Snímky měly návštěvníky přijmout k zamyšlení. Podle předsedy sdružení Naruby Marka Havlase není tajemstvím, že od doby, kdy se přechodným domovem běženců v Čechách staly uprchlické tábory, rozdělil se svět na dvě různé skupiny. Jedna chce migrantům pomáhat, ta druhá by je nejradši poslala zpátky do země, kde se válčí a jejich skutečné domovy jsou mnohdy srovnané se zemí.

„Jako první zhlédli návštěvníci snímek Úkryt, což je dokument vyprávějící o životě lidí závislých na pomoci ostatních. Po něm jsme pustili ChicagoGirl, který popisuje příběh devatenáctileté Ala´y Basatneh. Ta pomáhá organizovat revoluci v Sýrii z USA pomocí sociálních sítí," vysvětluje Marek Havlas s tím, že oba filmy představili již dříve na festivalu Jeden svět.

Třetím snímkem byla Samba, která humorným způsobem popisuje život migrantů ve Francii.

Není dostatek informací

Podle Marka Havlase lidé stále ještě nemají dostatek informací o tom, proč obyvatelé Sýrie, Afghánistánu či Pákistánu jdou tisíce kilometrů za novým životem. „To je možná důsledek toho, proč je jich více proti uprchlíkům. Proto jsme chtěli udělat osvětu. Snímky jsou informační a lidé si podle nich mohli udělat na současnou situaci svůj vlastní názor," sdělil předseda sdružení Naruby.

Přestože promítání začalo hodinu po poledni, frontu nedočkavých diváků před parkovacím domem jsme s organizátory vyhlíželi marně. Na první snímek přišlo pět lidí. Další dorazili až během odpoledne. Zřejmě dali přednost víkendovým procházkám před tématem, které spojuje celou Evropu.

Během promítání byla také otevřena humanitární sbírka pro detenční tábor v Bělé Jezové. Lidé sem mohli nosit teplé oblečení, základní hygienické pomůcky, potřeby první pomoci jako náplasti, obvazy, lékárničky, ale také dětské boty, drobné hračky, hodily se i spací pytle, deky, stany, pláštěnky nebo také trvanlivé potraviny.

Každopádně, dobrovické sdružení je v kontaktu s pražským centrem Klinika, které se uprchlíkům snaží už delší dobu podávat pomocnou ruku, alespoň ve formě hmotných darů.