Všechna města na Mladoboleslavsku už vědí, kdo je povede následující čtyři roky. V pondělí večer se rozhodlo v posledních dvou – 
v Mnichově Hradišti a Dobrovici. Jak to dopadlo v hlavním městě českého cukrovarnictví?

Kdo bude starostou? Kdo obsadí radu? Stanou v čele výborů zástupci vládnoucí koalice? Všechny důležité otázky byly zodpovězeny v průběhu pouhých šedesáti minut. Zastupitelé totiž přijali každé usnesení, řečeno filmařskou hantýrkou, na první dobrou.

„Vidím, že se nám zatím daří dosáhnout vzácné shody," okomentovala s úsměvem dosluhující starostka Jana Bímová (STAN) hlasování o počtech místostarostů a o uvolněných funkcích, kdy všichni zastupitelé hlasovali jednotně.

Názory se výrazněji lišily pouze v otázce způsobu volby. Zatímco ANO 2011 a ČSSD navrhly veřejnou volbu, Starostové a nezávislí, Strana zelených a ODS se přiklonily k volbě tajné. Odhlasována byla volba veřejná (pro tajnou hlasovali pouze čtyři lidé z 15).

„Mrzí mě, že jsme se neshodli na tajné volbě. Zvolení starosty by pak mělo větší váhu. Domnívám se, že výsledek by byl stejný, ale průběh elegantnější," zhodnotila po skončení jednání Bímová.

Kandidáta na starostu představilo pouze hnutí ANO a ČSSD, jež spolu po volbách navázaly aktivní spolupráci. Jejich kandidátem se stal učitel a dlouholetý zastupitel Tomáš Sedláček (ČSSD). Ten byl zvolen 14 hlasy. Pouze Jana Bímová se volby zdržela.

close Ustavující zastupitelstvo města Dobrovice. zoom_in

Ustavující zasedání zastupitelstva města Dobrovice. Foto: Deník/Martin Weiss

Sedláček, který nyní vymění kancelář zástupce ředitelky základní školy za kancelář starosty, bezprostředně po zvolení vyzdvihl mravenčí práci zastupitelů, která mnohdy není vidět, a poděkoval nyní již bývalé starostce: „Paní Bímová ve městě odvedla skutečně poctivý kus práce. Je mi ctí navázat na tuto činnost i na tu činnost, kterou tu předtím vykonával jako starosta pan Hrobník."

Pouze jediný návrh byl také na obsazení postu místostarosty. Hlasování pro policistu Václava Volfa (ANO 2011) skončilo jednohlasným pro.

Do rady města byl zvolen Martin Verner (ANO 2011), Tomáš Líman (ANO 2011) a Oldřich Reinbergr (ČSSD). Neuspěl navržený Miloslav Antošek (STAN).

Do čela finančního výboru dosadili zastupitelé Hanu Šilhavou (SZ), předsedu kontrolního výboru udělali z Jana Honců (ODS), dosavadního místostarosty.

O obsazení funkcí předsedů osadních výborů zastupitelstvo rozhodne až příště. Už nyní má za sebou rozhodování o finančních odměnách funkcionářů – zůstávají většinou stejné. Například místostarosta bude dostávat 10 tisíc měsíčně, radní 1910 korun.

V diskuzi, která byla otevřena na konci zasedání, měl novopečený starosta připomínku. Navrhl zastupitelům, aby nechali na webových stránkách města zveřejnit své kontaktní údaje, aby se na ně mohli občané obracet přímo. Nikdo neprotestoval.

„Jsem velice ráda, že vládnoucí koalice dodržela místní nepsané pravidlo a do funkcí předsedů výborů obsadila členy z takzvané opozice. Ačkoliv u nás opozice v pravém slova smyslu není. Některé prvotní indicie totiž naznačovaly, že tomu tak nebude, a já se přimlouvala, aby to nepsané pravidlo bylo dodrženo," zhodnotila Jana Bímová.

Ta nyní váhá, zda se vzdá mandátu a vrátí se do funkce tajemnice úřadu, nebo si mandát ponechá a poohlédne se po jiném zaměstnání. Na rozhodnutí má od ustavujícího jednání pouhé tři dny.

Jednání nového dobrovického zastupitelstva bylo opět v přátelském a profesionálním duchu. Většina zastupitelů se z obřadní síně následně přesunula na další, tentokrát již neformální zasedání. Do restaurace hned vedle radnice.

close Nový starosta Dobrovice Tomáš Sedláček. zoom_in

Nový starosta Dobrovice Tomáš Sedláček. Foto: Deník/Martin Weiss