Klemet Nango a Nina Nansenová, členové sobí policie, se dávají do práce.
Román Poslední Laponec Oliviera Truce, který je novinkou mladoboleslavského nakladatelství Panteon, se pyšní titulem Nejlepší francouzská detektivka roku 2013. Že vám to s představením zápletky nějak nejde dohromady? Nedivte se, přestože kniha si nezadá se světoznámými tituly severské detektivky, jejím autorem je skutečně Francouz, ovšem Francouz žijící ve Stockholmu. Olivier Truc se živí jako dopisovatel deníků Le monde a Le point a svůj pozorovací talent dokázal v Posledním Laponci bravurně zužitkovat.

Laponsko je bohem zapomenutým krajem v nejsevernější oblasti Evropy a autor jej vykresluje jako zemi protikladů. Zatímco ve městech tepe život, původní obyvatelé žijí v nuzných chatrčích v ledové pustině a chovají stáda sobů, starousedlíci jsou stále vysoce citliví na náboženskou otázku a jen se zakaboněnou tváří vzpomínají na pálení rituálních předmětů a perzekuce šamanů. Na jedné straně kosmopolitní globalizovaná Evropa, na druhé straně mrazivá divočina.

Dvojice policistů

Podobně protikladná se na začátku zdá ústřední dvojice policistů. Nedejte však na první dojem, Klemet i Nina jsou klaďasové. Na alkoholika Harryho Holea ze série knihy Jo Nesba můžete rovnou zapomenout. Členové sobí policie mají svou minulost, ale netrpí vnitřními démony.

Chcete-li si užít detektivní příběh z velmi originální prostředí, dozvědět se mnohé o laponském folkloru a zjistit, čemu za několik posledních století čelili Sámové, dnes už spíše hanlivě označovaní jako Laponci, pak neváhejte a pusťte se do Posledního Laponce.

Soutěž:

Nakladatelství Panteon věnovalo do soutěže pět výtisků detektivky Poslední Laponec. Chcete si zdarma přečíst napínavý příběh z prostředí pastevců sobích stád? Pak stačí správně odpovědět na soutěžní otázku. Pro příznivce nakladatelství Panteon nebude jistě otázka nikterak záludná.

Kterým bestsellerem o sobě nakladatelství Panteon dalo poprvé vědět českým čtenářům?

Odpověď s vaším jménem pošlete na boleslavsky@denik.cz