Soukromý podnikatel chtěl v moderním obytném domě v Laurinově ulici vybudovat hernu. Pronajal si proto od majitele prostory, kde původně sídlilo květinářství, se záměrem, že ho přebuduje na zmíněnou hernu. K tomu ale potřebuje souhlas ostatních obyvatel domu, tedy sousedů. Ti však rozšiřování hazardu ve městě, natož ve svém domě, odmítají, a souhlas proto vydat odmítli. Majitelem jednoho z bytů je i město Mladá Boleslav.

„Tento podnikatel chtěl, aby mu soud i přes náš odpor umožnil vybudovat v prostorách hernu,“ potvrdila Boleslavskému deníku obyvatelka domu Naděžda Wolfová. Soud ale včera žalobu zamítl a potvrdil zamítavé stanovisko majitelů bytů.

Jakmile Boleslavský deník zjistil, že lidé čelí žalobě, obrátil se na vedení města s otázkou, jestli jim poskytne právní pomoc a jak se k celé kauze postaví, když je v podstatě jedním z žalovaných. Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati totiž letos novinářům jasně řekl, že odmítá vznik jakékoli další herny ve městě.

"Celý případ jsme předali právníkovi. Jsem velmi rád, že byla žaloba odmítnuta, protože jsme jednoznačně proti dalšímu rozšiřování hazardu ve městě a zároveň podporujeme většinové přání vlastníků bytů,“ řekl Boleslavskému deníku náměstek primátora Jan Smutný.
Sám podnikatel uvedl, že s rozsudkem nesouhlasí.

Taková kauza ještě v Mladé Boleslavi nejspíš nebyla. Město, které je plné heren a provozoven s hazardními hrami, v nichž nechávají hlavně zahraniční dělníci i dobře placená mladoboleslavská klientela velké peníze, mělo být bohatší o další podobnou provozovnu.

Soukromý podnikatel Zdeněk Langer totiž chtěl vybudovat hernu v domě v Laurinově ulici v Mladé Boleslavi. Tam si pronajal prostory po bývalém květinářství a dal se do díla. Aby tam herna vznikla, potřeboval stavební povolení. Účastníky řízení jsou ale sousedé, tedy majitelé bytů i spoluvlastníci pozemku pod domem. A ti řekli jasné ne!

Nejen že se shodli na tom, že podobná zařízení nebudou podporovat už kvůli kriminalitě a morálce, ale navíc se obávali problémů v domě, například hluku.

„Byla sice provedena hluková studie, ale nikdo neví, jaký hluk by tam byl ve skutečnosti,“ řekl před soudem jeden z majitelů bytů František Skočdopole.
Záporné stanovisko dalo i město Mladá Boleslav, které v domě rovněž vlastní byt. „Podle nás není legitimní, aby člověk, který není majitelem těch prostorů, nutil vlastníky bytů, aby mu dali souhlas,“ řekl právní zástupce města Jan Krátký.

Soud dal nakonec městu i majitelům bytů za pravdu a žalobu nájemce nebytových prostor zamítl. „Nájemce, který požadoval souhlas od vlastníků bytů, překračoval pravomoci, které jsou mu dány. Vlastníci bytů mají podle občanského zákoníku právo na ochranu proti zásahům do svých vlastnických práv. Nebyly shledány důvody, pro něž by bylo možné uložit vlastníkům bytů, aby souhlasili s něčím, co ve svém domě, kde jednotky vlastní, nechtějí,“ vysvětlila rozhodnutí soudkyně Šárka Hájková.

Podnikatel, který chtěl soudem přebít rozhodnutí vlastníků, s rozsudkem jasně nesouhlasí. „Zatím nevím, jestli se odvolám. Musíme se nejprve poradit,“ řekl včera Boleslavskému deníku Zdeněk Langer.

Podle něho měl ve zmíněných prostorách v domě vzniknout bar s několika výherními automaty. „Rozhodně by to majitele bytů nijak nerušilo. Byly by tam příčky a hlukové bariéry na stropě. Hluk z Laurinovy ulice je tam už nyní pětkrát silnější, než by byl v herně,“ hájil svůj záměr Langer před novináři.

Sám uvedl, že obavy lidí chápe. Proč tedy majitele bytů, kteří vyjádřili jasný nesouhlas, doslova hnal před soud? „No, já na tom vydělávám peníze. Každý je nějak vydělává,“ řekl na závěr.