Spánek je pro malé děti prospěšný. Nutit děti do spaní, by ale neměli ani rodiče, ani učitelky – vychovatelky v mateřských školkách. A právě o mateřské školky tady jde. Jak jsme se dozvěděli, v některých školkách je spaní po obědě prostě povinné. Vychovatelky v mateřských školách ale nemají právo nutit děti odpoledne spát.

Na dotaz jedné matky to potvrdila Česká školní inspekce. Podle inspekce je nutné respektovat individualitu dítěte a zajistit mu jinou náhradní aktivitu. Dětí, kterým se nechce v mateřských školkách po obědě spát, se zastal také zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. Rozhodli jsme se proto, že zjistíme, jaká je situace na Mladoboleslavsku, ve školkách v našem okrese.

„Naše děti mají asi půl hodinový klid na lůžku, aby si odpočinuly. Čteme jim u toho pohádku. Ty děti, které neusnou se pak můžou věnovat potichu jiným činnostem," odpověděla na náš dotaz, jak je to se spaním ve školce, ředitelka mateřské školky v Dobrovici Jana Čejková. Ani ve školce v Luštěnicích není spaní po obědě pro děti povinné.

„V naší mateřské škole děti po obědě odpočívají, nemusí spát. Na lehátku si poslechnou pohádku a na chvíli se zklidní, což je, dle našeho názoru, důležité pro regeneraci dětského organismu a také pro správné trávení," uvedla pro Boleslavský deník Eva Chládková,  ředitelka Mateřské školy Luštěnice. Jak jsme se dále dozvěděli, kdo z dětí v luštěnické školce spánek nepotřebuje, tak přibližně po půl hodině vstává a věnuje se klidovým činnostem.

„Ostatní děti se pak připojují ke klidové hře, jakmile se probudí. Respektujeme individuální potřebu spánku jednotlivých dětí. Spavé děti budíme dle denního režimu – asi po hodině spánku, Udržet ale dědi v klidu a potichu tak, aby nerušily ty které spí, není mnohdy jednoduché," dodala Chládková.

Je tedy zcela evidentní, že ve školce dbají na individualitu, denní rytmy dítěte, zda musí například ráno vstávat brzy či nikoli, na pohybové aktivitě daného dopoledne, momentální únavě a dalších faktorech.
Přímo v Mladé Boleslavi jsme se ptali v mateřské školce Sluníčko. Tam si děti, které po obědě nespí  nejenom hrají, ale dokonce se i vzdělávají.

„U nás děti odpočívají. Odpočinek slouží jako relaxace po dopoledních činnostech a po obědě. Dětem je v tomto čase čtena pohádka, nebo dětská  knížka na pokračování. Děti, které ale neusnou, mohou po této době vstávat a věnovat se klidové činnosti, kterou pro ně připravujeme. V době, po  relaxaci, tedy v čase, kdy  máme již klidovou činnost pro nespavé děti,  máme   jako nabídku výuku angličtiny," vysvětlila režim v mateřské školce Sluníčko v Mladé Boleslavi, její ředitelka Věra Šulcová.

Jak dále uvedla, velmi se jim tento model osvědčil. „V mateřské škole máme věkově smíšené třídy a vše funguje velmi dobře, tak jako v rodině," dodala. Krásně situaci závěrem popsala Jana Mlynková,  zástupkyně ředitelky MŠ Bakov nad Jizerou. „Respektujeme individuální potřebu spánku. Dětem, které neusnou, jsou nabízeny klidné, tiché činnosti jako jsou kreslení, skládání, prohlížení knih. Dodržujeme pravidlo – Hrajeme si tak, abychom nerušily spící kamarády." Ptali jsme se také samotných dětí. V naší anketě odpovídali děti z mateřské školky v Debři, s nimiž souhlasila i její ředitelka, Jitka Müllerová.

(anketu najdete na straně tři, dnešního tištěného vydání Boleslavského deníku)