Milovníci kvalitního vína měli o svém sobotní programu jasno už dávno. Kde jinde v okolí by měli možnost ochutnat 89 různých vín z 16 českých, moravských i zahraničních vinařství. Řada z nich tak na velkém sále Domu kultury strávila i několik hodin relaxace se sklenkou na stopce v ruce.
První ročník Slavností vína byl uspořádán poměrně narychlo, na spokojenosti návštěvníků se to však nepodepsalo.

„Vypadá to, že akce tohoto druhu tady chyběla. Těší mě, že jsme se trefili do gusta řady lidí. Návštěvnost je totiž nad očekávání," zhodnotil první ročník akce, která se za rok jistě dočká pokračování náměstek primátora Daniel Marek, z jehož popudu byly Slavnosti vína uspořádány. „Na příští rok ale musíme objednat cimbálovku a vytvořit větší možnosti posezení, protože to tady lidem, kteří tu trávili delší čas, chybělo. Budeme uvažovat i o venkovní variantě," doplnil Marek.

Mladoboleslavských vinárníků jsme se zeptali, jak se to má s návštěvníky. Našli si na slavnosti cestu spíše ti, kteří se o vínu teprve chtějí něco dozvědět, nebo poloprofesionální someliéři?

„Je to zhruba šedesát na čtyřicet, přičemž převažují lidé, kteří už o víně něco vědí. Prostor dozvědět se něco nového tu ale určitě měl každý, kdo projevil zájem," poznamenal Radek Zakonov z kavárny Anděl Café.

„Většinou se tu setkáváme s lidmi, kteří se o víno aktivně zajímají. Musím ale poznamenat, že jim tu trochu chybí možnost nějakého většího občerstvení," uvedl Jan Haleš z Vinotéky Adina, která nabídla ochutnávku delikates ze svého sortimentu.

K dispozici byli lahůdky z několika mladoboleslavských obchodů a pozornosti se těšily zejména luxusní sýry. Těch se snědlo 60 kilogramů. Vína se vypilo více než 250 litrů a stovku lahví si návštěvníci odnesli s sebou domů.

V doprovodném programu na jevišti vystoupilo seniorské divadlo HEČ, folklorní soubor Furianti z Malé Bělé, pěvecké 4trio nebo swingový Hot Club.