„Pětačtyřicetiletý muž z Mělnicka si od roku 2006 do současné doby půjčoval od různých sdružení dobrovolných hasičů přilby a starší hasičské vybavení. Uváděl při tom většinou, že jedná z pověření Military Clubu Praha nebo Vojenského historického muzea a jejich údajnými členskými průkazy se také prokazoval,“ policejní mluvčí Ladislav Mareš.

Vždy tvrdil, že si věci půjčuje pro potřeby natáčení historického filmu. A tak na Mladoboleslavsku vylákal například třináct asi deset let starých přileb od dobrovolných hasičů v obci Kluky.

V Ledcích si půjčil desítku historických přileb. Čtrnáct plechových přileb si půjčil v Násedlnici, osm v obci Spikaly. Tam si navíc stejným způsobem půjčil čtvery boty a kompletní historický vojenský výsadkářský postroj. Dvacítku plechových přileb dostal na zápůjčku v Suhrovicích a patnáct ve Vinci.

„V Zásadce dokonce získal patnáct černých zdobených plechových hasičských přileb s kokrhely, pocházejících z meziválečného období,“ uvedl Mareš. Kolomuty, Dobšín, Husí Lhota a Vlkava, to jsou další z řady obcí, kde si podvodník zapůjčil hasičské přilby, ozdobnou sekyru a také mosaznou požární hlásku.

Na Mladoboleslavsku se zmocnil materiálu za téměř 300 tisíc korun. Stejným způsobem činil také v dalších okresech. Jen na Mladoboleslavsku si půjčil 375 přileb a oklamal hasiče v pětatřiceti obcích.