Speciální budka se nachází ve výšce přibližně 170 metrů, konkrétně na předposledním ochozu dvousetmetrového komína energetické společnosti ŠKO-ENERGO v areálu automobilky. „Když jsme umělé hnízdo umístili na komín, doufali jsme, že se v něm sokoli zabydlí a vyvedou v něm na svět svá mláďata," řekl v minulosti pro Deník jednatel společnosti Jaromír Vorel. K novému hnízdu si kdysi našla cestu nejdříve sokolí samice a trvalo další rok, než ji následoval i sokolí samec.

Samice snesla vejce i letos. Na jaře proběhlo kroužkování letošních mláďat. Ta se narodila 8. dubna, po 20 dnech byla dostatečně stará na označení. „Letos se narodili dva samečci, oba byli ve výborné kondici,“ potvrdil ornitolog Václav Beran. Přestože došlo ke zranění samice a před budkou byla na jaře spatřena krev, nijak to neohrozilo jejich vývin.

| Video: Youtube

A proč hnízdí uprostřed rušného města? Kriticky ohroženému druhu se v průmyslové oblasti velmi daří. „Mají tady na hnízdění absolutní klid na rozdíl od přirozených skalních hnízdišť. Kromě toho zde nachází i dostatek potravy, protože města jsou většinou v nížinách, kde mají více možností,“ informoval Beran.

Hnízdění by se však neobešlo bez instalace speciálních budek. „Při hnízdění na lidských stavbách sokoli obtížně hledají vhodné místo pro hnízdění, často vyberou špatně, hnízdění je pak neúspěšné či komplikuje provoz objektu. Stává se, že sokoli industriální stavbu obsadí, ale několik let nehnízdí, dokud mu nenainstalujeme budku,“ vysvětlují na webu Sokoli na komínech. Od roku 2011 bylo po celé České republice vyvěšeno přes 70 budek.

A protože jde o raritu, Ško-Energo si pochopitelně život sokolů nenechává jen pro sebe. Veřejnost může sledovat sokoly přes webkameru na webu www.sko-energo.cz.