce pro ně totiž platí specifická pravidla než pro zaměstnance pracující mimo školství, a tak si volno v převážné většině případů nemohou zvolit, jak chtějí.

Jana Sýkory se uzavření mateřinek tak dotklo, že nelenil a Pavlíně Šertlerové zaslal e-mailem šest otázek, které zastupitelé následně prezentovali na jednání a Boleslavský deník má plné znění k dispozici.

Ředitelka mateřinky mimo jiné odpovídá, že přerušení chodu školky bylo několikrát avizováno na úterních poradách města. Vzhledem k plánované rekonstrukci bylo konečné rozhodnutí oddalováno.

Kdy jde kde zavřena mateřinka?

Uvádí také, že prázdninové uzavření mateřinky není ničím výjimečným, což doložila na několika případech. V Doksech zůstane mateřinka v letním období uzavřená čtyři týdny, v Bakově nad Jizerou také. Zařízení v Čisté, Bezně či Chotětově „pojede" jen první týden v červenci a poslední v srpnu. „Nechápu, proč je kolem uzavření školky takové halo. Ani v minulých letech tomu nebylo jinak. Vždycky jsme volno přizpůsobovali celozávodní dovolené v mladoboleslavské automobilce, kde většina rodičů pracuje, aby neměli problém sehnat hlídání," argumentovala Pavlína Šertlerová.

Aby jí zastupitelé věřili, dala si práci a předložila jim tabulku, z níž jasně vyplývá, že minulý rok zůstaly dveře školky zavřené také tři týdny, a to na přelomu července a srpna. V roce 2014 to byly čtyři týdny, od roku 2006 do 2013 shodně po třech týdnech.

Navyšte rozpočet

Na druhou stranu ale připustila, že mateřská škola v Bělé, jejíž hlavní působiště je v ulici Velenského, odloučené pak v ulici Pražská a Březince, se v budoucnu nebrání nepřetržitému provozu v průběhu letních prázdnin. „Avšak po předchozí pečlivé přípravě, navýšení rozpočtu na platy, včasném zajištění odpovídajících pracovníků a v souladu se zákonem a se souhlasem zastupitelů," píše dále Pavlína Šertlerová, která vypočítala, že náklady na jedno dítě v mateřské škole jsou zhruba šest tisíc korun.

Kritikou nešetřila ani Květuše Vernerová, ANO 2011. „Školka je služba veřejná, my jsme zřizovatelé. My jsme tu pro rodiče, nikoli rodiče pro nás. Podle monitoringu se do školky přihlásilo 68 a následně 55 dětí, což není zanedbatelný počet. Rodiče asi potřebují, aby byla školka otevřená a nezajímá je, že učitelé mají nárok na čtyřicet dnů dovolené," reagovala na letní provoz Květuše Vernerová.

Jaroslav Ježek z ODS to ale jako takový problém nevidí. „Pokud jde o 150 tisíc a rodiče školku skutečně potřebují, pak bychom mohli o tuto částku příští rok navýšit rozpočet. Problém není v penězích, ale sehnat kompetentní zástup učitelek nebo brigádnice," vhodil do pléna svůj názor.

Všechna pracoviště uzavřena najednou

Debatu uzavřel až Rudolf Kouba z KSČM, který upozornil, že když na jednání radních Pavlína Šertlerová přednášela argumenty pro a proti, zapomněla říct, že v době prázdnin jsou odloučená pracoviště celé dva měsíce, kromě posledního týdne prázdnin, zavřená. „Proto jsme chtěli, aby mateřské školy byly v létě uzavřeny střídavě," konstatoval Rudolf Kouba.

Jedno je jisté. Letos první tři týdny v červenci školka fungovat nebude. Navíc by to dost dobře ani neumožňovala zamýšlená rekonstrukce kuchyně. Příští rok ale může být všechno jinak. Letní prázdniny začínají zhruba za dva týdny. Ještě před nimi se ale sejdou zastupitelé, kde by se možná téma mohlo znovu otevřít. Přijďte na jednání, které se bude konat už ve středu 22. června v 17 hodin ve školním klubu ulice Máchova.