Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šlejfernu vymazala z mapy nová silnice, řekl Václav Šolc

Mladá Boleslav - Se spisovatelem Václavem Šolcem o jeho nedávno vydané knize Mlýny na Klenici. Chystá rozšíření publikace

28.12.2014 2
SDÍLEJ:

VÁCLAV ŠOLC se svou novou knihou Mlýny na Klenici. Na trhu už je jen pár kousků. Foto: Lucie Růžková

Víte kolik mlýnů je na řece Klenici? Pozorovali jste někdy, co se s nimi stalo? Pokud ne, pak může do vašich rukou patřit nově vydaná kniha Václava Šolce nazvaná Mlýny na Klenici. Spisovatel v rozhovoru prozradil jaký je osud mlýnů, ale i jak sbíral materiál.

Nedávno jste vydal a pokřtil knihu Mlýny na Klenici. Představte ji našim čtenářům, kteří by si ji chtěli třeba koupit.
Knížka popisuje mlýny, které byly postavené na řece Klenici a využívaly její vodní sílu. Do publikace jsem zahrnul i některé mlýny, které stály na přítocích Klenice. Čtenáři na stránkách najdou dokonce i jeden mlýn, který neměl nikdy nic společného s vodou a kdysi dávno býval v Plazích.

Jak jste vlastně přišel na to, že napíšete knížku o mlýnech?
Bydlím u Klenice a už dlouho jsem si říkal, kde vlastně Klenice pramení. Začal jsem pátrat a na místo jsem se vypravil i s dětmi. Nenašli jsme pramen jako takový, ale spíš prameniště. Dalším impulzem byl můj kolega ze zaměstnání, který ke mně jednou přišel a řekl mi, že jezdí přes Rohatsko a viděl tam, že někdo tamní mlýn přebudovává a že venku na dešti skončilo i paleční kolo.

Takže jste to bral jako poslední příležitost se s mlýny seznámit?
Přesně tak, bral jsem to jako poslední příležitost, jak se o nich něco dozvědět. Jakmile se všechny odstraní a přebudují, tak mlýny navždy zmizí a s nimi i historie a památka.

Kolik je vlastně mlýnů kolem Klenice? Kolik jste jich zaznamenal?
V knize jsem jich popsal celkem devatenáct, jeden z nich je suchozemský. Některé neležely přímo na Klenici, ale na přítocích, například na Křešovském potoce, dva na Čížovkách, jeden ve Březně. Zajímavé je, že jeden mlýn lidé v roce 1811 postavili v Obrubech, což mě překvapilo, protože jde o obec, která leží na kopci. Nebyl tam ale dlouho, asi sto let.

Jak dlouho jste knihu připravoval? Jak dlouho jste sbíral materiál?
Dá se říct, že to trvalo asi čtyři roky. Nejdříve jsem musel navštívit majitele mlýnů a nějaký čas jsem strávil i v Muzeu Mladoboleslavska. Potřeboval jsem také informace z archivů a pozemkových knih.

Jak na vás reagovali majitelé jednotlivých mlýnů, když jste za nimi chodil?
Byla to s nimi velice milá jednání. Vždy jsem k nim přišel jako neznámý člověk a řekl jsem jim, že bych chtěl informace o jejich mlýnu do své knihy. Pozvali mě dál a snažili se mi pokaždé co nejvíce pomoc i se sháněním případných dokumentů.

Jaké je v současné době využití mlýnů? Funguje dnes vůbec ještě nějaký?
V podstatě nefunguje už žádný, protože jejich životnost skončila obdobím po roce 1948. Tehdy komunisté živnostníkům odebrali živnostenské listy a mlýny se tím pádem přestaly využívat. V některých se mlelo nebo šrotovalo obilí pro JZD nebo Státní statek, ale v podstatě činnost skončila. Mnohdy je jejich historie smutná.

Kde například?
Když vezmu mlýn v Březně, zjistil jsem, že ho spravovali nějací Němečkovi. Mlýn koupili jako spáleniště v roce 1939, postavili ho znovu a o rok později ho uvedli do provozu. Všichni okolní lidé byli nesmírně rádi, že mlýn funguje, že si tam mohou nechat mlít. Bylo to za války, takže byl velký problém sehnat mouku, to bylo všechno na lístky. Chodili k nim i lidé z místní části Maroko, z Mladé Boleslavi, mlynář jim dával občas i mouku zadarmo.

Mlynáři na jedné straně pomáhali lidem, ale pak přišel rok 1948, všechno skončilo.
Přesně tak. Dneska některé mlýny slouží k rekreaci, například Buškovský mlýn, některé už ani neexistují, například Šlejferna. V roce 1976 nebo 1977 se dělala nová silnice na Sobotku, takže tam musel mlýn ustoupit. Některé sice stojí, ale už nejsou využívané.

Jak si to vysvětlujete? Přeci se po pádu komunismu mlýny vrátily původním majitelům…
Když komunisté mlýny v padesátých letech zabavovali, stejně nevěděli, jak s nimi zacházet. Lidé, kteří je po uvolnění dostali zpátky do rukou, se o ně starali tak, aby nechátraly. Ne vždy se to ale povedlo. Neumím si například představit, kdyby neexistoval mlýn v Březně. Je takovou dominantou vedle zámku, kostela a věže. V tomto případě nehrozí, že by spadl, protože majitelé se o něj starají.

Myslíte si, že je mezi lidmi v současné době ještě zájem o návštěvu mlýnů?
Určitě, navštěvují je. Zájem je například o mlýn ve Střehomi, kde stojí tak, že kolem něj projdou stovky možná tisíce lidí za rok. Nedaleko něj se totiž nachází přírodní rezervace Údolí Plakánek, která vede až na hrad Kost.

Pokud ale vím, tam bylo jednu dobu kolo, které poháněla voda, rozbité …
Ano, to je pravda. Praskla tam hřídel a kolo se přestalo točit. Majiteli se ale podařilo sehnat peníze a hřídel si nechal zhotovit novou. Dnes se kolo točí, což je pro kolemjdoucí atraktivní.

Vraťme se ale k vaší knize. Pakliže by ji chtěl někdo koupit, sežene ji ještě na trhu?
Vyšla nákladem pět set kusů a pokud vím, tak je k mání pár posledních výtisků. Doslova se po ní zaprášilo. Když budou mít lidé štěstí, seženou ji v některém z mladoboleslavských knihkupectví či v dolnobousovském informačním centru.

Vy jste ale našel ještě další mlýny na Klenici, chystáte dotisk úspěšné knihy?
Dozvěděl jsem se, že existoval ještě jeden mlýn parní a další dva větrné mlýny, které byly poblíž Klenice. Uvažuji o tom, že bych o nich zjistil nějaké informace a že bych knihu doplnil a znovu vydal. Pokud se to povede, rád bych to udělal v příštím roce.

Autor: Lucie Růžková

Místo události:
28.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

Voliči se letos premiérově vydali volit do unikátních prostor Muzea Metoděje Vlacha.
145

Zájem o volby: účast je zatím slušná

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení