Problémy s provozem mladoboleslavského bazénu, radosti a starosti Sokola, volba nového vedení. O tom všem jsme si povídali se starostou Sokola Mladá Boleslav Bohumilem Rosenkranzem.

Co nového v Sokole?

Předali jsme bazén městu a pokračují klasická cvičení. Také se připravujeme na letošní slet, nacvičujeme sletové skladby. Slety začnou ukázkami v regionech 1. dubna, kdy se cvičit bude v Benátkách nad Jizerou, následovat bude župní slet a vše vyvrcholí na stadionu pražské Slávie.

Které oddíly v Sokole patří k těm nejviditelnějším?

Rozhodně to jsou florbalisté s více než stočlennou hráčskou základnou. Na ně jsme opravdu hrdi. Na druhé straně tu máme i seniory, jak pány, tak dámy, kteří pravidelně cvičí. Oblíbené je i cvičení rodičů s dětmi.

Když byste se měl pochlubit, co vás napadne nejdříve?

Určitě zmíněný florbal. Ale třeba i sport, který mnozí za sport nepovažují – šachy. No a pak pod Sokolem funguje i fotoklub. Ten letos oslaví 90 let existence. To možná málokdo ví.

Jak budou členové fotoklubu slavit?

Připravujeme výstavu, která se uskuteční v červnu v městské galerii Sboru českých bratří. Bude to přehlídka současné tvorby členů, navíc vydáme almanach.

Máte ve vaší sokolské činnosti nějakou perličku?

Určitě je to brazilské bojové umění capoeira, které vede Karel Popovič. Boleslavská capoeira totiž jednoznačně patří k absolutní české špičce.

Co vás na činnosti Sokola mrzí, co by bylo dobré změnit?

Určitě to, že tu nemáme gymnastky a stolní tenis, což byla činnost, která tu fungovala. Uvidíme. Třeba se i tohle časem změní, nebo spíše vrátí tam, kde to před časem bylo.

Boleslavský Sokol bude slavit příští rok 150 let existence. Jaké budou oslavy?

Určitě na ně už myslíme, ale popravdě, nyní máme v hlavě letošní sletová cvičení. A také dokončujeme všechny záležitosti kolem bazénu. Právě plavecký bazén provozuje od začátku roku město, které si ho od Sokola pronajalo za jednu korunu ročně.

Určitě mi potvrdíte, že jste si jako sokolové oddechli. Vždyť vy sám jste hovořil o tom, že pokud město bazén nepronajme, budete muset od začátku letošního roku zavřít.

To je pravda, peněz prostě nebylo. Jsem moc rád za vstřícný postup města. Provoz bazénu není náročný jen peněžně, ale i personálně a organizačně. Je to malá fabrika s dvanácti zaměstnanci. Město má na provoz jiné, lepší možnosti.

Jak vypadá nová podoba provozu bazénu. K jakým změnám doposud došlo?

Zatím se vymalovalo, trochu se zlepšilo prostředí. Zásadní rekonstrukce technologie teprve bazén čeká. Město s tím počítá.

Takže z vaší strany jako starosty vládne spokojenost? Jak by jste to okomentoval?

Jsem rád, že bazén nebyl zavřen, že město přistoupilo k pronájmu a že se snaží bazén udržet. Špatným rozhodnutím v Sokole před lety a třeba ne vždy odborným řízením jsme se dostali do problémů. Díky vstřícnosti města se daří ale tohle řešit. Bez městských dotací a bez současného pronájmu by na bazénu nyní byl zámek, který by začal asi už rezivět.

Dubnová sokolská valná hromada je už za dveřmi. Co bude hlavním tématem?

Dolaďujeme předávání bazénu, takže o tom se budeme bavit. No a když se zbavíme ekonomických potíží spojených s bazénem, začneme mít čas a síly na rozvíjení sokolských aktivit jak sportovních, tak mimo sportovních. A čeká nás zmíněný slet.

Budete také volit nového starostu. Půjdete do toho opět, nebo váháte?

Ještě nevím. Přece jen jsem živnostník, který se musí ohánět, aby se uživil. No a práce v Sokole je hodně zodpovědná a je časově náročná.