Zlomený a s pocitem obrovské křivdy. Tak se dnes cítí Vladimír Ruta z Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku. A právě včera se mu zlé pocity a myšlenky znovu doslova zaťaly do živého. Okresní soud v Mladé Boleslavi totiž začal řešit kauzu tragické dopravní nehody, při níž zemřela Rutova manželka Jarmila, matka jejich syna.
„Moje manželka byla dobrý člověk. Ničí mě, že viník nehody neumí svoji vinu přiznat a snaží se kličkovat,“ řekl včera novinářům se slzami v očích Vladimír Ruta.
Ze zavinění této nehody, a tedy z ublížení na zdraví s následkem smrti, státní zástupce obžaloval jednadvacetiletého mladíka, bývalého strážníka Městské policie Mladá Boleslav. „Necítím se zcela vinným,“ řekl mladík. Soudce Rudolf Havelka ovšem zatím o vině či nevině nerozhodl. Případ odložil. „Vyžádám si dva nové odborné posudky,“ řekl.
Tragédie se odehrála v podvečer 1. září 2007 poblíž železničního přejezdu na silnici mezi Zdětínem a Chotětovem na Mladoboleslavsku.
V poměrně nepřehledném úseku s dvěma zatáčkami, železničním přejezdem a převýšením se tehdy srazilo osobní auto Rover s motocyklem Jawa, který řídil Vladimír Ruta. Jeho manželka seděla jako spolujezdec za ním. Za volantem auta seděl obžalovaný mladík. Ten měl podle rozboru v krvi nejméně jedno promile alkoholu.
Muž i žena z motocyklu utrpěli poměrně vážná zranění. Žena silně krvácela. Ztratila přes dva litry krve, a přitom kvůli náboženskému vyznání odmítla transfuzi.
Jarmila Rutová už při příjezdu záchranky odmítla transfuzi krve kvůli svému náboženskému vyznání. Podle soudního znalce to však byla závažná chyba. Čtyři odborní lékaři se prý zraněnou ženu snažili přesvědčit, aby své rozhodnutí změnila. Ta druhý den zemřela na ARO Klaudiánovy nemocnice Mladá Boleslav.
„Nemohu vyloučit, že pokud by transfuzi dostala, mohla žít,“ řekl u soudu znalec Michal Beran. Její manžel Vladimír Ruta byl ale lékařem údajně informován, že její zranění byla natolik vážná, že by zřejmě nepřežila ani s dávkou krve. Sám utrpěl zlomeninu pánve a čeká ho operace. Mladík z auta tehdy skončil v nemocnici s poraněním hlavy a zástavou srdce.
Soudce si vyžádal další posudek, který má určit míru alkoholu v krvi řidiče vozidla v době nehody. „Vypil jsem jen jedno a půl piva a k tomu jednoho panáka likéru,“ uvedl obžalovaný mladík. Před nehodou prý ještě navštívil kamaráda, kde se napil džusu. Netušil ale, že je smíchaný s vodkou. To mu hladinu alkoholu ještě zvýšilo. „Po nehodě ani nevěděl, co se děje. Choval se zmateně,“ tvrdí Ruta. Mladík včera odmítl, že by byl tolik opilý. „Pomáhal jsem jim, aby se dostali dál od mého auta, které začalo hořet,“ hájí se.
Právě hodnota alkoholu může napovědět něco o míře mladíkovy viny. Ten uvádí, že do zatáčky, kde ke střetu došlo, přijížděl pomalu. Motocykl se prý před ním objevil v protisměru a až později uhnul do svého pruhu. Teprve pak došlo ke srážce.
Podle řidiče motocyklu je to naopak. „Jel jsem pomalu do zatáčky. Musel bych být blázen, abych je v protisměru, když vidím, že proti mě jede auto. To se naopak přiřítilo rychle a v protisměru,“ vyvrací Ruta. Větší jasno do těchto protichůdných tvrzení by mohl vnést další objednaný posudek.
Řidič motocyklu navíc poukazuje na fakt, který zmínil i soudce Rudolf Havelka, a sice, že obžalovaný mladík změnil výpověď. Nejprve si události nepamatoval, a teď nehodu před soudem podrobně popisoval! Doplňoval i historku o návštěvě kamaráda, kde se před nehodou napil džusu a údajně netušil, že je smíchaný s vodkou. „Ještě, že neřekl, že pil zkvašený kompot nebo alpu na bolavý zub. I takové už jsem tady měl,“ nevěřil příliš historce soudce Havelka, jenž má s podobnými případy letitou praxi.